piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

NIKt ZUS-owi nie zaszkodzi

Dodano: 24 listopada 2005, 20:02

To były dyrektor chełmskiego inspektoratu ZUS nie dopuścił inspektorów Najwyższej Izby Kontroli do dokumentacji medycznej. A dziś sam kontroluje. Tadeusz Stasieczek trafił do wydziału audytu wewnętrznego w lubelskim ZUS.

Przypomnijmy. Wczoraj pisaliśmy, jak NIK starała się skontrolować lekarzy orzeczników ZUS w Chełmie. To oni decydują, komu należy się renta, a komu nie. Gdy kontrolerzy poprosili o udostępnienie akt medycznych, chełmski ZUS odmówił. – Byliśmy zdziwieni – przyznaje Zdzisław Szwajgier, kontroler NIK. – W końcu nasza instytucja została stworzona,
by sprawdzać, jak urzędnicy państwowi dysponują naszymi pieniędzmi.
Po długich przepychankach, ZUS zgodził się w końcu na kontrolę. Ale pokazał inspektorom dokumenty, które specjalnie na tę okazję przygotował. Kontrolerzy przejrzeli papiery i sporządzili raport, z którego wynika,
że działalność ZUS nie budzi zastrzeżeń.
Wczoraj kierownictwo chełmskiego ZUS odmawiało nam komentowania sprawy, odsyłając do swojej dyrekcji w Biłgoraju. Ale – jak ustaliliśmy – nie tam zapadła decyzja o niedopuszczeniu kontrolerów do akt. Zdecydował o tym Tadeusz Stasieczek, który w czasie kontroli był w Chełmie dyrektorem.
Bo wtedy Biłgoraj nie nadzorował jeszcze Chełma.
Stasieczek nie ma sobie nic do zarzucenia. Tłumaczy, że przed wizytą kontrolerów konsultował się z centralą ZUS. – I to centrala zdecydowała, żeby nie pokazywać akt medycznych. Według opinii generalnego inspektora danych osobowych, nie ma przepisu, który wprost upoważniałby kontrolerów NIK do dostępu do informacji o stanie zdrowia ludności.
NIK „prześwietlała” oddziały ZUS w całej Polsce i nigdzie nie zetknęła się z taką interpretacją prawa. – Nie mieliśmy takich przygód, jak nasi lubelscy koledzy – zapewnia Jan Dziadoń, dyrektor krakowskiej delegatury NIK.
Także dla prof. Teresy Liszcz, specjalistki prawa pracy, decyzja ZUS była niezgodna z prawem. – ZUS nie może odmówić kontroli prowadzonej przez NIK. Przecież zarządza publicznymi pieniędzmi – argumentuje.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!