czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Pili wodę z bakteriami

Dodano: 10 września 2007, 19:48
Autor: Bogdan Nowak

Bolały nas brzuchy, dostaliśmy biegunki. O skażeniu wody dowiedziałem się dopiero w sobotę, od... cioci - złości się Andrzej Jasina ze Zwierzyńca.

Winą za wadliwy system przekazywania informacji obarcza urzędników.

Ponad 5 tysięcy mieszkańców Zwierzyńca wciąż nie może pić wody z kranów. Została skażona bakteriami coli, które przedostały się do ujęć z nieszczelnych szamb. Zamojski sanepid wydał zakaz spożywania kranówki ze zwierzynieckiego wodociągu w czwartek. Miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej ograniczył się do wywieszenia zawiadomień na słupach ogłoszeniowych. Efekt był mizerny. Ludzie nadal pili kranówkę.
- Ogłoszenia były mało widoczne, dlatego informacja dotarła do mieszkańców z opóźnieniem - mówi 77-letnia Stanisława Winnik. - A wiele osób o skażeniu nadal może nie wiedzieć.

- Nie jesteśmy w stanie zawiadomić każdego mieszkańca osobiście - mówi Tadeusz Muca, kierownik ZGK w Zwierzyńcu. - Ale robimy, co możemy. Wokół ujęć prowadzimy kontrole. Szukamy przyczyn skażenia. Właściciele okolicznych gospodarstw muszą udowodnić, że wywożą nieczystości z szamb. Jeśli tego nie zrobią, będą tłumaczyć się w sądzie.
Nikt z urzędników o skażeniu wody nie zawiadomił też Przychodni Rejonowej w Zwierzyńcu. - Przeczytaliśmy o tym na słupach ogłoszeniowych - mówi doktor Stanisław Glazer. - A to przychodnia powinna być zawiadomiona w pierwszej kolejności. Zgłaszają się do nas osoby z dolegliwościami żołądkowymi, ale nie jest to stan alarmowy.
Zdatna do picia woda dowożona jest beczkowozami. Mieszkańcy Zwierzyńca mają już jednak dość noszenia wiader i bukłaków. Zaczynają złorzeczyć na władze.
Sanepid pobrał próbki ze zwierzynieckich ujęć. Wczoraj przyszły wyniki. Okazało się, że woda wciąż nie nadaje się do picia. - Może w środę, po kolejnych badaniach, będą lepsze wieści - mówił wczoraj Jan Stasiak, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.
Czytaj więcej o:
sss
telukatyka
Zizu
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sss
sss (11 września 2007 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nei burmistrz tylko dyrektor spóółki wodnej, do której należy oczyszczalnia, kapito??
Rozwiń
telukatyka
telukatyka (11 września 2007 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To Skandal- wszyscy mieszkańcy Zwierzyńca są jednego zdania. Od kilku dni nie ma wody do celów spożywczych- inni twierdza że woda nie nadaje się nawet do celów sanitarnych. Większość mieszkańców zgłasza dolegliwości z układu pokarmowego- ale kogo to interesuje- przecież nie władze. Poza tym gdzie sie podział Burmistrz??
Rozwiń
Zizu
Zizu (11 września 2007 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prokuratorze Zapraszamy!!!!!!!! Może wyjaśni się kilka tajemniczych spraw w Zwierzyńcu poczynając od wody poprzez szambo a kto wie na czym kończąc??????????!!!!!!
Rozwiń
lirak
lirak (11 września 2007 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawość mieszkańców Zwierzyńca budzi komunikat o skażonej wodzie- a dokładnie goła pieczątka bez podpisu- na dobrą sprawę dokument jest nieważny. Ciekawe kto się boi odpowiedzialności???? Jak się powiedziało A to teraz trzeba BEEEE
Rozwiń
Zwierzynianka
Zwierzynianka (11 września 2007 o 16:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwierzyniec tonie w szambie!!Od jakiegoś czasu (około miesiąca) dzięki doskonałym rządom nie jeżdzi szambowóz ze Zwierzynieckiej oczyszczalni ścieków (podobno jakaś walka polityczna) ludzie zmuszeni są zamawiać z okolicznych miejscowości (co w cenie jest 3x droższe !!!!!!!!!! niż wcześniejszy ze Zwierzyńca. Wobec tego większość ludzi z braku funduszy nie wyciąga szamba. W Zwierzyńcu po najeździe turystów - oczywistą sprawą jest że zwiększyło się zapotrzebowanie na tego typu usługi. Najpierw trzeba rozwiązać sprawę oczyszczalni i beczkowozów- a dopiero zająć się oczyszczaniem wody.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!