czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

NIKt ZUS-owi nie zaszkodzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2005, 20:02

To były dyrektor chełmskiego inspektoratu ZUS nie dopuścił inspektorów Najwyższej Izby Kontroli do dokumentacji medycznej. A dziś sam kontroluje. Tadeusz Stasieczek trafił do wydziału audytu wewnętrznego w lubelskim ZUS.

Przypomnijmy. Wczoraj pisaliśmy, jak NIK starała się skontrolować lekarzy orzeczników ZUS w Chełmie. To oni decydują, komu należy się renta, a komu nie. Gdy kontrolerzy poprosili o udostępnienie akt medycznych, chełmski ZUS odmówił. – Byliśmy zdziwieni – przyznaje Zdzisław Szwajgier, kontroler NIK. – W końcu nasza instytucja została stworzona,
by sprawdzać, jak urzędnicy państwowi dysponują naszymi pieniędzmi.
Po długich przepychankach, ZUS zgodził się w końcu na kontrolę. Ale pokazał inspektorom dokumenty, które specjalnie na tę okazję przygotował. Kontrolerzy przejrzeli papiery i sporządzili raport, z którego wynika,
że działalność ZUS nie budzi zastrzeżeń.
Wczoraj kierownictwo chełmskiego ZUS odmawiało nam komentowania sprawy, odsyłając do swojej dyrekcji w Biłgoraju. Ale – jak ustaliliśmy – nie tam zapadła decyzja o niedopuszczeniu kontrolerów do akt. Zdecydował o tym Tadeusz Stasieczek, który w czasie kontroli był w Chełmie dyrektorem.
Bo wtedy Biłgoraj nie nadzorował jeszcze Chełma.
Stasieczek nie ma sobie nic do zarzucenia. Tłumaczy, że przed wizytą kontrolerów konsultował się z centralą ZUS. – I to centrala zdecydowała, żeby nie pokazywać akt medycznych. Według opinii generalnego inspektora danych osobowych, nie ma przepisu, który wprost upoważniałby kontrolerów NIK do dostępu do informacji o stanie zdrowia ludności.
NIK „prześwietlała” oddziały ZUS w całej Polsce i nigdzie nie zetknęła się z taką interpretacją prawa. – Nie mieliśmy takich przygód, jak nasi lubelscy koledzy – zapewnia Jan Dziadoń, dyrektor krakowskiej delegatury NIK.
Także dla prof. Teresy Liszcz, specjalistki prawa pracy, decyzja ZUS była niezgodna z prawem. – ZUS nie może odmówić kontroli prowadzonej przez NIK. Przecież zarządza publicznymi pieniędzmi – argumentuje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!