piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Niższy wiek emerytalny. W woj. lubelskim przybędzie 16 tys. emerytów

Dodano: 7 kwietnia 2017, 20:13

Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę
Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę

W województwie lubelskim dodatkowe 16 tysięcy osób uzyska w tym roku prawo do emerytury z powodu obniżenia wieku emerytalnego – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. ZUS już szykuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.

Niższy wiek emerytalny

Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat (obecnie 65), a mężczyzna – 65 lat (teraz 67). Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.

„Twoja emerytura, Twój wybór”

– Emerytura to prawo, nie obowiązek. Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, się opłaca. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura – mówi Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie. Dlatego jeszcze przed wakacjami w ZUS pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile realnie można skorzystać na dłuższej pracy. W województwie lubelskim będzie dwudziestu sześciu doradców, z tego trzech w Lublinie. Pomogą zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS. Zakład przygotowuje również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można policzyć różne warianty emerytury.

Więcej emerytów w regionie i w Polsce

Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę. To o 29 proc. więcej w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS.

W skali kraju z obniżenia wieku emerytalnego skorzysta w tym roku 331 tysięcy osób. W kolejnych latach wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał. W całym 2018 roku dodatkowych emerytów może być 148 tysięcy, w 2019 roku – 90 tysięcy, w 2020 roku – 92 tysiące, a w 2021 roku – 54 tysiące. (oprac. red)

Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, się opłaca. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura.

Czytaj więcej o: emerytura wiek emerytalny
logika
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

logika
logika (8 kwietnia 2017 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie, będą wyższe składki na ZUS i część miejsc pracy będzie zlikwidowanych.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i bardzo dobrze. To będzie przynajmniej 10 tyś miejsc wolnych dla młodych.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ło matko i córko. DW już nie ma o czym pisać, więc wymyślił niusa geniusze z zeteselu.
Rozwiń
cenzura sztandaru ludu
cenzura sztandaru ludu (8 kwietnia 2017 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Będzie o 16 tys więcej do dojenia przez nasi ZUS. W tym roku najniższa waloryzacja miała wg rządowej informacji wynosić + 10 PLN. A ja otrzymałem + 9,11 PLN. Prawie 1 PLN mniej . Jak się POmnoży przez 8,5 mln emerytów to lewy dochód ZUs wyniesie ca 8 mln PLN a w roku da to ca 100 mln PLN. I wtedy juble w Zakopcu, Krynicy, i innych kurortach Polski. Decyzję ZUS przysłał po marcowej wypłacie. Jakby ZUS wysyłał decyzje przed wypłatą "zrewaloryzowanej" emerytury to oszukany emeryt mółby wnieść reklamację. I po to ZUS opóżnia wysyłkę decyzji, żebyś Im nic nie zrobił. Nie ma to jak nasi polityka. Nasim wsio a gojom GWno.
Dostałeś 10zł podyżki, tyle że brutto.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We Francji jak Sarkozy chciał nabrać staruchów, żeby praco0wali do 67 roku życia to na ulice wyszło kilka milionów młodych z hasłem starzy na emeryturę a my zajmiemy Ich miejsca i rząd cofnął się do 62 lat. Porównać warunki jakie mieli ludzie ze starej UE do warunków Polaków. Dużo wczesniej mieli wolne soboty. Sklepy pełne i tylko kupować. W Polsce za Jaruzela cała rodzina stała na raty w nocy, żeby kupić na kartkę kawałek ochłapa. Zarobki w granicach 10 US Dolar/m-c. Tym co tak płaczą, że więcej będzie emerytów niż pracujących. Tak jest w całym cywilizowanym świecie. A POkraki jak zwykle kłamią i judzą. Każdy Obywatel Polak może pracować nawet do 90 lat. Wg nowych przepisów ma prawo przejść na emeryturę w wieku 60 lat - kobiety i w wieku 65 lat - mężczyżni. Dlaczego teraz masa ludzi mimo, że może przejść na emeryturę nie chce i n pracuje. Spójrzcie nawet na własne SM. Prezesi i Gł. Księgowy już dawno skończyli 67 lat a dalej pracują. I PO co ta żydowska agitka klepie takie bajdy, że będą kłopoty , która sama wymyśla. Czyli Dz.Wsch. daje używkę POkrakom, którzy wprawdzie POkraki PO wyborach POszli do sraki ale klepią bajki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!