niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Obwodnica Lublina: Teren budowy penetrują archeolodzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2010, 19:43
Autor: Paweł Puzio

Groby sprzed kilku tysięcy lat, stare monety, piecowe kafle i pozostałości po... hienach cmentarnych z XVI wieku. To niektóre odkrycia na terenach, po których ma przebiegać obwodnica Lublina.


Wszystkie duże inwestycje drogowe poprzedzają prace archeologiczne. Tak było również w przypadku obwodnicy Lublina. Archeolodzy prowadzili wykopaliska w 25 miejscach.

– Badania trwały od września. Miały zakończyć się w połowie grudnia. Niestety, aura pomieszała archeologom szyki i część prac przełożono na wiosnę – mówi Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– W Świdniczku odkryliśmy XVI-wieczny zakład produkcji kafli piecowych – mówi prof. Andrzej Kokowski z UMCS, nadzorujący prace w tym miejscu. – To bardzo ciekawe znalezisko. Do tej pory sądzono bowiem, że kafle były wytwarzane wyłącznie na terenie Lublina.

Archeologom udało się także odkopać specjalistyczny warsztat produkcji zasobników na proch strzelniczy, wykonywanych z krowich rogów. Jednak największym zaskoczeniem było odnalezienie w Świdniczku lokum hien cmentarnych z XVI wieku.

– Natrafiliśmy na charakterystyczną biżuterię, tzw. kabłączki skroniowe, wykonane ze srebra, stanowiące element ozdoby kobiecej głowy. Prawdopodobnie zrabowano ją z XI i XII-wiecznych grobów. To dzieło hien cmentarnych z XVI wieku – przypuszcza profesor Kokowski.

Jeszcze starsze przedmioty odkryto na innych stanowiskach. W Pliszczynie odkopano pozostałości osiedla oraz cmentarzyska neolitycznej ludności kultury pucharów lejkowatych.
– Archeolodzy znaleźli m.in. pozostałości dwóch dużych trapezowatych grobowców. Do ich budowy używano m.in. kamieni wapiennych. Łącznie odkryto 10 grobów ludzkich i jeden zwierzęcy. Archeolodzy odkopali w tych grobach sporo naczyń glinianych, w tym trzy całe oraz narzędzia krzemienne – wymienia Krzysztof Nalewajko.

Z kolei w Łagiewnikach ekipy archeologiczne trafiły na przedmioty z czasów I wojny światowej. – Naukowcy badali okopy liniowe, tzw. transzeje, w których znaleziono sporo militariów: fragmentów pocisków, łusek, naboi, zapalników, ładowników. Podobną transzeję odkryto w Snopkowie.

Obecnie archeolodzy badają, opisują i katalogują wydobyte podczas wykopalisk przedmioty. Potem trafią one do muzeum.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jaros79
Sarmata
Zibi
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jaros79
Jaros79 (10 stycznia 2011 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W cywilizowanym kraju jest miejsce i na prace badawcze i na budowlane. Tylko u nas każą kopać archeologom wbrew ich wytycznych zawodowych poza sezonem za marne pieniadze, czekać długo na zapłatę, przeciągać procedury przetargowe na budowę, wyłaniać wykonawców drogą najtajniejszej oferty a potem załamywać ręce że tak długi i tak kiepsko to wyszło...
Rozwiń
Sarmata
Sarmata (19 grudnia 2010 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żenujące...
Zamiast mieć pretensje do archeologów, którzy zdobywają cenną wiedzę, idźcie z pretensjami do ministerstwa i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że mimo wyborczych obietnic odsuwają budowę obwodnicy na św. Nigdy - nie przez archeologów!
Rozwiń
Zibi
Zibi (19 grudnia 2010 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludziska, nie podniecajcie się! Archeolodzy pogrzebią, przebadają, zabiorą, zakopią i obwodnica na ten 2015 będzie. A jak przy budowie obwodnicy Garwolina znaleźli dinozaura, też było wielkie halllo!!! I co? obwodnica jest, nawet opóźnień specjalnie nie było, a historię warto poznawać, mimo wszystko to nasze korzenie...
Rozwiń
Piotrek
Piotrek (19 grudnia 2010 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obwodnica Lublina to najważniejsza rzecz w tej chwili dla miasta. Nic innego się nie liczy
Rozwiń
domin
domin (18 grudnia 2010 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak jest szukajcie i 100lat h** wie czego a na trasie nr19 w Strzeszkowicach niech sie dalej wybijają, jaka liczba zabitych was usatyfakcjonuje ? 100 wystarczy? Czy może za mało? a moze więcej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!