Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2017 r.
12:01

PAN: Zapaść grozi niektórym miastom woj. lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora opr. łm
258 53 A A

Według analizy Polskiej Akademii Nauk 122 średnim polskim miastom grozi finansowa zapaść. W pierwszej dwudziestce znalazły się Kraśnik, Chełm, Zamość i Hrubieszów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród największych problemów rozwojowych naukowcy wymieniają m.in. spadek liczby ludności. Chodzi o odpływ głównie osób młodych i wykształconych.

W mniejszych miastach szczególnie występują kłopoty ze znaleziem pracy. Ludzie mają problemy z dojazdami i przemieszczaniem się z uwagi na peryferyjność tych miejscowości. 

Brakuje przemysłu, który mógłby napędzać lokalne gospodarki, a na dodatek mniejsze miasta często mają fatalny dostęp do autostrad i dróg ekspresowych.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł.

Na liście są miasta woj. lubelskiego: Kraśnik, Chełm, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Biłgoraj, Biała Podlaska i Radzyń Podlaski.

Co ciekawe w zestawieniu znalazło się Zakopane. 

20 miast, w których sytuacja wg. analizy PAN wygląda najgorzej:

1. Prudnik - Opolskie

2. Hajnówka - Podlaskie

3. Bartoszyce - Warmińsko-Mazurskie

4. Kętrzyn - Warmińsko-Mazurskie

5. Przemyśl - Podkarpackie

6. Sanok - Podkarpackie

7. Grudziądz - Kujawsko-Pomorskie

8. Ostrowiec Świętokrzyski - Świętokrzyskie

9. Jasło - Podkarpackie

10. Kraśnik - Lubelskie

11. Jarosław - Podkarpackie

12. Chełm - Lubelskie

13. Nysa - Opolskie

14. Zamość - Lubelskie

15. Zambrów - Podlaskie

16. Starachowice - Świętokrzyskie

17. Staszów - Świętokrzyskie

18. Jędrzejów - Świętokrzyskie

19. Braniewo - Warmińsko-Mazurskie

20. Hrubieszów - Lubelskie

Tu znajdziesz pełną listę 122 miast, którym grozi finansowa zapaść

Quiz: Jak dobrze znasz turystyczne zakątki województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz turystyczne zakątki województwa lubelskiego?

