Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 kwietnia 2015 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Płoną trawy na potęgę. Co grozi za wypalanie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 7 A A

Od marca do wczoraj strażacy zawodowi oraz ochotnicy blisko 2300 razy gasili podpalone trawy w naszym województwie. Prym w tym procederze wiedzie powiat lubelski i Lublin: ponad 330 interwencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na szczęście nie było jeszcze ofiary śmiertelnej wypalania traw w naszym regionie. Chociaż w miniony piątek było już bardzo blisko tragedii.

– W Stasinie, niemal w samo południe, zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej uratował 58-latka, który gasił pożar 20-arowej działki. Mężczyzna doznał poważnych poparzeń. Strażacy udzielili mu pierwszej pomocy. Pogotowie zabrało go do szpitala. Gdyby zastęp OSP przyjechał parę chwil później, być może doszłoby do tragedii – mówi brygadier Michał Badach, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie. Jego jednostka ma najwięcej pracy w regionie. Od 1 marca w samym Lublinie oraz powiecie lubelskim strażacy interweniowali 332 razy.

Mimo apeli proceder wypalania traw powtarza się co roku. – Od 1 marca strażacy wyjeżdżali do tego typu wezwań blisko 2300 razy. Poza Lublinem i powiatem lubelskim nasze zastępy najczęściej walczyły z ogniem w powiatach chełmskim – 217 razy i lubartowskim – 191 razy – mówi starszy kapitan Maciej Falandysz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Podpalaczy nie odstraszają nawet kary: areszt, nagana lub grzywna, której wysokość może wynieść od 20 do 5000 zł.
Wywoływanie pożarów traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. – Grozi za to nie tylko kara grzywny. W przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych podpalaczowi grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wciąż pokutuje mit, że wypalanie traw i nieużytków rolnych użyźnia glebę, powoduje szybszy i bujniejszy odrost traw. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. W rzeczywistości prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, w płomieniach giną zwierzęta: od saren, przez ptaki i gryzonie, po pożyteczne dżdżownice.

– Za wypalanie traw grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc. dopłat bezpośrednich. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok – dodaje aspirant Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP. Pewnie z tego powodu w typowo rolniczych powiatach liczba podpaleń jest stosunkowo mała.

W minionym roku ARiMR w 30 przypadkach wypalania traw całkowicie odebrała dopłatę, w 300–400 przypadkach obcięła ją od 5 do 25 proc.

– Najwięcej podpaleń notujemy na obrzeżach miast i terenach podmiejskich, tam gdzie jest dużo zaniedbanych nieużytków. W ponad 90 proc. przyczyną powstania pożarów traw jest ludzka bezmyślność i zwykły wandalizm – dodaje brygadier Michał Badach.

– Ogień to niebezpieczny żywioł. Szybko biegnący człowiek osiąga prędkość około 20 km/h, ogień rozprzestrzenia się z szybkością o 40 km/h większą. Wniosek jest prosty: przed ogniem nikt nie zdąży uciec – dodaje Badach.
Czytaj więcej o:

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
COOLejaż / 15 kwietnia 2015 o 16:39

Sprawa jest prosta: ustawiać wiosną fotopułapki w miejscach gdzie zazwyczaj są podpalenia co roku -takie same pułapki jak np.w miejscach wyrzucania śmieci i kradzieży drewna.

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2015 o 10:56

Najczęściej podpalaczami są ....strażacy którzy biorą kasę za wyjazd na akcję gaszenia. I na tym polega patologia tego procederu.

Avatar
asssssssss / 14 kwietnia 2015 o 22:03

Smutne, że w dalszym ciagu utrzymujà się takie przekonania. Pomysl, ile innych stworzen weedy ginie, w tym pozytecznych dla czlowieka.


Przez miliardy lat natura sama od czasu do czasu dawała sobie radę z podpalaniem traw i lasów przez pioruny  ,

a tu nagle ,u (ż) ędasy wyczuły kasę i wiedzą lepiej co dla natury jest najlepsze.

Avatar
folkatka / 14 kwietnia 2015 o 15:20

Za wypalanie traw powinna być NAGRODA. To najlepszy sposób na wytępienie KLESZCZY, których jest plaga.


