piątek, 26 maja 2017 r.

Lubelskie

Niedbalstwo przy porodzie

Dodano: 11 lutego 2002, 21:20
Autor: Zofia Sawecka

Do Sądu Okręgowego w Zamościu wpłynął pozew Bożeny Z. o 400 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia oraz 600 zł miesięcznej renty okresowej dla jej 3-letniej córki, która podczas porodu doznała porażenia lewego splotu barkowego, a na skutek leczenia, także urazu centralnego systemu nerwowego.
Pozwanym jest wojewoda lubelski, ale adresatem pozwu jest PZU SA, jako ubezpieczyciel biłgorajskiego szpitala.
Poród miał miejsce w maju 1999 roku. Zdaniem matki, na skutek przedłużania akcji porodowej, dziecko urodziło się w tzw. zamartwicy. W szpitalu, w książeczce zdrowia dziecka nie wpisano żadnych uwag o powikłaniach okołoporodowych. Rozpoznano jednak ciężkie, całkowite porażenie lewego splotu barkowego. Na skutek zastosowanego leczenia chemicznego, u dziecka doszło także do porażenia centralnego układu nerwowego. Dziecko było hospitalizowane w szpitalach specjalistycznych w Lublinie, Wrocławiu i w Dziekanowie Leśnym. Non-stop było leczone, głównie w Ośrodku Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci w Biłgoraju. Przeszło operację neurochirurgiczną we Wrocławiu, gdzie rozpoznano stan po wyrwaniu korzenia nerwu barkowego oraz rozpoznano uszkodzenia okołoporodowe: "zerwanie pnia górnego splotu ramiennego lewego, włóknienia okołonerwowe korzenia środkowego i dolnego splotu ramiennego lewego”. We wszystkich placówkach medycznych, gdzie dziewczynka była hospitalizowana, stwierdzano u niej jednoznacznie uszkodzenia okołoporodowe.
Po nie dającej spodziewanych skutków operacji we Wrocławiu, we wrześniu ub. roku dziecko zostało zakwalifikowane do operacji w USA, w Childrens Hospital w Houston. Aktualnie matka z dzieckiem przebywa właśnie w szpitalu w Teksasie, skąd ma wrócić w maju lub czerwcu.
Wojewoda lubelski dowodzi, że od 9 grudnia 1998 roku Samodzielny Publiczny ZOZ w Biłgoraju działa we własnym imieniu i na własny rachunek, zatem wojewoda nie jest stroną w sprawie. Tymczasem ubezpieczyciel zobowiązał się do tego, że w razie niedbalstwa zawodowego i wynikających stąd negatywnych następstw na zdrowiu u osób powierzonych opiece (diagnostyka i leczenie) tego szpitala, przejmie odpowiedzialność finansową. Według pozwu, niedbalstwa dopuścili się pracownicy oddziału szpitala, którzy nie wywiązali się należycie z powierzonych im obowiązków. Skutkiem tego niedbalstwa jest trwałe kalectwo córki Bożeny Z., cierpienia i ogromne koszty rehabilitacji oraz operacji.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24