czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Niższy wiek emerytalny. W woj. lubelskim przybędzie 16 tys. emerytów

Dodano: 7 kwietnia 2017, 20:13

Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę
Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę

W województwie lubelskim dodatkowe 16 tysięcy osób uzyska w tym roku prawo do emerytury z powodu obniżenia wieku emerytalnego – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. ZUS już szykuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.

Niższy wiek emerytalny

Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat (obecnie 65), a mężczyzna – 65 lat (teraz 67). Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.

„Twoja emerytura, Twój wybór”

– Emerytura to prawo, nie obowiązek. Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, się opłaca. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura – mówi Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie. Dlatego jeszcze przed wakacjami w ZUS pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile realnie można skorzystać na dłuższej pracy. W województwie lubelskim będzie dwudziestu sześciu doradców, z tego trzech w Lublinie. Pomogą zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS. Zakład przygotowuje również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można policzyć różne warianty emerytury.

Więcej emerytów w regionie i w Polsce

Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę. To o 29 proc. więcej w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS.

W skali kraju z obniżenia wieku emerytalnego skorzysta w tym roku 331 tysięcy osób. W kolejnych latach wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał. W całym 2018 roku dodatkowych emerytów może być 148 tysięcy, w 2019 roku – 90 tysięcy, w 2020 roku – 92 tysiące, a w 2021 roku – 54 tysiące. (oprac. red)

Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, się opłaca. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura.

Czytaj więcej o: emerytura wiek emerytalny
logika
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

logika
logika (8 kwietnia 2017 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie, będą wyższe składki na ZUS i część miejsc pracy będzie zlikwidowanych.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i bardzo dobrze. To będzie przynajmniej 10 tyś miejsc wolnych dla młodych.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ło matko i córko. DW już nie ma o czym pisać, więc wymyślił niusa geniusze z zeteselu.
Rozwiń
cenzura sztandaru ludu
cenzura sztandaru ludu (8 kwietnia 2017 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Będzie o 16 tys więcej do dojenia przez nasi ZUS. W tym roku najniższa waloryzacja miała wg rządowej informacji wynosić + 10 PLN. A ja otrzymałem + 9,11 PLN. Prawie 1 PLN mniej . Jak się POmnoży przez 8,5 mln emerytów to lewy dochód ZUs wyniesie ca 8 mln PLN a w roku da to ca 100 mln PLN. I wtedy juble w Zakopcu, Krynicy, i innych kurortach Polski. Decyzję ZUS przysłał po marcowej wypłacie. Jakby ZUS wysyłał decyzje przed wypłatą "zrewaloryzowanej" emerytury to oszukany emeryt mółby wnieść reklamację. I po to ZUS opóżnia wysyłkę decyzji, żebyś Im nic nie zrobił. Nie ma to jak nasi polityka. Nasim wsio a gojom GWno.
Dostałeś 10zł podyżki, tyle że brutto.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We Francji jak Sarkozy chciał nabrać staruchów, żeby praco0wali do 67 roku życia to na ulice wyszło kilka milionów młodych z hasłem starzy na emeryturę a my zajmiemy Ich miejsca i rząd cofnął się do 62 lat. Porównać warunki jakie mieli ludzie ze starej UE do warunków Polaków. Dużo wczesniej mieli wolne soboty. Sklepy pełne i tylko kupować. W Polsce za Jaruzela cała rodzina stała na raty w nocy, żeby kupić na kartkę kawałek ochłapa. Zarobki w granicach 10 US Dolar/m-c. Tym co tak płaczą, że więcej będzie emerytów niż pracujących. Tak jest w całym cywilizowanym świecie. A POkraki jak zwykle kłamią i judzą. Każdy Obywatel Polak może pracować nawet do 90 lat. Wg nowych przepisów ma prawo przejść na emeryturę w wieku 60 lat - kobiety i w wieku 65 lat - mężczyżni. Dlaczego teraz masa ludzi mimo, że może przejść na emeryturę nie chce i n pracuje. Spójrzcie nawet na własne SM. Prezesi i Gł. Księgowy już dawno skończyli 67 lat a dalej pracują. I PO co ta żydowska agitka klepie takie bajdy, że będą kłopoty , która sama wymyśla. Czyli Dz.Wsch. daje używkę POkrakom, którzy wprawdzie POkraki PO wyborach POszli do sraki ale klepią bajki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!