piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nie wylewajcie nieczystości do rowu melioracyjnego! Wójt apeluje

Dodano: 30 sierpnia 2015, 10:49

Apel wójta Stężycy do mieszkańców (fot. alarm24@dziennikwschodni.pl)
Apel wójta Stężycy do mieszkańców (fot. alarm24@dziennikwschodni.pl)

Czy ktoś wylewał szambo do rowu melioracyjnego w Nadwiślance? Ta informacja postawiła na nogi Urząd Gminy w Stężycy. Rów ten prowadzi na łachę wiślaną, jedną z głównych atrakcji Wyspy Wisła.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nadwiślanka to niewielka miejscowość w gminie Stężyca, która nie doczekała się jeszcze kanalizacji. Jej mieszkańcy korzystają z usług firmy, która wypompowywuje szamba i wywozi nieczystości ciężarówką do oczyszczalni ścieków. Tak jest na papierze, ale czy również w rzeczywistości? Do Urzędu Gminy zadzwonił anonimowy mieszkaniec. Poinformował, że nieczystości z Nadwiślanki trafiają prosto do rowu melioracyjnego.

Jeśli to prawda, to zanieczyszczenia mogły przedostać się do łachy wiślanej. To byłby poważny cios w lokalną turystykę, bo Wyspa Wisła to oczko w głowie lokalnych władz i Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Jakość wody ma tutaj ogromne znaczenie, bo to miejsce przeznaczone do kąpieli. Jedno z niewielu tak dobrze wyposażonych w całym regionie.

Władze postanowiły sprawę zbadać. Na miejscu pojawili się urzędnicy, a na „dywanik” wezwano m.in. sołtysa wsi. Tłumaczyć musieli się także mieszkańcy z domów położonych w pobliżu rowu.

– Przeprowadziliśmy wizję lokalną, ale nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości. Mieszkańcy nie potwierdzili, żeby ktokolwiek wylewał do tego rowu ścieki. Na dowód pokazywali dokumenty potwierdzającej korzystanie z usług firmy obsługującej ich wioskę.

– Na wszelki wypadek powiesiliśmy na miejscu ogłoszenia przypominające o zakazie takich zachowań – mówi Andrzej Wąsik, sekretarz Gminy Stężyca.

„Apeluję do mieszkańców miejscowości Nadwiślanka, aby usuwali nieczystości ciekłe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa” – napisał do mieszkańców wójt Zbigniew Chlaściak.

Prośbę o zwracanie uwagi na tego typu zachowania władze gminy skierowały też do ryckiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który opiekuje się także rowem w Nadwiślance. Jak dotąd urzędnicy nie zanotowali żadnych nowych doniesień o łamaniu prawa.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!