piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Nie stracą mandatów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2007, 17:25
Autor: Rafał Panas

Wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń majątkowych, jest niezgodne z konstytucją

- uznał dziś Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał uznał też, że niezgodny z konstytucją jest również termin składania przez małżonków samorządowców oświadczeń o działalności gospodarczej jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o przepis, który stanowi, że małżonkowie radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast takie oświadczenia muszą złożyć w ciągu 30 dni od dnia wyboru.

Jak tłumaczyła w uzasadnieniu sędzia Ewa Łętowska, istnieje kilka możliwych sposobów rozumienia terminu "od dnia wyboru”. To - jej zdaniem - sprawia, że przepis ten jest niejednoznaczny i wprowadza niejasność. - Dlatego - mówiła Łętowska - TK uznał, że jest on niezgodny z zapisaną w konstytucji zasadą państwa prawa.

- Cieszę się, że idea samorządności zwyciężyła. Jestem nadal prezydentem Warszawy - powiedziała na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że wszystkie podjęte przez nią do tej pory decyzje są ważne, a wojewoda mazowiecki, który wygasił jej mandat, pospieszył się ze swoim zarządzeniem.

- Jestem zadowolony, wreszcie czuje ulgę - mówi Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierz Dolnego, który miał spóźnić się z oświadczeniem o działalności gospodarczej żony. Dodaje: Mam nadzieję, że obędzie się bez sądu. Radni nie przegłosowali wygaśnięcia mojego mandatu, nie wygasił go też wojewoda.

- Wojewoda musi poznać uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dopiero później zadecyduje, co dalej - tłumaczyła wczoraj Małgorzata Trąbka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!