Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

11 maja 2010 r.
20:29
Edytuj ten wpis

NIK: Państwo i samorządy zaniedbują zabytki na Lubelszczyźnie

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 4 A A

Część pałaców, dworków czy zabytkowych parków na Lubelszczyźnie jest w opłakanym stanie. A państwo i samorządy robią niewiele, by je uratować – wynika z kontroli NIK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na Lubelszczyźnie kontrolerzy NIK zajrzeli do trzech pałaców (w Olesinie, Klemensowie, Branicy Radzyńskiej) oraz pięciu dworów (w Siemieniu, Zamieściu, Jarczewie, Tarnawatce i Bełżycach). Sprawdzali, jak państwo i samorządy opiekowali się zabytkami w latach 2004–2008. Wczoraj pokazali wyniki kontroli. Są zatrważające.

Jako przykład złego traktowania zabytków wskazali pałac w Olesinie (gm. Kurów).
– Robiłem siedem przetargów, żeby wydzierżawić pałac, park i stawy. Wysłałem 300 informacji do różnych instytucji. I nic z tego nie wyszło. Dopiero teraz pojawiła się szansa, by przekazać obiekt w formie darowizny jednemu z puławskich państwowych instytutów – tłumaczy Stanisław Wójcicki, wójt Kurowa.

Władze Bełżyc nie zabezpieczyły nawet na podstawowym poziomie dworu przy ulicy Szpitalnej. Urzędnicy kupili go, by zrobić w nim sanatorium, europejskie centrum energii odnawialnej, muzeum bądź dom pracy twórczej. Tymczasem dach przecieka, ściany są popękane, ktoś zniszczył instalację wodną i centralnego ogrzewania.

– Poprzednie władze starały się o fundusze norweskie, ale nic z tego nie wyszło. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż dworu i też nikt się nie zgłosił. Teraz rozmawiamy z pewną instytucją w Warszawie. Jeśli z tego nic nie wyjdzie, spróbujemy znaleźć zewnętrzne pieniądze i urządzić w dworze siedzibę urzędu – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc.

O zabytkowy dwór w Zamieściu nie dba Urząd Marszałkowski. Z kolei lubelski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych jest właścicielem trzech skontrolowanych zabytków (w Tarnawatce, Siemieniu i Jarczewie), ale tylko na remont tego ostatniego dał pieniądze. Dzierżawca obiektu na własny koszt wykonał pielęgnację połowy parku.

NIK skrytykowała również wojewódzkiego konserwatora zabytków, m.in. za skontrolowanie tylko jednego z ośmiu badanych na Lubelszczyźnie obiektów. Próbowaliśmy się wczoraj z nim skontaktować. Konserwator Halina Landecka oraz jej zastępca Dariusz Kopciowski byli wczoraj w delegacji w Warszawie.

Okazuje się jednak, że zabytkami warto się interesować. Lubelski przedsiębiorca Mirosław Augustyniak dostał 1,99 mln zł unijnej dotacji na remont parku i pałacyku przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Będzie tam hotelik i restauracją z tradycyjną kuchnią.

