sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Opole Lubelskie: Odnowią kościół za unijne pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2011, 18:39

– Tej wiosny zaczniemy etapami odnawiać elewację kościoła – zapowiada ks. proboszcz Krzysztof Kozak.
– Tej wiosny zaczniemy etapami odnawiać elewację kościoła – zapowiada ks. proboszcz Krzysztof Kozak.

Najcenniejszy zabytek powiatu opolskiego nabiera blasku. W barokowym kościele dobiega końca m.in. renowacja polichromii, lada chwila pojawią się nowoczesne urządzenia antywłamaniowe, a w planie jest także wirtualne zwiedzanie świątyni.

– Dostaliśmy 2,1 mln zł dofinansowania unijnego. Cały projekt będzie kosztował ponad 3 mln zł – informuje ks. Krzysztof Kozak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim. – Dzięki temu dokończymy renowację polichromii, wykonamy zabezpieczenie antywłamaniowe i przeciwpożarowe.

– Wszyscy nam mówią, że mamy taki piękny zabytkowy kościół. Szkoda że tyle lat niszczał. Dobrze, że ksiądz stara się o pieniądze i chce go odnowić – mówi parafianka Danuta Strawa.

Remont kościoła trwa już trzy lata. – Odnowiona jest już m.in. polichromia w całym prezbiterium, ambona, dwa boczne ołtarze św. Józefa i św. Kalasantego. Zamontowaliśmy także nowe okna – mówi ks. Kozak. – Te prace kosztowały 1,3 mln zł. Wszystko za pieniądze od parafian i 100 tys. zł od Urzędu Miasta.

Obecna renowacja ma się zakończyć w połowie 2013 r. – To jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych. Dlatego chcemy przyciągnąć turystów – zapowiada ks. Kozak.


Stąd pomysł, by w przedsionku kościoła stanął kiosk internetowy. – Każdy mieszkaniec czy turysta mógłby w komputerze prześledzić całą historię kościoła i odbyć po nim bezpłatny wirtualny spacer – wyjaśnia proboszcz parafii. – W przyszłości chciałbym stworzyć muzeum, bo mamy niezwykłe eksponaty, które można by pokazać mieszkańcom i turystom.

Jeśli proboszcz zdobędzie dodatkowe pieniądze, do zwiedzania przystosuje również podziemie kościoła z kryptami. Na razie wejście do niego jest zamurowane.

By pomóc w renowacji zabytkowego kościoła, magistrat wydał album pt. "Ozdoba Opola Lubelskiego”. Cały dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na konserwację wystroju wnętrza kościoła. Można go kupić w kościele, Urzędzie Miejskim i w Muzeum Multimedialnym w cenie 50 zł.

– To najpiękniejszy i najcenniejszy zabytek całego powiatu opolskiego. Widzimy ogromne wysiłki księdza proboszcza, dlatego chcemy pomóc – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Historyk
1,1
WWW
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Historyk
Historyk (31 marca 2011 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żałosne są niektóre wpisy w tym wątku.
Trzeba odróżnić ochronę dziedzictwa - dóbr kultury, jakimi są zabytkowe świątynie, w naszym nieszczęśliwym kraju nieraz jedyne na jakimś terenie miejsca, gdzie jest jakiś ślad przeszłości - które są dobrem wspólnym i wartością w skali całego społeczeństwa, a wiele z nich również w skali europejskiej, czy światowej, od współczesnych miejsc kultu niezależnie od wyznania.
O ile te drugie nie powinny w moim przekonaniu w żadne sposób być dotowane z publicznych środków, to te pierwsze - zabytkowe skarby nas wszystkich - jak najbardziej tak! Należy jasno odróżnić te sprawy.
Wartość historyczna, artystyczna i naukowa opolskiego kościoła, ważnego zabytku w tej części Lubelszczyzny - jest naprawdę znaczna i nie ulega wątpliwości.
Są kraje - gdzie ważniejsze zabytki sakralne są własnością państwa jako dobra kultury - a kościołom do nabożeństw są tylko użyczane. O ich stan dba państwo - i jakoś nikomu to nie przeszkadza - bo tam ludzie rozumieją, że czym innym jest wspólne dziedzictwo, a czym innym indywidualny kult. Żeby było ciekawiej, to są bardzo zlaicyzowane kraje, np. Czechy czy Słowacja - pewnie z punktu widzenia Polaka-liberała w pierwszym pokoleniu zdumiewające może być, że z podatków są w całości utrzymywane niektóre świątynie
Rozwiń
1,1
1,1 (31 marca 2011 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawi mnie skąd ta unia ma pieniądze ?
Rozwiń
WWW
WWW (29 marca 2011 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie jest prawdą , że ksiądz w kościele wyczytuje tych co nie dali na kościół , nie masz to nie daj , ale nie pisz kłamstw, a najwięcej mają do powiedzenia ci którzy nic nie dali. Biednych prawdziwych lub chorych rozumiem, ale w Opolu jest dużo biednych na swoje żądanie , bo do pracy do zbierania jabłek , malin czy innych prac to mu się nie opłaci , bo 50 zł i jedzenie to za mało lepiej siedzieć na ławce i czekać jak się dostanie darmową paczkę no i oczywiście papieroski i jakieś piwko musi być. Do roboty nie czekać na jałmużnę
Rozwiń
katolik
katolik (29 marca 2011 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panu Bogu nie potrzebne złote cielska tylko prawdziwą wiarę i żyć jak mówią o tym 10 przekazań Bożych. Panu Bogu nie potrzebna pieniądzę a Pan Jezus za swoje usługi nie żądał zapłaty .Dzisiaj trzeba za wszystko zapłaćić nawet to że przychodzę do kościoła. Jestem osobą biedną gdy poszłem do proboszcza po pomoc aby otrzymać paczkę żywnościową. Powiedział cyt" czegość biedny boś głupi, czegoś głupi boś biedny" Kościół powinien być opodatkowany,i za wykonane usługi wydawać paragon czyli pośiadać kasę fiskalną. W Polsce mają drugi Watykan gdy pokażą się w habicie czy sutannie odrazu otrzymaja pieniądze z budżetu państwa albo opodatkowują wiernych i miesięcznie rodzina ma płacić 100zł. ich nie interesuję czy masz pieniądze czy nie trzba składkę miesięczna zapłacić. Osoby którzy nie zapłacą sa wyczytywani w kościele i tym rodziną jest wstyd przed sąsiadami Płaczą i płacą.
Rozwiń
wiki
wiki (29 marca 2011 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie opamiętajcie się , zastanówcie się co wy mówicie ? Nasz kościół jest bardzo piękny , ale również mocno zaniedbany przez lata poprzednich proboszczy. Jeżeli macie tak dużo do powiedzenia to zapraszam najpierw do kościoła , bo na pewno piszący obelgi nie widzieli jaka jest różnica pomiędzy odnowionymi freskami czy obrazami , a jeszcze starymi ścianami. My jako mieszkańcy Opola powinniśmy wspierać naszego proboszcza nie tylko datkami , ale również dobrym słowem , a wy mówicie,że to fanaberie kleru. Proboszcz jest , a za kilka lat będzie drugi , a co zrobi w kościele to nie zabierze ze sobą tylko zostanie to u nas , dla naszych dzieci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!