Smutne, że w dalszym ciagu utrzymujà się takie przekonania. Pomysl, ile innych stworzen weedy ginie, w tym pozytecznych dla czlowieka.
Avatar
vd / 14 kwietnia 2015 o 14:59

Za wypalanie traw powinna być NAGRODA. To najlepszy sposób na wytępienie KLESZCZY, których jest plaga.

Avatar
ANTYPOALK / 14 kwietnia 2015 o 13:48

STATYSTYCZNY POLAK MA MĘTALNOŚĆ WIEJSKIEGO GŁUPKA, WIĘC NIE MA SIĘ CZEMU DZIWIĆ!!GŁUPEK TYLKO POD BATEM COŚ JEST W STANIE ZROZUMIEĆ!!ŻADNE KARY, GROŹBY NIE DADZĄ ZAMIERZONEGO REZULTATU!!TO TAK JAK Z JAZDĄ PO PIJAKU, OSZKIWANIEM URZĘDÓW, OKRADANIEM FIRM ITD!!

Avatar
321 / 14 kwietnia 2015 o 10:54

A gdzie sa patrole Straży Miejskiej, Policji.....przecież w mieście można takie zorganizować - oczywiscie piesze np w wąwozie na Czubach, okolice al JPII, Górki Czechowskie, okolice stadionu i Bystrzycy itd.....No ale jak funduje się SM nowe pojazdy to trudno wymagać aby ruszyli "d..y" na osiedla ???

Avatar
COOLejaż / 15 kwietnia 2015 o 16:39

Sprawa jest prosta: ustawiać wiosną fotopułapki w miejscach gdzie zazwyczaj są podpalenia co roku -takie same pułapki jak np.w miejscach wyrzucania śmieci i kradzieży drewna.

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2015 o 10:56

Najczęściej podpalaczami są ....strażacy którzy biorą kasę za wyjazd na akcję gaszenia. I na tym polega patologia tego procederu.

Avatar
asssssssss / 14 kwietnia 2015 o 22:03

Smutne, że w dalszym ciagu utrzymujà się takie przekonania. Pomysl, ile innych stworzen weedy ginie, w tym pozytecznych dla czlowieka.


Przez miliardy lat natura sama od czasu do czasu dawała sobie radę z podpalaniem traw i lasów przez pioruny  ,

a tu nagle ,u (ż) ędasy wyczuły kasę i wiedzą lepiej co dla natury jest najlepsze.

Avatar
folkatka / 14 kwietnia 2015 o 15:20

Za wypalanie traw powinna być NAGRODA. To najlepszy sposób na wytępienie KLESZCZY, których jest plaga.


Smutne, że w dalszym ciagu utrzymujà się takie przekonania. Pomysl, ile innych stworzen weedy ginie, w tym pozytecznych dla czlowieka.
Avatar
vd / 14 kwietnia 2015 o 14:59

Za wypalanie traw powinna być NAGRODA. To najlepszy sposób na wytępienie KLESZCZY, których jest plaga.

Avatar
ANTYPOALK / 14 kwietnia 2015 o 13:48

STATYSTYCZNY POLAK MA MĘTALNOŚĆ WIEJSKIEGO GŁUPKA, WIĘC NIE MA SIĘ CZEMU DZIWIĆ!!GŁUPEK TYLKO POD BATEM COŚ JEST W STANIE ZROZUMIEĆ!!ŻADNE KARY, GROŹBY NIE DADZĄ ZAMIERZONEGO REZULTATU!!TO TAK JAK Z JAZDĄ PO PIJAKU, OSZKIWANIEM URZĘDÓW, OKRADANIEM FIRM ITD!!

Avatar
321 / 14 kwietnia 2015 o 10:54

A gdzie sa patrole Straży Miejskiej, Policji.....przecież w mieście można takie zorganizować - oczywiscie piesze np w wąwozie na Czubach, okolice al JPII, Górki Czechowskie, okolice stadionu i Bystrzycy itd.....No ale jak funduje się SM nowe pojazdy to trudno wymagać aby ruszyli "d..y" na osiedla ???

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!