wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Pasażerowie tęsknią za koleją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2007, 14:22

Pociągi nie jeżdżą przez Lubartów od 2000 roku. Decyzja o tym, czy znów powrócą należy do Urzędu Marszałkowskiego.

Jednak urzędnicy są niechętni temu pomysłowi.
Zwolennikami przywrócenia ruchu kolejowego na linii Lublin - Lubartów - Łuków są liczni pasażerowie z Bystrzycy, Lubartowa, Tarła czy Parczewa, którzy dziś są skazani na autobusy.
- Szybciej dojeżdżalibyśmy do pracy. Poza tym kolej znacząco odciążyłaby drogę z Lubartowa do Lublina - mówi pan Krzysztof Mazurkiewicz z Lubartowa.
Jednak decyzja o przywróceniu ruchu pasażerskiego należy do Urzędu Marszałkowskiego, zamawiającego połączenia i obsługę ruchu w PKP Przewozach Regionalnych. PKP Polskie Linie Kolejowe odpowiada jedynie za stan techniczny linii. Żaden z tych podmiotów nie interesuje się jednak trasą łukowską. Zarówno rzecznik Małgorzata Kwiatkowska z PKP PLK Lublin, jak i Urząd Marszałkowski dementują wszelkie pogłoski na ten temat.
- Na ten rok nie przewidujemy przywrócenia ruchu na linii do Łukowa - rozwiewa nadzieje Sylwester Dziadosz, specjalista ds. przewozów kolejowych Urzędu Marszałkowskiego.

Suchej nitki na pomyśle powrotu kolei nie zostawia też zastępca burmistrza Lubartowa. - Tory to tylko bariera w rozwoju, przez nie mamy trudności komunikacyjne w połączeniu wschodniej i zachodniej części miasta - mówi Jacek Świętoński. Eksperci wskazują, iż kolej jest zbyt oddalona od centrów miast, a infrastruktura kolejowa jest w opłakanym stanie. Poza tym groźną konkurencję stanowią prywatni przewoźnicy autobusowi.
- Powrót połączenia ma duże szanse, jeśli tylko będzie zrobiony z głową - twierdzi natomiast Jacek Mazurek z Izby Tradycji Kolejowej z Lubartowa. - Pasażerowie chętnie nawróciliby się z autobusów i samochodów na ekologiczne pociągi, pod warunkiem niskiej ceny biletu. Oprócz tego konieczne byłoby wybudowanie ok. 6 przystanków. Jego zdaniem, ze względu na duże zainteresowanie społeczne nie warto jeszcze myśleć o rozbiórce trasy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!