niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Opole Lubelskie: Przebudują kino za cztery mln złotych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2011, 20:40

Budynek składa się z dwóch segmentów (wizualizacja)
Budynek składa się z dwóch segmentów (wizualizacja)

Ruszył przetarg na przebudowę zabytkowego budynku kina. Znajdzie w nim siedzibę Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

– Na razie ogłosiliśmy przetarg na przebudowę kina. Później będą kolejne, m.in. na wyposażenie budynku i na zamontowanie specjalistycznych urządzeń – informuje Gabriela Teresińska-Pruchniak z Urzędu Miasta Opole Lubelskie. – Prace rozpoczną się pod koniec lutego. Trzeba będzie rozebrać część starego budynku, częściowo zdemontować środek głównej sali. Szczegóły przebudowy będziemy jeszcze uzgadniać z wykonawcą.

Budynek składa się z dwóch segmentów: zabytkowego XVIII-wiecznego spichlerza, w którym mieści się sala widowiskowo-kinowa. Druga część to budynek dobudowany w latach 60. ubiegłego wieku, w którym umieszczono wejście z foyer oraz zaplecze sanitarne i techniczne.

– Rozbudujemy nową część, podniesiemy dach w części zabytkowej. Na górze zrobimy salę taneczną i prób – wyjaśnia Teresińska-Pruchniak. – Główna sala będzie pełniła nie tylko rolę kina, ale również sali widowiskowej, gdzie będą się obdywać koncerty i sztuki teatralne.

W kinie zostaną zamontowane nowe stylowe okna. Dach będzie pokryty czerwoną dachówką karpiówką. Nowa dobudowana część będzie kontrastowa – surowa, modernistyczna i przeszklona bryła. Ma być połączeniem nowoczesności z tradycją. Zostaną wymienione wszystkie instalacje, łącznie z kotłownią, która po remoncie będzie ekologiczna.

W starej części znajdzie się wielofunkcyjna sala kinowo-teatralna. Widzowie siądą w 130 nowoczesnych, wygodnych fotelach. W podpiwniczeniu sceny znajdą się garderoby. Scena będzie oświetlona. Nad główną salą kinową – na poddaszu – znajdzie się 150-metrowa sala prób do zajęć tanecznych.

– Wszystkie prace zostały ustalone z konserwatorem zabytków – zapewnia Teresińska-Pruchniak. – W holu powstanie duża galeria sztuki. Będziemy w niej prezentować prace różnych twórców. Na głównej sali i w strategicznych miejscach zostanie zainstalowany monitoring.

Zostanie także rozszerzona strona internetowa. – Będzie można zobaczyć ofertę kina czy przez Internet zarezerwować bilet. Zostanie też zainstalowana kamerka na sali widowiskowej i niektóre imprezy zostaną pokazane w sieci – wylicza Teresińska-Pruchniak.

W dobudowanej części będzie działać również mała kawiarenka. Cały budynek zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Będą podjazdy i windy.

Przebudowywany obiekt będzie siedzibą Opolskiego Centrum Kultury (powstanie w miejsce Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury) oraz kina. – To bardzo ważne, bo na razie ośrodek działa w kilku miejscach, co rodzi pewne trudności organizacyjne – podkreślają urzędnicy.

Wykonawcy mogą składać oferty do 18 stycznia do godziny 10. Przebudowa ruszy wiosną, do połowy 2012 roku planowane jest jej zakończenie. Koszt całej inwestycji wyniesie 4 mln zł, z czego 2,7 mln zł to dofinansowanie unijne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
maniek
Basia
konrad
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maniek
maniek (20 stycznia 2011 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kino Opolanka, Mgok to GMINA
Szpital, budowlanka to POWIAT
Co ma Gmina do szpitala i co ma powiat do MGOK ?
Otóż chyba nic?
Starosta i Burmistrz mogą pójść razem do kina na dropsach a potem leżeć w szpitalu po ekstatycznym seansie w kinie. Otóż chyba nie ?
Panowie po piwo,czipsy do stonki i na seans.
Rozwiń
Basia
Basia (20 stycznia 2011 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, ośrodek kultury piękny, wyremontowany a szpital zamknięty. I śmieszno i straszno.
Rozwiń
konrad
konrad (11 stycznia 2011 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FAJNIE , ŻE POWSTANIE CENTRUM KULTURY , KTÓRE JEST BARDZO POTRZEBNE, GDYŻ W OPOLU OPRÓCZ POWSTANIA WIĘZIENIA BUDUJE SIĘ TYLKO HIPERMARKETY, KTÓRE WYPIERAJĄ I POWODUJĄ LIKWIDACJĘ RODZIMYCH BIZNESÓW RODZINNYCH. DUŻYM PROBLEMEM O KTÓRYM W OGÓLE SIĘ NIE MÓWI TO LIKWIDACJA ODDZIAŁÓW SZPITALNYCH , LUDZIE CZY POZWOLICIE NA TO ,ŻEBY WOZIĆ PACJENTA OD SZPITALA DO SZPITALA I W KONSEKWENCJI LĄDUJE ON DALEKO OD DOMU, BO NIKT GO NIE CHCE -OTO NAJNOWSZA POLITYKA NASZEGO STAROSTY I NOWEJ RADY POWIATU GRATULACJE
Rozwiń
gustaw
gustaw (10 stycznia 2011 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja pytam: ile jeszcze razy zobaczymy tą wiadomość? Już dwa razy o tym pisaliście! Niezłą macie z tego kasę? Mało się dzieje ciekawych rzeczy w okolicy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!