Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 grudnia 2010 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Nowy dowód osobisty w 2011 - bez rysopisu, ale z czipem i przez Internet

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 22 A A

To będzie rewolucja. Wniosek o dowód będziemy mogli składać w dowolnej gminie. A nawet wysłać go przez Internet tam, gdzie pojedziemy na urlop i właśnie tam odebrać gotowy dokument, chociażby między śniadaniem a wyjściem na plażę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe dowody osobiste mają być wydawane od 1 lipca przyszłego roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdziło już ich wygląd. Teraz czeka na ostateczną akceptację rządu.

Z dowodu zniknąć ma nasz adres zameldowania, dzięki czemu nie będzie trzeba wymieniać dowodu przy każdej przeprowadzce. Nie będzie też rysopisu, w którym teraz np. nazwa rubryki "Kolor oczu” zapisana jest i po polsku, i po angielsku, ale sam kolor już tylko po polsku, przez co obcokrajowiec oglądając nasz dokument musi zgadywać, co oznacza słowo "piwne”.

W dowodzie nie będzie także wzoru odręcznego podpisu. Za to sam dowód posłuży nam za podpis, a to dzięki zatopionemu w nim mikroprocesorowi. Pozwoli to na składanie podpisu elektronicznego m.in. w urzędach i bankach.

Zmieni się też sposób składania wniosków o wydanie dowodu. Będzie można je składać w dowolnym urzędzie gminy w kraju i przez Internet.

– To bardzo dobra decyzja – ocenia Andrzej Szerlak, który w Urzędzie Miasta Lublin odpowiada za wydawanie dowodów. – Są ludzie, którzy pracują np. w Warszawie lub dalej. Są tacy, którzy do Lublina wracają tylko na weekendy. Oni nie mają kiedy załatwić spraw związanych z dowodem właśnie w Lublinie. Poza tym urzędnicy będą musieli być mili, by nadal byli potrzebni interesantom, którzy z wnioskiem będą mogli pójść do innego urzędu. To dobra motywacja.

– W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

W samym Lublinie wydanych zostało dotąd blisko 279 tys. plastikowych dowodów osobistych. Co ciekawe, ponad tysiąc lublinian nie wymieniło jeszcze zielonych – nieważnych już – dowodów w postaci książeczki.
Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste z mikroprocesorem

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anonim / 5 maja 2011 o 16:32
a gdy ja kończę 18-lat 30 czerwca czy mogę już wyrobić ten dowód czy nie ?
bo piszą ze nowy dowód mogą wymienić ci co kończy się im ważność i kończą 18scie po 1 lipca ?
troszkę nie zrozumiałe. ale to nie w tym artykule. jak to jest ?
Avatar
bambosh / 25 lutego 2011 o 11:41
Nie narzekajcie! -chyba coś w tym jest,bo słyszałem,że za granicą(chyba w Anglii) prawie wszystko załatwisz z Dowodem Osobistym i nie trzeba jakichś legitymacji i zbędnych papierków/zaświadczeń. Może właśnie te nowe Dowody też będą na tej samej zasadzie działać...
Avatar
Michal / 25 lutego 2011 o 10:08
W tym ma byc lepsze ze w czipe beda dane typu grupa krwi i takie tam. Na wypadek gdybys dostał w ryj
Avatar
zbychu / 24 grudnia 2010 o 16:12
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by wprowadzić jeszcze w nowych dowodach grupę krwi - podawane przy składaniu wniosku o dowód.
(W razie wypadku jest to informacja bardzo istotna)
Pozdrawiam wiecznych malkontentów :*
[/quote]
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by ... rozwiń
Avatar
mlk / 23 grudnia 2010 o 16:46
Dowody z Chipem - zbliżamy się dużymi krokami do "szpiegowskiego państwa" w którym kontrola gdzie znajduję się obywatel będzie jeszcze bardziej ułatwiona.
Prywatność to słowo zostanie wymazane dzięki takim właśnie działaniom.
Avatar
panna / 23 grudnia 2010 o 16:07

