poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Pieszy podchodzi do przejścia, pasy zaczynają się świecić. Nowy system uruchomiony

Dodano: 23 lutego 2017, 15:53
Autor: Paweł Puzio

System wykrywa pieszego przed przejściem
System wykrywa pieszego przed przejściem (fot. WIMED)

Gdy pieszy dochodzi do przejścia, sygnalizacja zaczyna pulsować. Kierowca już z daleka wie, że na drodze może pojawić się człowiek.

Główny cel to zwiększenia bezpieczeństwa.– Wytypowaliśmy 15 ruchliwych przejść. 11 z nich znajduje się w okolicach szkół – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Ten pilotażowy program ZDW realizował za środków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Montaż systemów ruszył pod koniec 2016 roku i zakończył się w styczniu. Kilka dni temu został uruchomiony.

– System wykrywa pieszego przed przejściem za pomocą specjalnych czujników, które uruchamiają dwa pulsujące ostrzegawcze żółte sygnały świetlne. Lampy umieszczone nad znakami pionowymi skierowane są w obu kierunkach. Czujniki aktywują system tak długo, jak pieszy znajduje się na przejściu. Po zejściu z pasów, system wyłącza lampy i przechodzi w stan czuwania – tłumaczy Gwozda.

Energia elektryczna zasilająca system dostarczana jest przez moduły fotowoltaiczne z akumulatorami.

Ten system w naszym regionie nowość. – Dotychczas kierowcy spotykali znaki aktywne i lampy oświetlające przejścia z góry. Wielu z nich już nie zwraca uwagi na te oznakowanie – mówi dyrektor Gwozda.

Instalacje kosztowały 305 tys. zł. Wykonawcą była firma WIMED. Niewykluczone, że w tym roku podobne oznakowanie pojawi się na kolejnych przejściach. Wszystko zależy od wyników finansowych, jakie osiągną lubelskie WORD.

AKTYWNE PRZEJŚCIA 

Łuków (ul. Międzyrzecka), Cicibór Duży, Wólka Plebańska, Włodawa (w rejonie skrzyżowania ulic: Al. Piłsudskiego-Reymonta-Szkolna), Hrubieszów, Mircze, Rudka Kozłowiecka (na zdjęciu), Spiczyn, Puławy, Kraśnik, Korczów, Wysokie, Ludwin, Gorzków, Stanin.

Czytaj więcej o: drogi
Bati
Użytkownik niezarejestrowany
nika
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bati
Bati (24 lutego 2017 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Swietny biznes. Jedna zima i plugi pozamiataja. İ kolejne 300 tys.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spotkajmy się wszyscy w sobotę o godzinie 12:00 przed Sądem Okręgowym w Lublinie - Krak. Przedmieście 43. Zaprotestujmy przeciwko politycznemu podporządkowaniu Sędziów jednej partii. W PRL już to było i nie wracajmy do tego. Ta partia prowadzi także politykę antysamorządową, połączmy się w proteście przeciwko centralizacji państwa i upolitycznieniu sądownictwa.
Rozwiń
nika
nika (24 lutego 2017 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale z ciebie prymityw i chamidło. Wszystko można powiedzieć, narzekać, być wściekłym, ale można kulturalnie albo tak jak ty...
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2017 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyjda dwie kobitki albo sie spotkają, staną przed przejsciem, będą plotkować, a to będzie migac i co mam stanąć i wyjśc i się spytac "stara krowo przechodzisz czy nie bo jak nie to spieprzak spod przejścia" ??
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2017 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super. A potem wystarczy zamoknięty kabelek, i kierowca przejeżdżający tysiąc razy któreś przejście wjedzie w człowieka, bo "nie migało". NIE TĘDY DROGA!!! Należy ODIZOLOWYWAC ruch pieszych od ruchu drogowego - np. budując przejścia nad/podziemne itp.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!