środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pieniądze dla jednostek publicznych i przedsiębiorców. 16 mln zł do rozdysponowania

Dodano: 15 lipca 2016, 19:05
Autor: Daniel Drob

16 mln zł do rozdysponowania ma Lokalna Grupa Działania „Kraina Wokół Lublina”. O pieniądze mogą ubiegać się zarówno jednostki publiczne, jak i przedsiębiorcy. Trzeba jedynie spełnić kilka warunków.

Pieniądze na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju w perspektywie 2014-2020 pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od charakteru przedsięwzięcia zależy wysokość dotacji przyznanej w ramach strategii. – Pewne ramy nadało ministerstwo, ale LGD ma tutaj dużą swobodę – wyjaśnia Karol Salagierski z „Krainy Wokół Lublina”, lokalnej grupy działającej na terenie powiatu lubelskiego.

Na pierwszy z konkursów pójdzie ponad 3 mln zł. Znajdą się tutaj projekty niekomercyjne, których koszt przekracza 50 tys. zł. – W pierwszym filarze o środki mogą ubiegać się kościoły i cały sektor publiczny. Za te pieniądze będzie można wyposażyć świetlice, czy stworzyć trasy turystyczne – wyjaśnia Salagierski. Drugi filar (4 mln 850 tys.) to projekty, których zadaniem jest zwiększenie integracji społecznej. Ich koszt musi być niższy niż 50 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na warsztaty, szkolenia, imprezy i wydarzenia kulturalne.

W ostatnim segmencie, na który zostanie przeznaczona największa suma (ponad 8 mln), wsparci zostaną przedsiębiorcy. Jednym z warunków, który trzeba spełnić, to utworzenie nowych miejsc pracy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z góry wymaga, by utworzyć co najmniej jedno miejsce pracy, ale LGD „Kraina Wokół Lublina” dodatkowo to kryterium podniosła – do dwóch nowych miejsc pracy.

Ponadto w ramach trzeciego filaru powstanie inkubator przetwórstwa produktów lokalnych. – Polega to na tym, że stowarzyszenie lub podmiot gospodarczy może otworzyć linię do przetwórstwa np. dżemu. Beneficjentami mogą być wszyscy, ważne, żeby produkt był lokalny – mówi Salagierski.

Pierwsze ogłoszenia o konkursach na przyznanie funduszy mogą pojawić się już w połowie września. Najwyżej oceniane będą pomysły stawiające na ekologię oraz innowacyjność. W przypadku projektów budowlanych, docenione zostanie np. przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2016 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak tak na koscioły i na imprezy integracyjne to z pewnoscia pobudzi cala gospodarke lubelszczyzny, wlodarze nie maja na tyle nawet litosci zeby zrobic lubelakom droge do stolicy bo sie musza po wertepach tłuc zeby gdzies na chleb zarobic a nie imprezy z proboszczem sponsorowac.... zal
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!