W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Czyli? Dowód trzeba będzie wymienić na nowy dopiero gdy będzie się kończył termin ważności obecnego?
Avatar
ktos / 23 grudnia 2010 o 12:12
DOBRE TO BY BYŁO JAKBY ADRES ZAMELDOWANIA MOZNA BYŁO ZAMIESCIC W RYM CHIPIE PRZY MELDOWANIU PANI WKŁADAŁA GO W MASZYNKE ZMIENIŁA W KOMPIE ADRES I TYLE. NIEMARTWCIE SIE ZA 10 LAT BEDZIE NASTEPNA WYMIANA MOZE NA : SZKLANE: deb***E I NIC WIECEJ
Avatar
-.- / 23 grudnia 2010 o 11:54
Tepota polakow, malo ze nas obserwuja juz w szkolach, na ulicach, w autobusach itp. to jeszcze bedziemy chodzic caly czas z chipem w dowodzie bez ktorego nie mozemy sie praktycznie nigdzie ruszyc... W czym to ma byc lepsze?, jak beda widziec nawet czy wchodzimy po schodach... Nam to nie pomoze, zapewniajac lepszy kontakt przez internet.. my juz jestesmy kontrolowani na kazdym kroku, taka polska wolnosc
Avatar
bono / 23 grudnia 2010 o 11:46
[quote name='Gość' timestamp='1293100049' post='410321']
Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
[/quote]
wydają a nie WYDAWAJA !!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2010 o 11:27
[quote name='Gość' timestamp='1293094184' post='410271']
Nie dawno wymieniałem dowód z plastikowego na "plastykowsz" ważny tylko 10 lat -zapłaciłem za nieg( nie pamiętam ile) a teraz znowu szykują sposób aby wydrzeć kasiorkę tylko jeszcze chyba nie wiedzą ile bo nic nie podali w artykule.
[/quote]

Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
Avatar
Anonim / 5 maja 2011 o 16:32
a gdy ja kończę 18-lat 30 czerwca czy mogę już wyrobić ten dowód czy nie ?
bo piszą ze nowy dowód mogą wymienić ci co kończy się im ważność i kończą 18scie po 1 lipca ?
troszkę nie zrozumiałe. ale to nie w tym artykule. jak to jest ?
Avatar
bambosh / 25 lutego 2011 o 11:41
Nie narzekajcie! -chyba coś w tym jest,bo słyszałem,że za granicą(chyba w Anglii) prawie wszystko załatwisz z Dowodem Osobistym i nie trzeba jakichś legitymacji i zbędnych papierków/zaświadczeń. Może właśnie te nowe Dowody też będą na tej samej zasadzie działać...
Avatar
Michal / 25 lutego 2011 o 10:08
W tym ma byc lepsze ze w czipe beda dane typu grupa krwi i takie tam. Na wypadek gdybys dostał w ryj
Avatar
zbychu / 24 grudnia 2010 o 16:12
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by wprowadzić jeszcze w nowych dowodach grupę krwi - podawane przy składaniu wniosku o dowód.
(W razie wypadku jest to informacja bardzo istotna)
Pozdrawiam wiecznych malkontentów :*
[/quote]
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by ... rozwiń
Avatar
mlk / 23 grudnia 2010 o 16:46
Dowody z Chipem - zbliżamy się dużymi krokami do "szpiegowskiego państwa" w którym kontrola gdzie znajduję się obywatel będzie jeszcze bardziej ułatwiona.
Prywatność to słowo zostanie wymazane dzięki takim właśnie działaniom.
Avatar
panna / 23 grudnia 2010 o 16:07

W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Czyli? Dowód trzeba będzie wymienić na nowy dopiero gdy będzie się kończył termin ważności obecnego?
Avatar
ktos / 23 grudnia 2010 o 12:12
DOBRE TO BY BYŁO JAKBY ADRES ZAMELDOWANIA MOZNA BYŁO ZAMIESCIC W RYM CHIPIE PRZY MELDOWANIU PANI WKŁADAŁA GO W MASZYNKE ZMIENIŁA W KOMPIE ADRES I TYLE. NIEMARTWCIE SIE ZA 10 LAT BEDZIE NASTEPNA WYMIANA MOZE NA : SZKLANE: deb***E I NIC WIECEJ
Avatar
-.- / 23 grudnia 2010 o 11:54
Tepota polakow, malo ze nas obserwuja juz w szkolach, na ulicach, w autobusach itp. to jeszcze bedziemy chodzic caly czas z chipem w dowodzie bez ktorego nie mozemy sie praktycznie nigdzie ruszyc... W czym to ma byc lepsze?, jak beda widziec nawet czy wchodzimy po schodach... Nam to nie pomoze, zapewniajac lepszy kontakt przez internet.. my juz jestesmy kontrolowani na kazdym kroku, taka polska wolnosc
Avatar
bono / 23 grudnia 2010 o 11:46
[quote name='Gość' timestamp='1293100049' post='410321']
Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
[/quote]
wydają a nie WYDAWAJA !!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2010 o 11:27
[quote name='Gość' timestamp='1293094184' post='410271']
Nie dawno wymieniałem dowód z plastikowego na "plastykowsz" ważny tylko 10 lat -zapłaciłem za nieg( nie pamiętam ile) a teraz znowu szykują sposób aby wydrzeć kasiorkę tylko jeszcze chyba nie wiedzą ile bo nic nie podali w artykule.
[/quote]

Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach 0 0

Chcąc zarabiać na nieruchomościach, należy najpierw zapoznać się z rynkiem, żeby zrozumieć mechanizmy, jakie nim kierują. Dobra orientacja pozwoli dostrzec wyjątkową okazję do opłacalnej inwestycji. Należy określić własne możliwości finansowe i strategię. Dochód z takich inwestycji może być pasywny lub jednorazowy.

