poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Odpust w parafii w Janowie Lubelskim. Uczniowie nie idą do szkoły, kuratorium prosi o wyjaśnienia

Dodano: 7 września 2015, 19:08
Autor: aa

W związku z uroczystościami kościelnymi uczniowie szkół w Janowie Lubelskim będą mieć we wtorek wolne. O wyjaśnienia tej sytuacji wystąpiło już do dyrektorów szkół Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Sytuację opisała dziś Gazeta Wyborcza Lublin. We wtorek prawdopodobnie w żadnej ze szkół w Janowie Lubelskim nie odbędą się zajęcia. Wolny dzień w szkołach ma związek z odpustem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela jak też uroczystościami z okazji 30. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej. Gazeta cytuje jednego z rodziców ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim, który wskazuje, że w związku z dniem wolnym dzieci nie dostaną obiadu.

– To niesłychane, że z okazji lokalnego święta zmusza się ludzi do zmiany planów – żalił się Gazecie pan Grzegorz. – Przecież szkoły są świeckie, nie kościelne, a ja może wcale nie chcę świętować.

Sprawę wyjaśnia już Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Jesteśmy w trakcie przygotowywania pisma do dyrektorów szkół w Janowie Lubelskim z prośbą o wyjaśnienia na jakiej podstawie i w jakim trybie został ogłoszony dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Że dzieci mają w ogóle nie przychodzić do szkoły – mówi Anna Szczepińska, wicekurator oświaty w Lublinie, z którą w poniedziałek rozmawialiśmy.

To dyrektor może odwołać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Uczniowie muszą mieć jednak zapewniona opiekę. – Szkoła musi być otwarta, więc muszą być zapewnione działania opiekuńcze w stosunku do uczniów, którzy przyjdą do szkoły – dodaje wicekurator.

Zbigniew Flis, dyrektor Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Janowie Lubelskim potwierdza, że rzeczywiście w szkole podstawowej i gimnazjum lekcji we wtrorek nie będzie. – Osoby, które idą do pracy i nie mają z kim zostawić dziecka mogą przyprowadzić je do szkoły. Będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy. Obiad też będzie – zapewnia dyrektor Flis.

Dodaje też, że żadna skarga od rodziców w sprawie dnia wolnego nie wpłynęła. – Dla Janowa Lubelskiego to jest duże święto – wskazuje dyrektor ZOSiP w Janowie Lubelskim. – Sanktuarium jest podniesione do kolegiaty. Poza tym 8 września było bombardowania miasta w 1939 r. i jest odpust. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dyrektor ma prawo po konsultacji z radą pedagogiczną i radą rodziców ogłosić wolne. W tym przypadku stało się to na wniosek rodziców.

– Przed takimi sytuacjami chronią nas obowiązujące akty prawne m.in. ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania – wskazuje Dorota Wójcik, prezeska lubelskiej Fundacji Wolność od Religii. – W ustawie o oświacie też pojawia się sformułowanie mówiące o równym traktowaniu wszystkich obywateli.

Zdaniem prezeski fundacji ogłoszenie dnia wolnego z okazji kościelnego święta jest naruszeniem tych zasad – Rodzic, który poczuł się urażony powinien złożyć swój sprzeciw u dyrektora szkoły i kuratorium oświaty – podpowiada Wójcik.

obat ganglion
Kazia
trwałe morele
(96) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obat ganglion
obat ganglion (7 kwietnia 2016 o 04:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cara mengobati lipoma tanpa operasi

thank you very much gan , the article is very interesting that we can refer to.

Rozwiń
Kazia
Kazia (5 kwietnia 2016 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale bzdury... Ja nie mogę, ludzie, opamiętajcie sie! Te wszystkie media, a w szczególności ta nasza "ukochana" GAZETA WYBORCZA robi wam kisiel z mózgu. Wierzysz im? Naprawdę? Masz już tyle lat, ze wiesz, ze nikomu nie należy ufac, a jednak? Temu zakłamanemu szatanowi z krwi i kosci uwierzyłes. Tak po prostu. Bez dowodów.
Tyle. Do widzenia.
Nie pozdrawiam.
Rozwiń
trwałe morele
trwałe morele (9 września 2015 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie pisz koleś o próżnej żonie bo ty jej sam nie masz i musisz sobie radzić inaczej. Twój tekst jest bez sensu

To ja od tekstu o "janowskiej elicie, pseudo rodzicach itd" 

W jednym muszę ci rację przyznać - otóż żony nie mam bo sama nią jestem! Mało tego - jestem też matką trójki dzieci z czego dwoje są już nastolatkami... Krew mnie zalewa jak patrzę na gówniarzy którzy sami mając jeszcze mleko i gluty pod nosem zostali rodzicami ale są "mocni" bo matka czy ojciec to wielcy janowscy biznesmeni. To co zostało im przekazane w dzieciństwie przez swoich próżnych rodziców teraz sami fundują swoim dzieciom... Lalunia próżniaczka zamiast siedzieć w Em niech się zajmie dzieckiem skoro ma dzień wolny w szkole i przekaże, nauczy jakichś wartości a nie zapisuje do elitarnej klasy i rośnie następne pokolenie bezmózgich tworów, którym się wydaje że są lepsze od innych dzieci!!! A prawda jest całkiem inna - to właśnie one są inne bo są upośledzone moralnie... Tak że panie Grzesiu (jak i inni twojego pokroju) zamiast liczyć na kaskę od mamuśki czy ojca weź się jeden z drugim za wychowanie swoich pustych dzieciaczków bo jak widzieliśmy na przykładzie Kulczyka, nie w każdej sytuacji kasiora pomoże. Tyle w temacie...

Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@down jestescie pojebani
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na tym dolnym foto to BUL ?? jak tak, to tak skończy całe to komunistyczne,czerwone łajno,POLSKA będzie i musi być twardym i dumnym narodem,nie dać się szmacić jak do tej POry przez POlszewików.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (96)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!