sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Opole Lubelskie: Pozbędą się reliktu PRL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2008, 19:48

Minister kultury wykreśli bloki przy ul. Kraszewskiego w Opolu Lubelskim z rejestru zabytków. Ich mieszkańcy od dawna o to zabiegali.

Bez zgody konserwatora nie mogli wymienić nawet okna.

Z obrotu sprawy najbardziej zadowoleni są mieszkańcy "zabytkowych” bloków. - Jak przebudowywałem budynek, musiałem wszystkie szczegóły uzgadniać z konserwatorem. Tyle formalności trzeba było załatwić, a to przecież jest zwykłe osiedle - dziwi się pan Zygmunt Białek. - To dobrze, że po latach ktoś naprawi błędy z czasów PRL.

- Mamy przez to same kłopoty - dodaje pan Krzysztof. - Nic nie możemy wyremontować, bo to jest strefa zabytkowa. A jakie tu są zabytki? Bloki i trawa? To jakaś głupota!

Ponad rok temu sprawą zajął się lubelski konserwator zabytków. Jego zdaniem, nadzorem powinien być nadal objęty w Opolu m.in. zespół pałacowy, kościół, rynek, ale współczesne bloki powinny zniknąć z listy zabytków.

- Wątpliwości budziło to, że mieszkańcy, kiedy chcieli malować elewacje czy wymieniać stolarkę, za każdym razem musieli to uzgadniać z konserwatorem. To niepotrzebne komplikacje, zarówno dla nich, jak i dla urzędu konserwatora - wyjaśnia Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. Konserwator wyodrębnił zatem obszar, który można by z tego układu wykreślić. Wniosek wysłał do Warszawy.

Sprawa jest już w rękach urzędników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie skreślenia z rejestru zabytków bloków z czasów PRL i teren, na którym stoją. W latach 70. ubiegłego wieku blokowisko dziwnym trafem znalazło się pod ochroną konserwatora zabytków.

- To świetna wiadomość, przede wszystkim dla ludzi, którzy tam mieszkają. To było kuriozalne, śmieszne, że zwykłe bloki były traktowane jak zabytki - cieszy się Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. - Nie było tygodnia, żebym nie dzwonił do ministerstwa i nie przypominał o naszej sprawie. I mimo ich niezrozumiałego oporu, sprawa zmierza wreszcie do szczęśliwego finału.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gościówa
~ona~
konkurs
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gościówa
Gościówa (8 lipca 2008 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
A jak by była nazwana imieniem Józefa Stalina , Ławrientija Berii, Feliksa Edmuntowicza Dzierżyńskiego, Bolesława Bieruta czy innego zbrodniarza to też w imię historii zostawił byś taką nazwę ( a były i takie ulice i place w wielu miastach PRL ). I straszył byś potomnych zmorami przeszłości.
Moim zdaniem przeszłość, historia powinna być oparta na prawdzie. PRL było organizmem państwowym niesuwerennym, zależnym od ZSRR. Trzymając się dziwnej nazwy tego nowotworu komunistycznego na polskiej ziemi, można stwierdzić, że nie była ani Polska, ani Rzeczpospolita, ani Ludowa.
Taka nazwa jak 25 lecia PRL jest symbolem totalitarnego organizmu państwowego wrogiego Polakom i choćby tylko po to żeby nie obrażać pamięci ofiar komunistów w latach 44-89 powinna zniknąć. TYLKO TYLE I AŻ TYLE !

Jeżeli już zmiana, to oczywista oczywistość na Jana Pawła, brakuje nam tego w Opolu.....
Rozwiń
~ona~
~ona~ (8 lipca 2008 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Skoro tak burmistrz zabiegał o pozbycie sie tego reliktu PRL z l.70 tych, to może i zatroszczy się o sąsiednią ulicę, która nazywa się 25 lecia PRL ! Najwyższy czas usuną kolejny PRL relikt.
Rozwiń
konkurs
konkurs (8 lipca 2008 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwaga! ogłaszam konkurs z nagrodami dla tych co mieli konflikt interesów z władzami gminnymi i starostwem, a ich sprawy były zbadane uczciwie, sprawiedliwie i rzetelnie rozpatrzone przez miejscowe organy władzy i samorządu. Dotyczy to również us,policji,prokuratury i sądu. Chętnie usłyszę co mają do powiedzenia Ci co zostali pokrzywdzeni przez wszystkie organy łącznie, zwłaszcza osaczeni przez zmasowany i skoordynowany atak.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2008 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
A co? Już wszyscy mieli twoją żonę


pudło panie władzo, ale ty pilnuj swojej dużo masz pracy a żonka ma potrzeby całkiem niemałe.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2008 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
solidarność napisał:
komona panuje Opole dziaduje

A co? Już wszyscy mieli twoją żonę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!