Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lipca 2010 r.
17:25
Edytuj ten wpis

Pieniądze dla powodzian z dużym opóźnieniem. Przez procedury

0 4 A A

Wypłata zasiłków idzie zbyt wolno – skarżą się powodzianie z gminy Wilków. Brakuje rzeczoznawców wyceniających zniszczenia. Przeciągają się też procedury związane z wypłacaniem pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jak tak dalej pójdzie, to nie wiem, czy uda nam się wrócić do domu przed zimą – mówi Czesław Lasota z Urządkowa w gm. Wilków. – U mnie co prawda rzeczoznawca już był. Obejrzał budynek, ale nie mam pojęcia, co ustalił. Nie wiem, na ile wyceni straty, ani kiedy mogę liczyć na wypłatę. Człowiek żyje w niepewności, a czas ucieka.

Zgodnie z rządowymi obietnicami, wszyscy powodzianie dostaną wsparcie finansowe. Przewidziano trzy rodzaje zasiłków. Zapomogi w wysokości 6 tys. na niezbędne zakupy, 20 tys. zł na pokrycie mniejszych szkód, oraz do 100 tys. zł na odbudowę domów. Na te najwyższe czeka kilka tysięcy mieszkańców gminy Wilków. Zanim dostaną pieniądze, szkody w ich domach musi wycenić rzeczoznawca. W całej gminie pracuje ich zaledwie 16.

– Rzeczywiście, to zbyt mało – przyznaje Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa. – Robią jednak, co mogą. Podzielili się rejonami i od poniedziałku chodzą od domu do domu. Zaapelowałem do wojewody o pomoc w sprowadzeniu kolejnych rzeczoznawców.

Z tym może być problem, bo wyceną strat po powodzi zajmują się wyłącznie ochotnicy. – Nikogo nie możemy zmusić do pracy – mówi Marcin Jarzyna z lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Apelowaliśmy do organizacji branżowych. Pojedyncze osoby cały czas dołączają do akcji. Przekazujemy ich dane lokalnym władzom. Więcej zrobić nie możemy.

Urzędnicy zapewniają, że procedura związana z przekazywaniem rządowych 100 tys. zł została maksymalnie uproszczona. Powodzianie nie muszą zgłaszać się do gminy. Wystarczy, że będą cierpliwie czekać na wizytę rzeczoznawcy. – Po sporządzeniu wyceny wszystko pójdzie błyskawicznie – mówi Teresiński. – Będą szybkie decyzje o wypłacie i pieniądze trafią do ludzi.

Kiedy? – Nie mam pojęcia. Nie chcę żonglować terminami – dodaje wójt.

Teresiński zapewnia, że pierwsze decyzje o wypłacie zasiłków do 20 tys. zł będą podpisane jeszcze w
tym tygodniu. Wszystko rozbija się jednak o formalności. Rządowe pieniądze płyną do wojewody. Stamtąd do gmin, które mogą je wypłacać powodzianom.

– Na razie pieniędzy nie ma – mówi Krystyna Szałas z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wilkowie. – Czekamy na decyzję wojewody. Dopiero wtedy będziemy wypłacać zasiłki do 20 tys. zł. Jeśli ktoś ma oszczędności, może już teraz kupować materiały budowlane. Zwrócimy koszty na podstawie rachunków.