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach?

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach? 3 12

Swojego kandydata na prezydenta Lublina ma wskazać w tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość. Do jesiennych wyborów samorządowych szykują się także inne ugrupowania, nie tylko w Lublinie. Jakie nazwiska wchodzą w grę?

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa 2 1

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Po wygranej przed tygodniem z LZS Dobryń, w niedzielę zespół z Jeleńca odniósł drugie z rzędu zwycięstwo. Tym razem drużyna trenera Mariusza Ciołka pokonała LKS AGROTEX Milanów 3:2

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni 0 0

W poważnym stanie trafili do szpitala kierowca i pasażer motocykla, który w Wólce Kraśniczyńskiej zderzył się z kią.

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia] 17 0

161 odznaczeń trafiło w sobotę do honorowych dawców krwi z województwa lubelskiego.

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera 1 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Wygrana zespołu z Białopola 6:0 ze Spółdzielcą Siedliszcze. Orzeł Srebrzyszcze lepszy od Frassatiego Fajsławice

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP
24 kwietnia 2018, 17:00

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 10 MBP (ul. Kleeberga 12a) zaprasza na spotkanie autorskie z dr hab. Urszulą Niewiadomską-Flis. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.

Uderzył w znak i pojechał dalej. Miał prawie cztery promile

Uderzył w znak i pojechał dalej. Miał prawie cztery promile 0 0

Prawie cztery promile alkoholu w organizmie miał 23-letni kierowca citroena zatrzymany w Rykach przez policję.

Awenta MKS Pogoń Siedlce – Budowlani Lublin 22:17

Awenta MKS Pogoń Siedlce – Budowlani Lublin 22:17 2 0

EKSTRALIGA RUGBY W wyjazdowym spotkaniu czwartej kolejki Budowlani Lublin przegrali z Pogonią Siedlce 17:22. Mimo porażki podopieczni trenera Stanisława Więciorka pozostawili po sobie dobre wrażenie i wywalczyli punkt bonusowy

Nie chciał zderzyć się ze zwierzęciem, zjechał na drugi pas. Nie żyje
ZDJĘCIA
galeria

Nie chciał zderzyć się ze zwierzęciem, zjechał na drugi pas. Nie żyje 16 4

Nie żyje 63-letni kierowca opla, który w niedzielę w Wandzinie (pow. lubartowski) zderzył się z mercedesem.

Celebrytka z Lublina i Chińczycy wyszli na wolność. "Śledztwo może trwać dłużej niż maksymalna kara"
galeria

Celebrytka z Lublina i Chińczycy wyszli na wolność. "Śledztwo może trwać dłużej niż maksymalna kara" 1 8

Z aresztu wyszła celebrytka Izabela M. oraz 47 Chińczyków podejrzanych o wyłudzanie pieniędzy metodą „na policjanta”. O ich wypuszczeniu na wolność zdecydował sąd, który uznał, że śledztwo w tej sprawie może trwać dłużej niż maksymalna kara więzienia grożąca za oszustwa.

Avia lepsza od Politechniki w pierwszym derbowym półfinale

Avia lepsza od Politechniki w pierwszym derbowym półfinale 0 0

II LIGA SIATKARZY Na inaugurację półfinałowej rywalizacji w play-off świdniczanie okazali się lepsi w pięciu setach od LKS Politechnika Lublin. Na tym etapie rywalizacja toczy się do trzech wygranych

XV Festiwal Książki w Puławach
23 kwietnia 2018, 0:00

XV Festiwal Książki w Puławach 1 0

Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza na 15 edycję Festiwalu Książki i Praw Autorskich. Impreza zostanie przeprowadzona w dniach 23-27 kwietnia. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w mieście.

Zamieniają Lublin i Świdnik na Dominów. Dlaczego?

Zamieniają Lublin i Świdnik na Dominów. Dlaczego? 45 14

W pobliżu Urzędu Gminy Głusk w podlubelskim Dominowie powstaje osiedle bloków mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. – Zachęciła nas atrakcyjna cena mieszkania, sporo niższa w porównaniu do Lublina czy Świdnika – mówi Magdalena Potręć, która półtora roku temu zamieszkała z rodziną w jednym z bloków w Dominowie

Kraśnik w bratkach i stokrotkach. Pojawią się też pelargonie

Kraśnik w bratkach i stokrotkach. Pojawią się też pelargonie 1 0

Kraśnik ozdobiły już stokrotki i bratki. W kolejnych miesiącach na ulicach miasta pojawią się następne rośliny. Urzędnicy z miasta zapowiadają, że w tym sezonie zostanie posadzonych prawie 24 tys. kwiatów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!