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:31
Nie widzę w zestawieniu tutaj Lublina, widać jakieś przeoczenie w robieniu zestawienia. Według prognoz za 35 lat z Lublina ucieknie około 100 tys mieszkańców, młodzi nie widzą tutaj przyszłości, zero większych i znaczących się firm a praca za najniższą krajową w centrach handlowych na kasie dla młodych nie jest przyszłością.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2017 o 09:12
No właśnie! Reszta nie poszła, bo nie widziała szans na przywrócenie normalności: PO świętowało zwycięstwo daleko przed wyborami i ludzie zwątpili w możliwość zmiany. Na tym polega propaganda: głośno i często wrzeszczeć, kłamać i wmawiać ludziom, że inaczej się nie da. Dlatego taka frekwencja. Jak widać daliśmy radę i chwała wszystkim nam, którzy poszliśmy na wybory i wybraliśmy normalność! :)
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 23:41
Tak oczywiście większość narodu, hehe... W wyborach do urn poszło nieco ponad 40% uprawnionych, z czego zwycięska partia otrzymała 38% głosów z tych 40% uprawnionych. Chodziłeś do szkoły??? Liczyć umiesz??? Niedługo i obecnych rządzących będziemy odrywać od koryta. Koryto się nie zmieniło, zmieniły się gęby zanużone w korycie. Nic się nie zmieniło i niczym się nie różni obecna władza od poprzedniej. Kasa, stołki, prywata.
Avatar
światły / 15 sierpnia 2017 o 12:39
Decydują ci, co dostali poparcie zdecydowanej większości narodu i którzy nadal większość poparcia mają. Rozumiem ból dupy PSLowców i POfilów, bo nagle pali się wam grunt pod stopami i tracicie rodzinne zależności w samorządzie i jednostkach powiązanych, ale cóż poradzić. Przez lata okradaliście Polskę i wprowadzaliście chore prawo, więc naród się odwdzięczył. Mam nadzieję, że PSL zostanie zapomniany zupełnie i zniknie z polskiej sfery.
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2017 o 12:34
Tu nie decyduje większość... tylko ci co chodzą na wybory kolego. Decydują ci co dostali poparcie ok. 19% ogółu.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 08:04
Do tych, co nie mogą spać, bo przytłoczeni są "złotymi" myślami: demokracja właśnie na tym polega, że to WIĘKSZOŚĆ decyduje, co dla niej dobre. Niezadowolonej mniejszości zostaje przystosowanie się do tego, albo buzia w ciup i milczenie. Inaczej robicie za nieszkodliwych i.d.i.o.t.ó.w.
Avatar
z / 14 sierpnia 2017 o 00:07
Stalowa, Ostrowiec, Kraśnik... mieściny które istniały gdy za państwowe utrzymywano wielkie zakłady. Obecnie rządzący nie mają kompletnie pomysłu na nic. Disco-polo i marsze... tyle są w stanie wymyślić, a to młodych ludzi nie zatrzyma i tego już się raczej nie odwróci.
Avatar
sfen / 14 sierpnia 2017 o 00:04
Burmistrz i pisowce z Kraśnika zamiast dbać o miejsca pracy i rozwój... zawierzyli w Częstochowie swoją dziurę Matce Boskiej... takie jest myślenie tej grupy ludzi. W głowie się nie mieści, ze są ludzie którzy na takich głąbów głosują.
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2017 o 21:18
Ale Kraśnik ma dwóch łysych
Avatar
tubylec / 13 sierpnia 2017 o 21:03
Mnie zastanawia prawidłowość: im bliżej Lublina, tym gorzej.  
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:31
Nie widzę w zestawieniu tutaj Lublina, widać jakieś przeoczenie w robieniu zestawienia. Według prognoz za 35 lat z Lublina ucieknie około 100 tys mieszkańców, młodzi nie widzą tutaj przyszłości, zero większych i znaczących się firm a praca za najniższą krajową w centrach handlowych na kasie dla młodych nie jest przyszłością.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2017 o 09:12
No właśnie! Reszta nie poszła, bo nie widziała szans na przywrócenie normalności: PO świętowało zwycięstwo daleko przed wyborami i ludzie zwątpili w możliwość zmiany. Na tym polega propaganda: głośno i często wrzeszczeć, kłamać i wmawiać ludziom, że inaczej się nie da. Dlatego taka frekwencja. Jak widać daliśmy radę i chwała wszystkim nam, którzy poszliśmy na wybory i wybraliśmy normalność! :)
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2017 o 23:41
Tak oczywiście większość narodu, hehe... W wyborach do urn poszło nieco ponad 40% uprawnionych, z czego zwycięska partia otrzymała 38% głosów z tych 40% uprawnionych. Chodziłeś do szkoły??? Liczyć umiesz??? Niedługo i obecnych rządzących będziemy odrywać od koryta. Koryto się nie zmieniło, zmieniły się gęby zanużone w korycie. Nic się nie zmieniło i niczym się nie różni obecna władza od poprzedniej. Kasa, stołki, prywata.
Avatar
światły / 15 sierpnia 2017 o 12:39
Decydują ci, co dostali poparcie zdecydowanej większości narodu i którzy nadal większość poparcia mają. Rozumiem ból dupy PSLowców i POfilów, bo nagle pali się wam grunt pod stopami i tracicie rodzinne zależności w samorządzie i jednostkach powiązanych, ale cóż poradzić. Przez lata okradaliście Polskę i wprowadzaliście chore prawo, więc naród się odwdzięczył. Mam nadzieję, że PSL zostanie zapomniany zupełnie i zniknie z polskiej sfery.
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2017 o 12:34
Tu nie decyduje większość... tylko ci co chodzą na wybory kolego. Decydują ci co dostali poparcie ok. 19% ogółu.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 08:04
Do tych, co nie mogą spać, bo przytłoczeni są "złotymi" myślami: demokracja właśnie na tym polega, że to WIĘKSZOŚĆ decyduje, co dla niej dobre. Niezadowolonej mniejszości zostaje przystosowanie się do tego, albo buzia w ciup i milczenie. Inaczej robicie za nieszkodliwych i.d.i.o.t.ó.w.
Avatar
z / 14 sierpnia 2017 o 00:07
Stalowa, Ostrowiec, Kraśnik... mieściny które istniały gdy za państwowe utrzymywano wielkie zakłady. Obecnie rządzący nie mają kompletnie pomysłu na nic. Disco-polo i marsze... tyle są w stanie wymyślić, a to młodych ludzi nie zatrzyma i tego już się raczej nie odwróci.
Avatar
sfen / 14 sierpnia 2017 o 00:04
Burmistrz i pisowce z Kraśnika zamiast dbać o miejsca pracy i rozwój... zawierzyli w Częstochowie swoją dziurę Matce Boskiej... takie jest myślenie tej grupy ludzi. W głowie się nie mieści, ze są ludzie którzy na takich głąbów głosują.
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2017 o 21:18
Ale Kraśnik ma dwóch łysych
Avatar
tubylec / 13 sierpnia 2017 o 21:03
Mnie zastanawia prawidłowość: im bliżej Lublina, tym gorzej.  
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 1

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 5 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 14 6

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 1 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 2 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 1

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 46 10

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 15 10

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 10

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 24 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 14 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!