W czwartek do wojewody dotarła ministerialna decyzja o przyznaniu blisko 47 mln zł na odbudowę zalanych domów. Z tej puli będą wypłacane zasiłki do 20 i 100 tys. zł. Pieniądze trafią do gminy Wilków "bez zbędnej zwłoki”. Dokładnych terminów urzędnicy wojewody nie podają.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 lipca 2010 o 09:10
KK napisał:
BO W du*** MAJA LUDZI GRUNT ŻE PRZY KORYCIE SIEDZĄ ,HOŁOTA RZĄDZĄCA NAJWYŻSZEGO SZCZEBLA I TYLE ,MORDY PEŁNE FRAZESÓW W KAŻDEJ WYPOWIEDZI A CZYNY I EFEKTY KAŻDY WIDZI .OSZOŁOMSTWO RZĄDZĄCE TO TYLKO BREDZIĆ UMIE TAK JAK TUSK W EXSPOSE Z KTÓREGO NIC NIE SPEŁNIŁ OBIECUJĄC PIĘKNĄ WIZJĘ MOJEJ OJCZYZNY .CO TO BŁAZNY SĄ W STANIE ZROBIĆ JAK ONI Z TAKIMI DROBNYMI PROBLEMAMI NIE MOGĄ SOBIE PORADZIĆ

Chciałbym kiedyś zobaczyć ciebie bohaterze w działaniu. Skrytykować po chamsku i dołożyć komuś to każda "GNIDA" potrafi. PiSomatole widać że jeszcze nie możesz przełknąć porażki wyborczej twojego "wodzunia" dlatego odreagowujesz w taki sposób. Na terenach popowodziowych potrzebują wolontariuszy do pomocy przy porządkowaniu zalanych terenów. Rusz dupę i pokaż co potrafisz. Jak trochę dostaniesz w kość to nie będziesz miał czasu i ochoty na wypisywanie głupot i bzdur. Prywatni radzę ci, uważaj bo kretynizm i deb***izm są bardzo blisko ciebie i co poczniesz jak cię dopadną???

Chciałbym kiedyś zobaczyć ciebie bohaterze w działaniu. Skrytykować po chamsku i dołożyć komuś to każda "GNIDA" potrafi. PiSomatole widać że jeszcze nie możesz przełknąć porażki wyborczej twojego "wodzunia" dlatego odreagowujesz w taki sposób. Na terenach popowodziowych potrzebują wolontariuszy do pomocy przy porządkowaniu zalanych terenów. Rusz dupę i pokaż co potrafisz. Jak trochę dostaniesz w kość to nie będziesz miał czasu i ochoty na wypisywanie głupot i bzdur. Prywatni radzę ci, uważaj bo kretyni... rozwiń
Avatar
KK / 16 lipca 2010 o 08:22
BO W du*** MAJA LUDZI GRUNT ŻE PRZY KORYCIE SIEDZĄ ,HOŁOTA RZĄDZĄCA NAJWYŻSZEGO SZCZEBLA I TYLE ,MORDY PEŁNE FRAZESÓW W KAŻDEJ WYPOWIEDZI A CZYNY I EFEKTY KAŻDY WIDZI .OSZOŁOMSTWO RZĄDZĄCE TO TYLKO BREDZIĆ UMIE TAK JAK TUSK W EXSPOSE Z KTÓREGO NIC NIE SPEŁNIŁ OBIECUJĄC PIĘKNĄ WIZJĘ MOJEJ OJCZYZNY .CO TO BŁAZNY SĄ W STANIE ZROBIĆ JAK ONI Z TAKIMI DROBNYMI PROBLEMAMI NIE MOGĄ SOBIE PORADZIĆ
Avatar
Josef46 / 16 lipca 2010 o 06:57
Tutaj mają możliwość wykazania się:Palikot,Tokarska i Grabczuk! Gdzie oni są jak ludzie oczekują pomocy????
Avatar
fddgfd / 15 lipca 2010 o 18:38
[url="http://kontrowersje.net/tresc/czy_marian_palikot_ojciec_janusza_byl_poszukiwany_przez_izraelskie_organizacje_scigajace_zbrod"]http://kontrowersje.net/tresc/czy_marian_p...scigajace_zbrod[/url]
Avatar
Gość / 16 lipca 2010 o 09:10
KK napisał:
BO W du*** MAJA LUDZI GRUNT ŻE PRZY KORYCIE SIEDZĄ ,HOŁOTA RZĄDZĄCA NAJWYŻSZEGO SZCZEBLA I TYLE ,MORDY PEŁNE FRAZESÓW W KAŻDEJ WYPOWIEDZI A CZYNY I EFEKTY KAŻDY WIDZI .OSZOŁOMSTWO RZĄDZĄCE TO TYLKO BREDZIĆ UMIE TAK JAK TUSK W EXSPOSE Z KTÓREGO NIC NIE SPEŁNIŁ OBIECUJĄC PIĘKNĄ WIZJĘ MOJEJ OJCZYZNY .CO TO BŁAZNY SĄ W STANIE ZROBIĆ JAK ONI Z TAKIMI DROBNYMI PROBLEMAMI NIE MOGĄ SOBIE PORADZIĆ

