czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pałace na sprzedaż: Kto kupuje zabytki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2011, 12:27

Budynek pałacu w Tomaszowach-Kolonii jest obecnie nieużytkowany, w pobliżu obiektu jest boisko sport
Budynek pałacu w Tomaszowach-Kolonii jest obecnie nieużytkowany, w pobliżu obiektu jest boisko sport

Zespół pałacowo-parkowy w Tomaszowicach-Kolonii za ok. 4,5 mln zł czy nieruchomości w Rybczewicach za ponad 2 mln zł – wszystkie te obiekty wystawione są na sprzedaż. Ludzie inwestują w zabytki, głównie po to, by prowadzić w nich biznes – hotel albo SPA.

We wtorek ma zostać ogłoszony przetarg na sprzedaż XIX-wiecznego zespołu dworsko-pałacowego w Rybczewicach, 35 km od Lublina. Poza pałacem są też budynki gospodarcze i kompleks folwarczny z parkiem. Całość wyceniono na 2 mln 281 tys. zł.

– Do tej pory w budynkach mieściła się szkoła – tłumaczy Anna Mazur z Urzędu Miasta w Rybczewicach. – Od września zajęcia będą odbywać się w nowym budynku, a ten zespół chcemy sprzedać. Liczymy, że znajdzie się nabywca tej nieruchomości.

Do kupienia jest też zespół dworsko-parkowy w Nowym Krępcu, choć jak wyjaśniają sprzedający, z zabytków została jedynie… nazwa.

– Tam już żadnych budynków nie ma – tłumaczy Wacław Motyl, wójt Mełgwi. – Nie wiem, czemu konserwator zabytków tak upiera się przy tym nazewnictwie. Młodzież cały czas dewastuje nam ten teren, nie możemy dać sobie z nimi rady. Szukamy, więc chętnego, bo jest plac gdzie można byłoby postawić nowy budynek.

Z kupcem bywa jednak trudno. W przypadku Nowego Krępca wcześniej były już dwa przetargi, do obecnego, trzeciego też żaden chętny się nie zgłosił. Cena nieruchomości to ok. 1 mln 645 tys. zł.

Władze gminy gotowe są ją jednak obniżyć. – W kolejnym przetargu, który będzie ogłoszony w lipcu cena będzie prawdopodobnie niższa o 100 tys. zł – zapowiada wójt.

Na rynku jest dużo ofert sprzedaży pałaców, dworów a nawet zamków. Tylko w naszym regionie, po raz kolejny na sprzedaż jest wystawiony pałac z parkiem w Tomaszowicach-Kolonii, gmina Jastków. Budynek, w którym wcześniej mieściła się szkoła, aktualnie jest nieużytkowany. Cena wywoławcza to ponad 4 mln 489 tys. zł.

Kupić można też m.in. klasycystyczny pałac z parkiem w miejscowości Horodyszcze (powiat bialski) i dwór w Palikijach (gmina Wojciechów).

– Ludzie wciąż szukają takich nieruchomości – potwierdza Adam Urbuś, właściciel Agencja Nieruchomości Historycznych Be Happy z Katowic. – Nie są one już jednak przeznaczane na rezydencje prywatne, służą do prowadzenia biznesu np. hotelu, SPA, ośrodka konferencyjno-szkoleniowego czy domu spokojnej starości.

Taki zakup nie jest przypadkowy. – Nie kupuje się już "dla kaprysu” – dodaje przedstawiciel biura nieruchomości. – Jeśli już ktoś inwestuje w taki obiekt to od razu bierze się też za jego renowację.

Zabytkową nieruchomość można kupić już w cenie od 100 tys. zł. Koszt renowacji może być jednak aż 4 razy wyższy od ceny za obiekt. Dodatkowy koszt to wyposażenie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Historyk
kio
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Historyk
Historyk (19 czerwca 2011 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego dworek z wielkiej litery? To nazwa własna tego dworu?
Rozwiń
kio
kio (19 czerwca 2011 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Krasieninie właściciel Interbudu ma Dworek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!