sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pilnie potrzebna krew BRh-

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2008, 14:13

Tadeusz Głuszek z Dobrzechowa na Podkarpaciu ma bardzo rzadką grupę krwi - BRh minus. Mogą jej dostarczyć zaledwie trzy osoby z regionu.

Dlatego szukamy pomocy w całej Polsce.

Tadeusz Głuszek od kilku lat choruje na przewlekłą białaczkę limfatyczną. Od października ub.r. choroba nasiliła się - pacjent wymaga transfuzji krwi kilka razy w miesiącu. Przed pierwszym badaniem chory dowiedział się, że ma bardzo rzadką grupę krwi: BRh minus.

Jeden na 10 tysięcy krwiodawców

- Na 20 tysięcy honorowych krwiodawców z Podkarpacia tę grupę ma zaledwie dwie osoby - mówi Zenobia Lewanowicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. - Dopiero niedawno znaleźliśmy trzecią. W kraju dawców tej grupy także jest niewielu. Mężczyzna może oddawać krew co 8 tygodni, a kobieta co 12 tygodni. To komplikuje sytuację.

Halina Głuszek, żona chorego dodaje:
- W przypadku męża potrzebna jest krew świeża, przechowywana nie dłużej niż 5 dni. Krew zamrożona jest w tym wypadku znacznie mniej skuteczna.

Oddać krew można tylko w Polsce

Na razie Pana Bogusława ratuje rodzina. Jego syn Mirosław, rzeszowski student, oddał ojcu krew i zaraz po transfuzji musiał pójść na egzamin. Córka Małgorzata specjalnie w tym celu przyjechała na kilka dni z USA.

Wcześniej pytała, czy nie może oddać krwi w Stanach, ale dowiedziała się, że Polska nie podpisała odpowiednich umów międzynarodowych. Nasi chorzy mogą więc liczyć tylko na krwiodawców z kraju. Ostatnio krew dla pana Głuszka była dowożona m.in. z Krakowa i Katowic.

- Miałam telefony z ofertą pomocy od ludzi ze Stanów, Kanady, Niemiec, Austrii i Belgii. Byli zdziwieni, że nie możemy skorzystać z ich pomocy - mówi Halina Głuszek.

Szukamy nowych dawców

Jedynym wyjściem jest znalezienie osób w Polsce, które dotąd krwi nie oddawały. Może wśród nich znajdzie się ktoś z rzadką grupą BRh minus.
Jednak nie każdy kto ma poszukiwaną grupę krwi może być dawcą. Wcześniej Centrum Krwiodawstwa sprawdzi czy struktura krwi dawcy (fenotyp) zgodna jest ze strukturą krwi pana Głuszka.

Chętni mogą zgłaszać się do Regionalnego Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 14 lub do jego oddziałów w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Dębicy, Leżajsku, Jaśle, Mielcu, Sanoku i Stalowej Woli.
Dawcy spoza Podkarpacia mogą zgłaszać się w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa lub ich. Oddając krew należy wyraźnie zaznaczyć: "krew dla Tadeusza Głuszka”.

Antoni Adamski, nowiny24.pl


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!