Chciałbym kiedyś zobaczyć ciebie bohaterze w działaniu. Skrytykować po chamsku i dołożyć komuś to każda "GNIDA" potrafi. PiSomatole widać że jeszcze nie możesz przełknąć porażki wyborczej twojego "wodzunia" dlatego odreagowujesz w taki sposób. Na terenach popowodziowych potrzebują wolontariuszy do pomocy przy porządkowaniu zalanych terenów. Rusz dupę i pokaż co potrafisz. Jak trochę dostaniesz w kość to nie będziesz miał czasu i ochoty na wypisywanie głupot i bzdur. Prywatni radzę ci, uważaj bo kretynizm i deb***izm są bardzo blisko ciebie i co poczniesz jak cię dopadną???

Chciałbym kiedyś zobaczyć ciebie bohaterze w działaniu. Skrytykować po chamsku i dołożyć komuś to każda "GNIDA" potrafi. PiSomatole widać że jeszcze nie możesz przełknąć porażki wyborczej twojego "wodzunia" dlatego odreagowujesz w taki sposób. Na terenach popowodziowych potrzebują wolontariuszy do pomocy przy porządkowaniu zalanych terenów. Rusz dupę i pokaż co potrafisz. Jak trochę dostaniesz w kość to nie będziesz miał czasu i ochoty na wypisywanie głupot i bzdur. Prywatni radzę ci, uważaj bo kretyni... rozwiń
Avatar
KK / 16 lipca 2010 o 08:22
BO W du*** MAJA LUDZI GRUNT ŻE PRZY KORYCIE SIEDZĄ ,HOŁOTA RZĄDZĄCA NAJWYŻSZEGO SZCZEBLA I TYLE ,MORDY PEŁNE FRAZESÓW W KAŻDEJ WYPOWIEDZI A CZYNY I EFEKTY KAŻDY WIDZI .OSZOŁOMSTWO RZĄDZĄCE TO TYLKO BREDZIĆ UMIE TAK JAK TUSK W EXSPOSE Z KTÓREGO NIC NIE SPEŁNIŁ OBIECUJĄC PIĘKNĄ WIZJĘ MOJEJ OJCZYZNY .CO TO BŁAZNY SĄ W STANIE ZROBIĆ JAK ONI Z TAKIMI DROBNYMI PROBLEMAMI NIE MOGĄ SOBIE PORADZIĆ
Avatar
Josef46 / 16 lipca 2010 o 06:57
Tutaj mają możliwość wykazania się:Palikot,Tokarska i Grabczuk! Gdzie oni są jak ludzie oczekują pomocy????
Avatar
fddgfd / 15 lipca 2010 o 18:38
[url="http://kontrowersje.net/tresc/czy_marian_palikot_ojciec_janusza_byl_poszukiwany_przez_izraelskie_organizacje_scigajace_zbrod"]http://kontrowersje.net/tresc/czy_marian_p...scigajace_zbrod[/url]

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 0

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 7 2

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia]
galeria

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie zakończyły się trzydniowe Kozienalia 2018.

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 28 8

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca 59 6

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 22 37

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria
film

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 26 3

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 1

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 8 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 13 6

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 31 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!