wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Nie ma sprawozdania, będzie sprawa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2003, 11:56

Osiemnastu pełnomocników komitetów wyborczych nie rozliczyło się z wydatków na ubiegłoroczną kampanię wyborczą. Dlatego lubelski komisarz wyborczy skierował do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przez nich przestępstw.

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego wynika z ordynacji wyborczej i dotyczy pełnomocników wszystkich komitetów. Ile mają na to czasu? Licząc od daty wyborów (pierwsza tura ubiegłorocznych wyborów samorządowych odbyła się 27 października - przyp. red) - trzy miesiące. To oznacza, że pierwszy termin upłynął 27 stycznia. Drugi - 10 lutego.
Co grozi za nie złożenie sprawozdania finansowego? Wcześniej było to jedynie wykroczenie. Obecnie - zgodnie z nową ordynacją wyborczą - traktowane jest jako przestępstwo. Zagrożone karą grzywny do 100 tysięcy złotych a nawet więzienia do dwóch lat.
Tymczasem na 845 komitetów wyborczych zarejestrowanych w lubelskiej delegaturze krajowego biura wyborczego do wtorku sprawozdania nie złożyło osiemnastu pełnomocników. - Już dłużej nie mogliśmy czekać podsumowała Teresa Bichta, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Tego samego dnia wojewódzki komisarz wyborczy złożył przeciwko tym pełnomocnikom zawiadomienia o popełnieniu przez nich przestępstwa.
Wśród tej grupy znalazł się pełnomocnik komitetu wyborczego Jana Majewskiego, który z powodzeniem wystartował na wójta Chodla. Dlaczego nie rozliczył się z wydatków, które poszły na kampanię? Wójt Majewski nie chciał z nami na ten temat rozmawiać. Po naszym telefonie sprawozdanie przesłał pocztą, do KBW dotarło dopiero w tym tygodniu.
Sprawozdania nie złożył także m.in. pełnomocnik komitetu wyborczego "Razem dla Lublina”, "Nadzieja” z Garbowa, "Ruch Zdrowego Rozsądku” z Końskowoli, czy też "Dziś i jutro Nałęczowa i okolicy ”.
To nie jedyne zawiadomienia, jak skieruje do prokuratury lubelski komisarz wyborczy. - Blisko trzystu pełnomocników złożyło sprawozdania finansowe po terminie. Dlatego przeciwko nim w najbliższym czasie także pójdą wnioski do prokuratury - mówi sędzia Marek Sagan, wojewódzki komisarz wyborczy w Lublinie.
Nie tylko lubelscy pełnomocnicy zarejestrowanych komitetów wyborczych złamali przepisy. - Na początku marca skierowaliśmy do prokuratury 108 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Z tego dwa przeciwko pełnomocnikom, którzy w ogóle nie rozliczyli się z wydatków na kampanię. Pozostałe dotyczą przekroczenia terminu - poinformowano nas w zamojskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.
Bialski komisarz wyborczy skierował pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez pełnomocników, którzy w ogóle nie rozliczyli się z wydatków na kampanię.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!