czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Od nowego roku pielęgniarki i położne będą mogły wypisywać recepty

Dodano: 4 listopada 2015, 07:47

Szpital (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)
Szpital (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Od stycznia recepty i skierowania na badania będą mogli wypisywać nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki i położne

Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły wystawiać recepty na m.in. leki przeciwwymiotne, znieczulające i przeciwbólowe oraz na wyroby medyczne m.in. cewniki, kule, zestawy infuzyjne. Będą również kierować pacjentów na podstawowe badania (morfologię, badania moczu, wymazy). Te z tytułem licencjata będą mogły przepisać tylko leki niezbędne do kontynuacji leczenia.

– To dodatkowe obowiązki, które wymagają czasu i nakładają na nas dużą odpowiedzialność. Zanim wypiszemy receptę na kolejną dawkę leku, będziemy musiały przeprowadzić szczegółowy wywiad. Żeby sprawdzić czy lek nie wywołał u pacjenta jakichś negatywnych reakcji – mówi Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zmiana przepisów ma swoje dobre i złe strony. – To na pewno dobre rozwiązanie dla pielęgniarek środowiskowych i tych pracujących w opiece długoterminowej. One dobrze znają swoich pacjentów i wiedzą jakie leki i środki medyczne są im na bieżąco potrzebne – tłumaczy przewodnicząca.

Zdaniem Olszak-Winiarskiej zbyt późno zostaną przeprowadzone szkolenia. – Wiadomo, że takie szkolenie musimy odbyć, ale dlaczego dopiero po nowym roku? Przecież wtedy powinnyśmy już wypisywać recepty – pyta.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje dwa rodzaje szkoleń: 45 i 65-godzinne. Krótsze będą dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do wypisywania recept na leki do kontynuacji leczenia, a dłuższe dla tych, które będą mogły samodzielnie ordynować leki. 

Czytaj więcej o: zdrowie szpital
Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2015 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zanim będziecie hejtować pomyślcie ps Pielegniarki za mało zarabiają każdy z nas dzięki elektoratowi sochalistycznemu który posiada poparice patrzac na wybory 90 %.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co dziś się dzieje to zgroza kiedyś były licea dla pielęgniarek i miały swój zakres obowiązków dziś tylko studia i co one mogą się nauczyć, w szpitalach co kiedyś robiły salowe dziś one, bo niema salowych tylko personel gospodarczy i do chorych nie może podchodzić. Recepty gdy niekonieczna jest wizyta a tylko wypisanie stałych leków z karty to robią pielęgniarki, lekarz asygnuje je swym podpisem.W innych przypadkach powinni to robić ci co wiele lat poświęcili na naukę na medycynie. Bo nie chciała bym aby ktoś inny wypisał mi lek niż lekarz specjalista gdy przyjdę na pierwszą wizytę.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przez pół roku mogłem z bliska obserwować pracę rzeczonych pań w szpitalu.... Przepraszam, ale może jedna na 10 miała serce dla pacjenta. Teraz, jak będą gryzmolić recepty, to i ta 1 na 10 nie będzie mogła być przy pacjencie. Ale i tak bardziej boję się recept wypisanych przez pozostałe 9 z 10. Brrrrr. Strach się będzie leczyć.

Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To za co będziemy płacić lekarzom? I tak w wiekszości to figuranci
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja się nie mogę doczekać kiedy pielęgniarki będą mogły operować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!