czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Ożarów chce odłączyć się od gminy Opole Lubelskie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2011, 18:48

 Sołtys Mirosław Pietras, który pełni swoją funkcję 12 lat, zrezygnował z sołtysowania na znak prote
Sołtys Mirosław Pietras, który pełni swoją funkcję 12 lat, zrezygnował z sołtysowania na znak prote

Ożarów chce odłączyć się od gminy Opole Lubelskie i stać się częścią Łazisk. – Czujemy się pomijani przy inwestycjach – argumentuje sołtys wsi.

– Nie chcielibyśmy na siłę odchodzić z gminy, ale jesteśmy traktowani jak zbędny przedmiot – narzeka Mirosław Pietras, sołtys Ożarowa, gdzie mieszka 190 osób.

Dlatego mieszkańcy miejscowości Ożarów I i Ożarów II (tworzą jedno sołectwo) na zebraniu wiejskim podjęli uchwałę dotyczącą wystąpienia z gminy Opole Lubelskie i wstąpieniu do gminy Łaziska. Ich zdaniem, gmina przeznacza znikome środki na inwestycje drogowe.

– Zamiast jednej drogi mamy błotniste bajoro. Czekamy również na dokończenie budowy wodociągu. Tymczasem przez trzydzieści kilka lat nasz teren jest wykorzystywany jako wysypisko gminnych śmieci – mamy je w środku wsi – podkreśla sołtys. – Za tę niedogodność powinniśmy mieć coś w zamian.

Poszło też o świetlicę. – Chcieliśmy mieć małą świetlicę, żeby było miejsce na zebrania. Na razie musimy się po domach spotykać. Nawet kupiliśmy ziemię. Ale nie ma dla nas pieniędzy – narzeka sołtys Pietras.

Rada Sołecka prowadziła już rozmowy z gminą Łaziska. – Mieszkańcy Ożarowa byli u nas i prosili, byśmy przyłączyli ich sołectwo do naszej gminy– mówi wójt Zygmunt Pyć. – Nie mówimy "nie”, trzeba to spokojnie rozważyć. Ale to nie jest łatwa procedura.

W gminie Opole są 42 sołectwa i miasto. – Jesteśmy największą gminą miejsko-wiejską w woj. lubelskim. Nie traktujemy gorzej sołectwa Ożarów, nie dyskryminujemy go. Staramy się jednak racjonalnie patrzeć na potrzeby mieszkańców – podkreśla Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. Dodaje, że w ostatnich latach gmina wybudowała w Ożarowie dwie drogi i wodociąg.

– Sołtys chce, by wybudować jeszcze świetlicę, ale 1500 metrów dalej jest bardzo nowoczesna świetlica w miejscowości Elżbieta. Ma nawet siłownię – tłumaczy burmistrz.

Co sądzi o pomyśle odłączenia się Ożarowa od Opola. – W tej sprawie będą decydować dwa samorządy: Opole i Łaziska. To jest gigantyczne przedsięwzięcie i nie sądzę, by udało się je przeprowadzić – kwituje burmistrz Wróbel.

Poszło też o świetlicę

– Chcieliśmy mieć małą świetlicę, żeby było miejsce na zebrania. Na razie musimy się po domach spotykać. Nawet kupiliśmy ziemię. Ale nie ma dla nas pieniędzy – narzeka sołtys Pietras.

Rada Sołecka prowadziła już rozmowy z gminą Łaziska. – Mieszkańcy Ożarowa byli u nas i prosili, byśmy przyłączyli ich sołectwo do naszej gminy– mówi wójt Zygmunt Pyć. – Nie mówimy "nie”, trzeba to spokojnie rozważyć. Ale to nie jest łatwa procedura.

W gminie Opole są 42 sołectwa i miasto. – Jesteśmy największą gminą miejsko-wiejską w woj. lubelskim. Nie traktujemy gorzej sołectwa Ożarów, nie dyskryminujemy go. Staramy się jednak racjonalnie patrzeć na potrzeby mieszkańców – podkreśla Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. Dodaje, że w ostatnich latach gmina wybudowała w Ożarowie dwie drogi i wodociąg.

– Sołtys chce, by wybudować jeszcze świetlicę, ale 1500 metrów dalej jest bardzo nowoczesna świetlica w miejscowości Elżbieta. Ma nawet siłownię – tłumaczy burmistrz.

Co sądzi o pomyśle odłączenia się Ożarowa od Opola. – W tej sprawie będą decydować dwa samorządy: Opole i Łaziska. To jest gigantyczne przedsięwzięcie i nie sądzę, by udało się je przeprowadzić – kwituje burmistrz Wróbel.

Z gminy do gminy

Procedura przejścia wsi do innej gminy jest długa. Najpierw w sołectwie trzeba zorganizować referendum. Później Rada Powiatu musiałaby wyrazić opinię w sprawie zmiany granic gminy Opole i Łaziska.

Konieczna byłaby także opinia wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartografii o zgodności dotychczasowych granic. Następnie Rada Gminy Łaziska musiałaby podjąć uchwałę w przedmiocie zmiany granic i przesłać ją do MSWiA za pośrednictwem wojewody. Ostateczną decyzję zatwierdza rząd i publikuje ją w Dzienniku Ustaw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
obser
Erus
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (6 marca 2011 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja dalej jestem za wysypiskiem na skwerku
Rozwiń
obser
obser (4 marca 2011 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, gdzie teraz będzie burmistrz woził śmieci z Opola? Na teren innej gminy? A może zrobi wysypisko na łące za swoim domem?
Rozwiń
Erus
Erus (1 marca 2011 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozpadnie się Dariuszowi gmina i gdzie on pójdzie do roboty?
Rozwiń
obserwator
obserwator (28 lutego 2011 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z mieszkańcami Ożarowa. Znam tę wieś, wiem że nie jest bogata, ale to nie znaczy że mieszkańcy nie mają prawa żyć tak jak wszędzie.W końcu przyzwoite drogi, wodociąg czy świetlica - to nie jakiś wymysł z kosmosu. Skoro mieszkańcy mają inicjatywę i chcą coś zrobić, to należy im w tym pomóc.
Panie burmistrzu, jeżeli pan zgodził się być gospodarzem gminy to niech pan traktuje na równi wszystkich jej mieszkańców. To pan jest dla wyborców a nie odwrotnie.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2011 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z tym. Zarządzający gminą zupełnie nie nadaje się ze względów charakterologicznych na to stanowisko. Jest to człowiek konfliktowy, nie uznający racji innych, zawsze chce, żeby wszystko było po jego myśli.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!