wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Coś we mnie pękło, kiedy w telewizji zobaczyłam go samego w szpitalnym łóżeczku. Łzy same płynęły mi po twarzy - nie kryje Madzina.

I myśli o tym, żeby zabrać Jasia do siebie. Choć wcześniej - tuż po urodzeniu - zrzekła się praw do opieki nad chłopcem.

Białorusinka od 12 lat nielegalnie mieszka w Polsce. Ma jeszcze dwie córki i syna. A te wciąż dopytują się o Jasia. - Mamo, czy nasz braciszek będzie z nami? - pyta codziennie 5-letnia córka Madziny.

- Nie chcę, by Jasio tułał się po obcych. Gdyby był zdrowy, już dawno bym go wzięła do domu. Tylko ta jego choroba. Czy ja dam radę utrzymać nas wszystkich. Ale gdybym miała mieszkanie socjalne i pomoc finansową na leczenie małego, nie wahałabym się chwili. Mój straszy syn mnie błaga "Mamo weźmy go, damy radę. Pomogę ci, nauczymy się nim opiekować. To nasz brat” - opowiada Madzina.

Chory na mukowiscydozę chłopczyk musiałby mieć osobny pokój. Jego leczenie i odżywianie też jest dość kosztowne. Zapytaliśmy, czy miasto pomogłoby znaleźć mieszkanie socjalne dla Jasia i jego rodziny. - Zbadamy sprawę bardzo dokładnie, bo bardzo zależy nam na dobru tego chłopca - zapewnia Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta Lublina.

Przypomnijmy. Chłopiec urodził się w Lublinie. Cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną. Na początku stycznia o dziecko upomniała się Białoruś. Lubelski sąd przychylił się do ich wniosku. Wtedy prokuratura odwołała się i zaczęła szukać ojca Jasia. Wyniki badań genetycznych potwierdziły, że jest nim mieszkaniec Lubelszczyzny. Mężczyzna uznał syna, we wtorek wojewoda pomorski Roman Zaborowski podpisał dokumenty poświadczające polskie obywatelstwo chłopca.
Wczoraj Jasio został wypisany ze szpitala w Gdańsku, gdzie przebywał przez dwa tygodnie. Trafił do domu dotychczasowej opiekunki, pani Oli z Gdyni. Będzie tam do czasu ustanowienia dla Jasia nowego domu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Typowy a Niebiorący
polska mama
Niepawlica
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Typowy a Niebiorący
Typowy a Niebiorący (10 marca 2008 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
polska mama napisał:

Nietypowa polska mamo, udowodnij swoją nietypowość! Weź sobie do własnego domu tą babę razem z jej
siedmioma dziećmi, daj jej to, co według ciebie jej się należy! Tłumacz się czym tam chcesz byleś osobiście
zrobiła to, co innym nakazujesz.
Ostatniego (jak na razie) dziecka nie utopiła, bo urodziło się w szpitalu i nie miała wody pod ręką (albo ciebie
jako doradczyni). Szpital najlepiej sam wyrzuciłby to dziecko na ulicę, żaden inny nie chciał go przyjąć – bardzo
nietypowe polskie zachowanie, tyle, że szeroko rozpowszechnione! Nawet rodzina zastępcza wycofała się
po polsku z opieki. Białoruską akcję przygarnięcia ich dziecka torpeduje się artylerią z Wojem Gwiezdnych!
Poza tym błąd logiczny (jak wszystkie), jaka jest korelacja między “chętnymi na branie” emigrantami polskimi
a sprawą Madziny? Po pięć palców u rąk każdej osoby?
Rozwiń
polska mama
polska mama (10 marca 2008 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skoro Madzina wychowuje 3 swoich dzieci to przecież nie może być złą mamą, sam fakt że małego nie utopiła, nie wyrzuciła na śmietnik po urodzeniu tylko oddała do adopcji świadczy o tym że chce dla niego dobrze.Ma prawo wychowywać wszystkie dzieci, należy jej się pomoc. Postawmy się w jej sytuacji i przestańmy narzekać jak typowi polacy...pomyślcie ile pomocy udzielają kraje UE polskim matkom i dzieciom na emigracji?
a Polacy chętnie z tego korzystają.
Rozwiń
Niepawlica
Niepawlica (7 marca 2008 o 03:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JASIA napisał:
PAWEŁ WYOBRAŹ SOBIE ZE JEDNAK DUZO OSOB CIEKAWIĄ LOSY JASIA JEZELI CIEBIE NIE TO POPROSTU NIE CYZTAJ I PROSTE NIKT CIE NIE ZMUSZA A NA GAZETE NIE WYDAJĘSZ 1,50 ZŁ BO CZYTASZ W NECIE WIĘC O CO CI CHODZI?


Trudno nie czytać skoro informacje o Jasiu pojawiają się we wszystkich mediach. Temat rozdmuchany, bo zwiększa nakład gazet. Pisanie o nędzy w domach dziecka, biedzie wielu dzieci, w tym umierających z braku pieniędzy na leczenie nie uwrażliwia, bo to masówka, a kto by się przejmował dużym problemem. Niezobowiązująco wzruszyć się ckliwą historyjką jest łatwo. A publicznie wylane łzy wartości dodadzą, głośno można się nimi pochwalić i w rozmowie z panią z podwórka pomstować na tych cholernych decydentów, którzy chcą wydać na pastwę "złoczyńcy" Łukaszence.
Jaś zostanie, a czy uwrażliwiona i pilnie śledząca osóbka zrzuci się na kosztowne utrzymanie i leczenie chłopca?? Najprawdopodobniej nie. Samopoczucie będzie poprawiać następną ckliwą historyjką, może włączy się w walkę o mieszkanie i obywatelstwo dla nagle przebudzonej uczuciowo matki Jasia.
Bo to nic nie kosztuje, a jak oczyszcza:(((
pzdr
niepawlica
Rozwiń
JASIA
JASIA (6 marca 2008 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIE NO mADZINA DAJ SOBIE SPOKÓJ, TERAZ TO JUZ PRZESADA, CHCESZ WYKORZYSTAC JASIA ABY CIE NIE EMIGROWALI? CHCESZ JASIA JAKO ZASTAWKĘ ZEBYS DOSTALA MIESKZANIE KASĘ NIE NIE MAM ANDZIEJĘ ZE MIMO IZ JESTES JEGO MATKA BIOLOGICZNA TO GO NIE DOSTANIESZ, JAS WYMAGA OPIEKI OSOBY ZDECYDOWANEJ A NIE TWOJEJ ZAJMIJ SIE TYMI KTORE MASZ A JASIA POZWÓL ODDAC W RĘCE KOGOS KTO SIE NIM ZAOPIEKUJE I ZAPEWNI MU BYT I OCHRONĘ, NAWET NIE CHCE MYSLEC CO BY Z NIM BYŁO JAKBY TRAFIL DO MADZINY

PAWEŁ WYOBRAŹ SOBIE ZE JEDNAK DUZO OSOB CIEKAWIĄ LOSY JASIA JEZELI CIEBIE NIE TO POPROSTU NIE CYZTAJ I PROSTE NIKT CIE NIE ZMUSZA A NA GAZETE NIE WYDAJĘSZ 1,50 ZŁ BO CZYTASZ W NECIE WIĘC O CO CI CHODZI?
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2008 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czasami zbyt pochopnie i zbyt łatwo oceniamy innych nie patrząc na siebie, na to kim jesteśmy i jak sami zachowalibyśmy się w takiej lub podobnej sytuacji. Nie jest w tej chwili istotne, ze oddała dziecko, nadal jest jego matką i będzie nią do końca życia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!