sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

NIK: Państwo i samorządy zaniedbują zabytki na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2010, 20:29
Autor: Rafał Panas

Część pałaców, dworków czy zabytkowych parków na Lubelszczyźnie jest w opłakanym stanie. A państwo i samorządy robią niewiele, by je uratować – wynika z kontroli NIK.

Na Lubelszczyźnie kontrolerzy NIK zajrzeli do trzech pałaców (w Olesinie, Klemensowie, Branicy Radzyńskiej) oraz pięciu dworów (w Siemieniu, Zamieściu, Jarczewie, Tarnawatce i Bełżycach). Sprawdzali, jak państwo i samorządy opiekowali się zabytkami w latach 2004–2008. Wczoraj pokazali wyniki kontroli. Są zatrważające.

Jako przykład złego traktowania zabytków wskazali pałac w Olesinie (gm. Kurów).
– Robiłem siedem przetargów, żeby wydzierżawić pałac, park i stawy. Wysłałem 300 informacji do różnych instytucji. I nic z tego nie wyszło. Dopiero teraz pojawiła się szansa, by przekazać obiekt w formie darowizny jednemu z puławskich państwowych instytutów – tłumaczy Stanisław Wójcicki, wójt Kurowa.

Władze Bełżyc nie zabezpieczyły nawet na podstawowym poziomie dworu przy ulicy Szpitalnej. Urzędnicy kupili go, by zrobić w nim sanatorium, europejskie centrum energii odnawialnej, muzeum bądź dom pracy twórczej. Tymczasem dach przecieka, ściany są popękane, ktoś zniszczył instalację wodną i centralnego ogrzewania.

– Poprzednie władze starały się o fundusze norweskie, ale nic z tego nie wyszło. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż dworu i też nikt się nie zgłosił. Teraz rozmawiamy z pewną instytucją w Warszawie. Jeśli z tego nic nie wyjdzie, spróbujemy znaleźć zewnętrzne pieniądze i urządzić w dworze siedzibę urzędu – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc.

O zabytkowy dwór w Zamieściu nie dba Urząd Marszałkowski. Z kolei lubelski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych jest właścicielem trzech skontrolowanych zabytków (w Tarnawatce, Siemieniu i Jarczewie), ale tylko na remont tego ostatniego dał pieniądze. Dzierżawca obiektu na własny koszt wykonał pielęgnację połowy parku.

NIK skrytykowała również wojewódzkiego konserwatora zabytków, m.in. za skontrolowanie tylko jednego z ośmiu badanych na Lubelszczyźnie obiektów. Próbowaliśmy się wczoraj z nim skontaktować. Konserwator Halina Landecka oraz jej zastępca Dariusz Kopciowski byli wczoraj w delegacji w Warszawie.

Okazuje się jednak, że zabytkami warto się interesować. Lubelski przedsiębiorca Mirosław Augustyniak dostał 1,99 mln zł unijnej dotacji na remont parku i pałacyku przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Będzie tam hotelik i restauracją z tradycyjną kuchnią.

– Miejsce mi się spodobało, więc je kupiłem. A to że park i pałacyk są zabytkowe, pomogło zdobyć unijne pieniądze – mówi Mirosław Augustyniak. Dodaje: Łatwiej postawić nowy obiekt, bo nie trzeba uzgodnień z konserwatorem. Jednak na Lubelszczyźnie nie mamy zbyt dużo zabytków atrakcyjnych dla turystów, więc należy maksymalnie wykorzystać to, co jest.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lord
DEKIEL4
TERMINATOR
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lord
Lord (12 maja 2010 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto to weźmie jak taki sam można od podstaw postawić za 1/5 kosztów.I nikt nie nakazuje montażu okien z konkretnej firmy.Bo te akurat plastiki bardziej zabytkowe od tamtych.
Rozwiń
DEKIEL4
DEKIEL4 (12 maja 2010 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PRZECIEŻ MAMY MINISTERSTWO KULTURY I DZIADOSTWA NARODOWEGO, ARMIE URZĘDASÓW, ZDROJEWSKI BRYLUJE NA SALONACH WARSZAWKI, W VIVIE I GALI SIĘ POKAZUJE!!NO TO JAK NIE DBAMY O KULTURĘ??CHA,CHA!!!JEGO POPRZEDNICY TAK PRZECIEŻ DBALI O KULTURĘ, POKAZYWALI SIĘ Z BISKUPAMI Z K.K.!!!TO JEST JAK Z OCHRONĄ TFU ŚRODOWISKA, ARMIA URZĘDASÓW SKUTECZNIE BLOKUJE BUDOWĘ DRÓG I INFRASTRUKTURY, DROGOWEJ BO PTASZEK,BO MUSZKA, BO WYDMUSZKA A POLACY WYWALAJĄ ŚMIECIE DO LASÓW, NA POLA, ŚCIEKI DO RZEK!!!ALE TO JEST TAKI NASZE POLSKIE,DUŻO SZUMU, MINISTERSTWA,GMACHY SIĘ BUDUJE BY URZĘDNICY MIELI GDZIE PAPIERKI PRZEKŁADAĆ I NA TYM KONIEC!!!POLSKA MA 18 MINISTRÓW!!!BOGATA SZWAJCARIA 7!!ALE NASI POLITYCY LUBIĄ BIZANTYJSKI BLICHTR I WYPAS!!I JESZCZE WCISKAJĄ NAM KIT,ZE URZĘDNIKÓW JEST ZA MAŁO,500 TYS, NIEROBÓW, OPŁACANYCH PRZEZ OBYWATELI TO MAŁO??!!!
Rozwiń
TERMINATOR
TERMINATOR (12 maja 2010 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=7]Oddajcie zrabowane mienie prawowitym właścicielom[/size]
Rozwiń
@P
@P (12 maja 2010 o 07:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
robił 7 przetargów spracowany zrobił wiele i tyle dobrego winiarnia mleczarnia pom i fabryka! szczęśliwy narodzie klękaj i dziękuj w pokłonach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!