piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Płynie rzeka mlecznych kar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2006, 10:56

Ponad 11 mln zł zapłaciły już mleczarnie z Lubelszczyzny Agencji Rynku Rolnego. Teraz mleczarnie muszą ściągać te pieniądze od rolników. To

kara za przekroczenie ubiegłorocznych limitów mlecznych wyznaczonych przez Unię Europejską. O ile większe spółdzielnie mleczarskie nie miały problemów z zapłaceniem kary z bieżących wpływów, to mniejsze musiały nawet ratować się pożyczką.
- Naszym dostawcom naliczono 272 tys. zł kary. Musieliśmy zaciągnąć ok. 200 tys. kredytu, żeby za nich zapłacić - ujawnia Kazimierz Berecki, kierownik skupu w Spółdzielni Mleczarskiej Piaski. - Rozłożyliśmy im spłatę na raty, do końca roku. Ale już wiemy, że od kilku będzie trudno wyegzekwować pieniądze.
Kary, które za nadprodukcję mleka naliczyła unia naszym rolnikom powodują, że mniejsi hodowcy rezygnują z hurtowej sprzedaży mleka. - Do tego dochodzi tegoroczna susza - tłumaczy Władysław Saba, dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Lublinie. - W ciągu dwóch lat z 50 tys. producentów mleka na Lubelszczyźnie zrobiło się 40 tys.
Ci, którzy zdecydowali się dalej dostarczać mleko mają w tym roku szansę na uniknięcie kar. - Rolnicy zdecydowanie bardziej kontrolują sytuację, co widać po ilości sprzedawanego nam mleka - wyjaśnia Borecki.
Sytuację ratuje też uruchomiona przez Komisję Europejską rezerwa, zwiększająca tegoroczne limity mleczne grupie 4600 rolników z naszego regionu. (MAG)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!