czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Państwo sięga po prywatny las. Teraz prawo pierwokupu ma leśniczy

Dodano: 13 maja 2016, 14:43
Autor: Paweł Puzio

Masz działkę ze skrawkiem lasu? Możesz mieć kłopot z jej sprzedażą. Prawo pierwokupu lub odkupu takiej działki ma teraz nadleśniczy

Nowa ustawa o lasach obowiązuje od 30 kwietnia. Prawo jest na tyle nowe, że żaden z notariuszy, do których zadzwoniliśmy wczoraj nie zdecydował się wystąpić w artykule w roli eksperta. Rozmawiają chętnie i krytykują nowe prawo, ale anonimowo.

– W przypadku sprzedaży prywatnych gruntów leśnych czy działki, nawet zabudowanej, której niewielka część jest ujęta w ewidencji jako las, czy nawet gruntów w planie zagospodarowania przeznaczonych pod zalesienie, to Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu. A konkretnie nadleśniczy, na którego terenie znajduje się taka nieruchomość. Mamy obowiązek powiadamiać nadleśniczego o każdej takiej transakcji – tłumaczy jeden z lubartowskich notariuszy. – Podobnie jest w przypadku darowizny takich nieruchomości. Lasy Państwowe, również reprezentowane przez nadleśniczego, będą mogły złożyć oświadczenie o chęci nabycia tego gruntu. To jest tzw. prawo wykupu – dodaje notariusz.

Dotyczy to także nieruchomości, na których nawet minimalny fragment jest określlony jako użytek leśny. – Jest to kalka ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – dodaje lubartowski notariusz. Jej celem jest blokowanie wykupu prywatnych lasów przez cudzoziemców i kontrola obrotu takimi gruntami.
Prawo prawem, ale w tle są pieniądze. Nadleśniczy może kupić lub wykupić działkę po cenie zaproponowanej w umowie. Jeżeli jednak uzna, że jest zawyżona, to o jej wysokości zadecyduje sąd na podstawie opinii biegłego.

– I to budzi największy lęk. Może się bowiem okazać, że państwo będzie nabywać las czy działki z lasem po cenach zaniżonych – dodaje jeden z lubelskich agentów nieruchomości. – W maju żaden notariusz nie spisał aktu notarialnego na taką nieruchomość. Za to duży ruch był przed wejściem w życie nowego prawa – dodaje agent.

– Ludzie obawiają się, że ta ustawa znacząco narusza ich prawa własności. Będą mieli problem z kupnem czy sprzedażą działek zalesionych – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin, w której takich działek jest sporo.

Warto zaznaczyć, że nowe zapisy nie dotyczą osób bliskich. Im można bez przeszkód przekazywać las lub działkę zalesioną.

W maju Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie nie miała ani jednej informacji od notariuszy w sprawie planowanych transakcji takich działek.

Czytaj więcej o: prawo
Użytkownik niezarejestrowany
Onufry
ASD
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lipca 2017 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tylko teoria, bardzo trudno sprzedać las, lasy też nie sa niestety zainteresowane ich zakupem. Jeżeli las prywatny nie przylega do Lasów Państwowych to zawsze rezygnują z zakupu na to sie powołując. W innych przypadkach tez nie korzystają z prawa pierwokupu, to dla nich tylko kłopot.
Rozwiń
Onufry
Onufry (29 lipca 2016 o 01:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co się tak martwisz? Wczoraj czytałem projekt ustawy dotyczącej opłaty za korzystanie z wody z  własnej studni. Mało tego nawet będzie opłata za korzystanie z wody ze zbioników otwartych np.staw. Ludzie gdzie my żyjemy w jakim kraju,kto tak rządzi?
Rozwiń
ASD
ASD (29 czerwca 2016 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tekst tej ustawy  jest tutaj link . ******forum.janowlubelski.net/showthread.php?tid=70
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja napisał:
Sztandar Ludu jak zwykle stoi po stronie ośmiorniczkowych lewaków i folksdojczów. Gdyby nie szybko wprowadzona ta ustawa, to po uwolnieniu handlu ziemią, każdego dnia coraz większe połacia naszego kraju - lasy czy grunty rolne - były wykupowane przez obcokrajowców z zachodu lub północy, którzy często są parokrotnie zamożniejsi od nas.
Ciemniaku! Czy taki obcokrajowiec zabrałby ziemie w kieszeń i wywiózł za granicę? Może wreszcie hektary ugorów zostałyby zagospodarowane!!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziś straciłem działkę leśną przez ww przepisy. chciałem kupić las graniczący z moim i lipa po 28 dniach nadleśnictwo przejmuje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!