niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

NIK krytykuje drogowców: przepadła unijna dotacja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2012, 18:54
Autor: (rp)

Kontrolerzy uważają, że z powodu nieprawidłowości w planowaniu budowy koło nosa przeszło ok. 50 mln
Kontrolerzy uważają, że z powodu nieprawidłowości w planowaniu budowy koło nosa przeszło ok. 50 mln

NIK sprawdziła, jak lubelska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dbała o środowisko, przygotowując budowę obwodnicy Lublina. Kontrolerzy uważają, że z powodu nieprawidłowości w planowaniu budowy koło nosa przeszło ok. 50 mln zł unijnego dofinansowania.

Według NIK błąd popełnili drogowcy starając się o decyzję środowiskową dla budowy dojazdu z Lublina do węzła "Dąbrowica”. Decyzję wydał prezydent Lublina, a nie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Dlatego na dojazd nie będzie unijnego dofinansowania – do 49 mln zł (koszt całości budowy to 57 mln zł). Część drogi buduje GDDKiA, a część miasto.

Drogowcy są innego zdania. – To miejscy urzędnicy występowali o decyzję środowiskową. Nie uwzględnili naszego stanowiska, zgodnie z którym należało zwrócić się do RDOŚ. W końcu postanowiliśmy wyłączyć ten dojazd z unijnego programu, żeby nie ryzykować, że Komisja Europejska zakwestionuje 2,6 mld zł całej dotacji na budowę drogi ekspresowej S17 – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiej GDDKiA.

NIK twierdzi również, że drogowcy nie ocenili, jak wpłynie na środowisko naturalne wycięcie hektara lasu pod drogę dojazdową nr 7 do obwodnicy między węzłem Witosa, a obwodnicą Piask. Dlatego sąd administracyjny uchylił decyzję środowiskową dotyczącą tego dojazdu.

Prace nad przygotowaniem tej inwestycji wydłużyły się o rok, a dodatkowa dokumentacja kosztowała 62 tys. zł. NIK przewiduje, że budowa się opóźni. Tymczasem będzie to jedyny dojazd dla mieszkańców do węzła komunikacyjnego "Świdnik”.

– Nie chcieliśmy udowadniać racji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, bo zablokowałoby to budowę całego odcinka S17. Jest duża szansa, że ta droga powstanie w tym roku – zapewnia Krzysztof Nalewajko.

Generalnie jednak NIK pozytywnie oceniła przygotowanie budowy ekspresówek i obwodnic pod względem wpływu na środowisko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (9 sierpnia 2012 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
straciliśmy miliony przez jakiegoś deb***a ale nikt nie jest winny każdy wskazuje na tego drugiego ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!