czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Odeszła Ewa Curie


W nowojorskiej rezydencji Sutton Place, 22 października br. zmarła w wieku 103 lat Ewa Curie Labouisse, córka słynnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej Curie.

Ewa Curie była drugą, młodszą córką Marii i Piotra Curie. W odróżnieniu od Ireny, która podążyła śladami matki jako uczona (także wyróżniona Noblem wraz z mężem Fryderykiem Joliot), Ewa wybrała karierę artystyczną. Studiowała pianistykę i literaturę. W latach 30. ubiegłego wieku napisała głośną biografię Marii Curie-Skłodowskiej, która doczekała się edycji w niemal 80 krajach.

Podczas II wojny była korespondentką ze wszystkich niemal jej frontów, a jej zbiór reportaży „Journey Among Warriors” był nominowany w 1944 roku do Nagrody Pulitzera. Po wojnie zajmowała się sprawami kobiet w rządzie Charlesa da Gaulle’a. W 1948 roku Ewa Curie należała do grona wybitnych intelektualistów europejskich popierających powstanie państwa Izrael i apelowała do ONZ o jak najszybsze podjęcie rezolucji w tej materii.

W połowie 50. była asystentką sekretarza generalnego NATO i w tej roli wykazała wielką aktywność w zwalczaniu hegemonizmu sowieckiego. M.in. uważała, że broń nuklearna (powstała dzięki odkryciom jej matki) posiada moralne uprawnienie do zastosowania jako narzędzia nacisku w „zimnej wojnie”.

Była żoną wybitnego amerykańskiego dyplomaty Henry Labouisse’a, ambasadora w wielu krajach i sekretarza generalnego UNICEF przez niemal 20 lat. Doprowadził tę organizację do rozkwitu i... Pokojowej Nagrody Nobla, którą odbierał wraz ze swą małżonką u boku. Pozostawała ona wielce zaangażowana w działalność na rzecz dzieci w różnych misjach, odwiedziła niosąc im pomoc aż 109 krajów.

Z okazji 100. urodzin w grudniu 2004 roku Ewie Curie Labouisse składał życzenia w jej nowojorskiej rezydencji sekretarz generalny ONZ, a przekazali je prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych. Niestety zabrakło ich z Polski. Nie pamiętał także o wielkiej rodaczce polski konsulat...

W wyniku akcji ONZ wieść o Ewie Curie dotarła do Warszawy, a prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał jej Komandorię Orderu Zasługi. Wręczyć już nie miał okazji. Dokonał tego jego następca Lech Kaczyński, podkreślając wielkie zasługi dla Polski całej wybitnej rodziny noblistów.

W 1937 roku prezydent RP Ignacy Mościcki zawiesił na piersi Ewy Curie Krzyż Oficerski Polonii Restituta. Na awans o jeden stopień czekała prawie 70 lat!
Jak żartowała Komandor Ewa, w jej rodzinie było pięć Nobli, dwa dla matki, jeden dla ojca, jeden dla siostry i szwagra, mąż też odbierał tę nagrodę. – Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny... – mówiła z pogodnym uśmiechem.

Czytaj więcej o:
Kaminski
Pati
Golisz
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kaminski
Kaminski (25 października 2007 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak UMCS uczci pamięć córki swojej patronki?
Rozwiń
Pati
Pati (24 października 2007 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic dodać! Niech spoczywa w Pokoju!
Rozwiń
Golisz
Golisz (24 października 2007 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzina Skłodowskich związana była mocno z Lublinem i okolicami... Kto o tym wie?
Rozwiń
Szaniawski
Szaniawski (24 października 2007 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żal, żal... Tacy ludzie są dumą i ornamentem Polski. Ewa Curie pieknie zapisała się w historii Polski, Francji i USA,których obywatelką była. Ciekawe, jak IV (czy która ona tam jest?) RP do odejścia tej Wielkiej Damy się odniesie.Ciekawe kto pierwszy z czuba polskiej władzy dostrzeże, Jej odejście i się nad nim... zajaknie.Poczekajmy, zobaczmy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!