środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Ogólnopolskie Warszaty Kowalskie w Wojciechowie: Kowale już rozpalili ogień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2012, 17:44

 (Bartłomiej Żurawski)
(Bartłomiej Żurawski)

Dziś po raz osiemnasty w Wojciechowie rozpoczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Uczestnicy zdobędą umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych. Każdy może przyglądać się pracy kowali.

– Przyjechali uczniowie z różnych stron Polski – mówi Roman Czerniec, w którego kuźni w Wojciechowie odbywać się będą warsztaty. – W programie jest nauka od podstaw. To dla młodych ludzi, którzy dopiero chcą się zająć kowalstwem.

Takich osób w Wojciechowie wykształciło się już wiele. Jak dodaje Roman Czerniec, po kilkunastu latach wracają tutaj na Ogólnopolskie Spotkania Kowali już jako świetni fachowcy, artyści w swoim zawodzie. Ideą warsztatów było ocalenie ginącego zawodu.

Dziś nie ma obawy, że paleniska w kuźniach wygasną i to za sprawą organizowanej w Wojciechowie imprezy. Na przestrzeni tych lat uczestniczyło w warsztatach ponad 250 osób.

– Wiem, że w większości pootwierali swoje kuźnie, prosperują zupełnie dobrze, niektórzy zatrudniają u siebie pracowników, ale podstaw nauczyli się właśnie tutaj – mówi R. Czerniec. – Kowalstwo artystyczne także znalazło szerokie uznanie i wyroby są poszukiwane.

Uczestnicy to osoby w wieku od 18 do 46 lat, w większości zawodowo związani są z pracą w metalu – ślusarze, metaloplastycy. W tajniki kowalstwa wprowadzać będą ich mistrzowie: Andrzej Słowik i Kazimierz Kudła (woj. podkarpackie) oraz Józef Kułak (Zakopane).

Uzupełnieniem nauki będą organizowane 6 – 8 lipca XIV Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Zaplanowano wiele imprez towarzyszących takich jak wystawy, konkursy, kiermasze, występy artystyczne.

Wojciechowska "Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Janusz Banaszek
Jacek Szustak
Katarzyna
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janusz Banaszek
Janusz Banaszek (11 stycznia 2013 o 07:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I ja tam byłem. Miło było poznać kowali ze Stowarzyszenia Kowali Polskich. Powstała inicjatywa zacieśnienia współpracy ze Stowarzyszeniem Forum Kowalskie, z którym jestem związany. Za rok wybieram się ponownie spotkać się z przyjaciółmi.
Rozwiń
Jacek Szustak
Jacek Szustak (22 grudnia 2012 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojciechowskie warsztaty szkolenia kowali wnoszą olbrzymi wkład w podtrzymywanie tradycji polskiego rzemiosła. Ciekawostką jest fakt, że większość kowalskich mistrzów naszego kraju jak również z zagranicy, szkoliła się w wojciechowskiej kuźni. Sam kiedyś zaczynałem jako amator ale dał bym wiele by moje [url="http://www.szustak-metaloplastyka.pl/"]kowalstwo artystyczne [/url]miało swoje początki w tym prestiżowym miejscu. Wielcy mistrzowie uczą wielkich rzeczy i praktycznie tylko oni są w stanie przekazać nieprzekłamane tajniki dawnego fachu.
Rozwiń
Katarzyna
Katarzyna (3 lipca 2012 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo nierzetelny artykuł. Zero informacji o uczestnikach i organizatorach, natomiast uwaga skupiona głównie na Panu Czerniecu, który tych warsztatów ani spotkań nie organizauje...
Rozwiń
Onufry
Onufry (27 czerwca 2012 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy okazji warsztatów zamawiam "JUMPĘ" ale typowo Wojciechowską. Bardzo dawno już jej nie jadłem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!