poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

PKP na Lubelszczyźnie: W pociągach cudów nie będzie, ale bilety nie zdrożeją

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Pociąg do Warszawy pojedzie o 12 minut krócej niż dotychczas. Nie będzie już pociągów bez miejscówek, ale bilety nie zdrożeją. Dostaniemy też dwa pachnące nowością składy wagonów i połączenie z Rzeszowem.

Teraz podróż pociągiem z Lublina do Warszawy Centralnej trwa od 2,5 do 3 godzin. Wszystko przez kiepski stan torów. Najsłabszym ogniwem tej trasy jest jednotorowy fragment linii koło Otwocka. Dlatego część składów jedzie dłuższą trasą przez Mińsk Mazowiecki.

Cudu nie będzie

– Oczywiście, że możemy jeździć znacznie szybciej, jeśli podstawimy wagony dostosowane do wyższych prędkości i do tego odpowiednie lokomotywy. Ale po drodze są wąskie gardła i postoje – tłumaczy Paweł Ney, rzecznik PKP Intercity.

– Żeby skrócić czas przejazdu musimy mieć zielone światło od Polskich Linii Kolejowych. Jeśli nam powiedzą, że np. na odcinku od Puław do Dęblina możemy jechać 160 km/h to zorganizujemy taki tabor.

Środowy "Kurier Lubelski” donosił, że przejazd ma być krótszy aż o pół godziny, m.in. dzięki skróceniu dziesięciominutowego postoju w Pilawie. Tyle, że żaden pociąg do Warszawy nie stoi w Pilawie dłużej niż minutę, a kolejarze oficjalnie rozwiewają nadzieje na oszczędzenie pół godziny.

– Obecnie najkrótszy czas przejazdu między Lublinem i Warszawą wynosi 150 minut. W nowym rozkładzie jazdy, dzięki zlikwidowaniu kilku ograniczeń prędkości, zostanie on poprawiony o 12 minut, do 138 minut – informuje nas Krzysztof Łańcucki, rzecznik odpowiedzialnej za tory spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Znikają pospieszne

Od połowy grudnia do Warszawy będziemy jechać wyłącznie pociągami z miejscówką. Kolej zapowiada wielką rewolucję w kategoryzacji pociągów. W nowym rozkładzie jazdy nie będzie już pospiesznych, bo zostaną one przemianowane na pociągi Tanich Linii Kolejowych (TLK). Nie będzie też ekspresów: jedne dostaną szyld TLK, inne pojadą jako InterCity.

– Na pewno nie będzie tak, że przejazd do Warszawy zdrożeje. Może za to stanieć – mówi Ney.

Taka zmiana oznacza sporo dla studentów, bo w pociągach klasy InterCity nie mogą korzystać z 37-proc. ustawowej zniżki na bilety. Kolej zapowiada, że studenci nie stracą, bo w cennikach pojawić ma się specjalna ulga handlowa udzielana przez samą spółkę.

Tu dadzą, tu zabiorą

Oficjalnie nowy rozkład jazdy ma być ogłoszony na konferencji prasowej 20 listopada. Wiadomo juz jednak, że w rozkładzie pojawić ma się nowy pociąg z Warszawy przez Lublin i Kolbuszową do Rzeszowa. Teraz połączenie ze stolicą Podkarpacia jest – delikatnie mówiąc – mało atrakcyjne.

Bezpośredniego pociągu nie ma; do Rzeszowa można dostać się pospiesznym z przesiadką za 41 zł, albo dwoma osobowymi i pociągiem TLK za 33 zł. W pierwszym przypadku podróż trwa 5 godz. 29 minut, osobowymi jedzie się o 25 minut krócej. Tymczasem bezpośrednim busem do Rzeszowa można dojechać w ciągu 2,5 do 3 godz. płacąc tylko 28 zł.

Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że pociąg "Sztygar” do Krakowa będzie w czasie ferii zimowych i wakacji dojeżdżać aż do Zakopanego. Mowa jest też o skróceniu trasy pociągu TLK "Czartoryski”, który z Gdyni dojeżdżałby tylko do Warszawy.

W zamian dostać mielibyśmy grupę wagonów, która w Warszawie Wschodniej byłaby dołączana do pociągu jadącego nad morze z Krakowa. Z komentarzami kolej wstrzymuje się do konferencji.

Co z Zamościem?

Nadal zagadką jest los kolei na Zamojszczyźnie. PKP Intercity wycofała się z obsługi tych połączeń twierdząc, że są nieopłacalne. I na razie nic nie wskazuje na to, by miała na tę trasę powrócić.

– Jeżeli nadal będzie tak, ze trasę 80 km będziemy pokonywać w dwie i pół godziny, a jest to niemalże prędkość roweru, to nie będzie masowego zainteresowania takimi przejazdami – mówi Ney.

Połączenia może przejąć należąca do samorządów wojewódzkich spółka PKP Przewozy Regionalne, ale nieoficjalnie wiadomo, że chce za to od marszałka sporej zapłaty.

Nowe trochę stare: wraz z nowym rozkładem pojawią się u nas dwa nowe składy. A raczej... prawie nowe.

– To wagony po naprawie głównej. Mają nowe wyposażenie wnętrza i nowe podzespoły mechaniczne – mówi Ney. Takie wagony będą obsługiwać pociągi Chełmianin i Solina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
Kamil
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (23 października 2009 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=7][center][color="#FF0000"]Panie Dominiku , proszę nie robić z siebie durnia , a zrobił Pan to pisząc stek bzdur w swoim artykule[[/color][/center][/size]
Rozwiń
Kamil
Kamil (23 października 2009 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten Ney to KŁAMCA!!!! Najpierw mówił o 3 godzinach z Zamościa do Lublina pociągiem a teraz, że pociąg pokonuje 80km trasy Zamość-Lublin. Nagina fakty i próbuje manipulować!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2009 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście, że bilety nie podrożeją. Przecież miejscówka to nie bilet! Swoją drogą - wolę jednak jechać pociągiem do Warszawy - i tak zawsze (nie mam własnego samochodu) tam jeżdżę. No, nie - raz skusiłem się na mikrobus... i już więcej nie. Co z tego, że szybciej i taniej - kiedy o wiele mniej wygodnie, no i - cóż, kiedy kierowca dodusza pedał gazu do podłogi jednocześnie radośnie przez telefon komórkowy rozmawia z kumplem - to się odechciewa - szybciej, a myśli o - bezpieczniej!
Rozwiń
DAAS
DAAS (23 października 2009 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z niecierpliwością i eksytacją czekamy na kolejne wypowiedzi pana rzecznika PKP Intercity. Każda kolejna przynosi nową rewelację kompletnie podkopującą wcześniejszą wypowiedź.
Tak przy okazji, dziękujemy obu spółkom kolejowym za tak profesjonalne podejście do swojej działalności. Po co w ogóle wozić ludzi, skoro można polikwidować połączenia, nie porozumieć się w sprawie godzin odjazdów itd. i też mieć z tego kasę za "restrukturyzację"?
Komunizm odszedł ponoć 20 lat temu. Koleje niewiele się od tej pory zmieniły.
...
Chciałoby się ukuć nowe przysłowie: Polskie koleje nierządem stoją.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!