– Miejsce mi się spodobało, więc je kupiłem. A to że park i pałacyk są zabytkowe, pomogło zdobyć unijne pieniądze – mówi Mirosław Augustyniak. Dodaje: Łatwiej postawić nowy obiekt, bo nie trzeba uzgodnień z konserwatorem. Jednak na Lubelszczyźnie nie mamy zbyt dużo zabytków atrakcyjnych dla turystów, więc należy maksymalnie wykorzystać to, co jest.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lord / 12 maja 2010 o 10:20
A kto to weźmie jak taki sam można od podstaw postawić za 1/5 kosztów.I nikt nie nakazuje montażu okien z konkretnej firmy.Bo te akurat plastiki bardziej zabytkowe od tamtych.
Avatar
DEKIEL4 / 12 maja 2010 o 09:29
PRZECIEŻ MAMY MINISTERSTWO KULTURY I DZIADOSTWA NARODOWEGO, ARMIE URZĘDASÓW, ZDROJEWSKI BRYLUJE NA SALONACH WARSZAWKI, W VIVIE I GALI SIĘ POKAZUJE!!NO TO JAK NIE DBAMY O KULTURĘ??CHA,CHA!!!JEGO POPRZEDNICY TAK PRZECIEŻ DBALI O KULTURĘ, POKAZYWALI SIĘ Z BISKUPAMI Z K.K.!!!TO JEST JAK Z OCHRONĄ TFU ŚRODOWISKA, ARMIA URZĘDASÓW SKUTECZNIE BLOKUJE BUDOWĘ DRÓG I INFRASTRUKTURY, DROGOWEJ BO PTASZEK,BO MUSZKA, BO WYDMUSZKA A POLACY WYWALAJĄ ŚMIECIE DO LASÓW, NA POLA, ŚCIEKI DO RZEK!!!ALE TO JEST TAKI NASZE POLSKIE,DUŻO SZUMU, MINISTERSTWA,GMACHY SIĘ BUDUJE BY URZĘDNICY MIELI GDZIE PAPIERKI PRZEKŁADAĆ I NA TYM KONIEC!!!POLSKA MA 18 MINISTRÓW!!!BOGATA SZWAJCARIA 7!!ALE NASI POLITYCY LUBIĄ BIZANTYJSKI BLICHTR I WYPAS!!I JESZCZE WCISKAJĄ NAM KIT,ZE URZĘDNIKÓW JEST ZA MAŁO,500 TYS, NIEROBÓW, OPŁACANYCH PRZEZ OBYWATELI TO MAŁO??!!!
PRZECIEŻ MAMY MINISTERSTWO KULTURY I DZIADOSTWA NARODOWEGO, ARMIE URZĘDASÓW, ZDROJEWSKI BRYLUJE NA SALONACH WARSZAWKI, W VIVIE I GALI SIĘ POKAZUJE!!NO TO JAK NIE DBAMY O KULTURĘ??CHA,CHA!!!JEGO POPRZEDNICY TAK PRZECIEŻ DBALI O KULTURĘ, POKAZYWALI SIĘ Z BISKUPAMI Z K.K.!!!TO JEST JAK Z OCHRONĄ TFU ŚRODOWISKA, ARMIA URZĘDASÓW SKUTECZNIE BLOKUJE BUDOWĘ DRÓG I INFRASTRUKTURY, DROGOWEJ BO PTASZEK,BO MUSZKA, BO WYDMUSZKA A POLACY WYWALAJĄ ŚMIECIE DO LASÓW, NA POLA, ŚCIEKI DO RZEK!!!ALE TO JEST TAKI NASZE... rozwiń
Avatar
TERMINATOR / 12 maja 2010 o 07:26
[size=7]Oddajcie zrabowane mienie prawowitym właścicielom[/size]
Avatar
@P / 12 maja 2010 o 07:22
robił 7 przetargów spracowany zrobił wiele i tyle dobrego winiarnia mleczarnia pom i fabryka! szczęśliwy narodzie klękaj i dziękuj w pokłonach
Avatar
Lord / 12 maja 2010 o 10:20
A kto to weźmie jak taki sam można od podstaw postawić za 1/5 kosztów.I nikt nie nakazuje montażu okien z konkretnej firmy.Bo te akurat plastiki bardziej zabytkowe od tamtych.
Avatar
DEKIEL4 / 12 maja 2010 o 09:29
PRZECIEŻ MAMY MINISTERSTWO KULTURY I DZIADOSTWA NARODOWEGO, ARMIE URZĘDASÓW, ZDROJEWSKI BRYLUJE NA SALONACH WARSZAWKI, W VIVIE I GALI SIĘ POKAZUJE!!NO TO JAK NIE DBAMY O KULTURĘ??CHA,CHA!!!JEGO POPRZEDNICY TAK PRZECIEŻ DBALI O KULTURĘ, POKAZYWALI SIĘ Z BISKUPAMI Z K.K.!!!TO JEST JAK Z OCHRONĄ TFU ŚRODOWISKA, ARMIA URZĘDASÓW SKUTECZNIE BLOKUJE BUDOWĘ DRÓG I INFRASTRUKTURY, DROGOWEJ BO PTASZEK,BO MUSZKA, BO WYDMUSZKA A POLACY WYWALAJĄ ŚMIECIE DO LASÓW, NA POLA, ŚCIEKI DO RZEK!!!ALE TO JEST TAKI NASZE POLSKIE,DUŻO SZUMU, MINISTERSTWA,GMACHY SIĘ BUDUJE BY URZĘDNICY MIELI GDZIE PAPIERKI PRZEKŁADAĆ I NA TYM KONIEC!!!POLSKA MA 18 MINISTRÓW!!!BOGATA SZWAJCARIA 7!!ALE NASI POLITYCY LUBIĄ BIZANTYJSKI BLICHTR I WYPAS!!I JESZCZE WCISKAJĄ NAM KIT,ZE URZĘDNIKÓW JEST ZA MAŁO,500 TYS, NIEROBÓW, OPŁACANYCH PRZEZ OBYWATELI TO MAŁO??!!!
PRZECIEŻ MAMY MINISTERSTWO KULTURY I DZIADOSTWA NARODOWEGO, ARMIE URZĘDASÓW, ZDROJEWSKI BRYLUJE NA SALONACH WARSZAWKI, W VIVIE I GALI SIĘ POKAZUJE!!NO TO JAK NIE DBAMY O KULTURĘ??CHA,CHA!!!JEGO POPRZEDNICY TAK PRZECIEŻ DBALI O KULTURĘ, POKAZYWALI SIĘ Z BISKUPAMI Z K.K.!!!TO JEST JAK Z OCHRONĄ TFU ŚRODOWISKA, ARMIA URZĘDASÓW SKUTECZNIE BLOKUJE BUDOWĘ DRÓG I INFRASTRUKTURY, DROGOWEJ BO PTASZEK,BO MUSZKA, BO WYDMUSZKA A POLACY WYWALAJĄ ŚMIECIE DO LASÓW, NA POLA, ŚCIEKI DO RZEK!!!ALE TO JEST TAKI NASZE... rozwiń
Avatar
TERMINATOR / 12 maja 2010 o 07:26
[size=7]Oddajcie zrabowane mienie prawowitym właścicielom[/size]
Avatar
@P / 12 maja 2010 o 07:22
robił 7 przetargów spracowany zrobił wiele i tyle dobrego winiarnia mleczarnia pom i fabryka! szczęśliwy narodzie klękaj i dziękuj w pokłonach
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 4 3

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 9 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 205 6

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 6

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 9 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!