czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Po dowodzik prosto po mszy

Dodano: 17 czerwca 2007, 17:23

200 mieszkańców gminy Markuszów wymieniło wczoraj stare dowody osobiste. To pierwsza taka akcja w Polsce. Będą kolejne.

Jerzy Abramek ze wsi Góry koło Markuszowa wczoraj wstał, jak zawsze, o szóstej rano. Nakarmił krowy, świnie i kury. Sam również zjadł śniadanie i poszedł do kościoła. A zaraz po mszy ustawił się w ogonku do fotografa. Po zrobieniu zdjęć, w świetlicy domu kultury wypełnił wniosek o wydanie nowego dowodu i złożył go piętro wyżej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wszystko dzięki pierwszej w Polsce akcji niedzielnej wymiany starych dowodów zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Gminy w Markuszowie. - Normalnie, to najpierw musiałbym pojechać do fotografa do miasta, bo u nas nie ma i potem specjalnie iść do urzędu - chwali akcję Jerzy Abramek. - A przecież teraz sianokosy...
- To duże udogodnienie, bo na tygodniu jakoś nie miałem czasu tego załatwić - dodaje Witold Okoń ze wsi Łany. Zwłaszcza, że zamiejscowych przywoził do urzędu specjalny mikrobus. Za darmo.

O niedzielnej wymianie dowodów informowały plakaty oraz ogłoszenia przez megafon z wozu strażackiego, który jeździł po okolicznych wsiach. - Oprócz pomocy w wypełnieniu wniosku, uprawnione osoby mogły uzyskać dofinansowanie na opłatę skarbową - informuje Andrzej Rozwałka, wójt Markuszowa.
Akcja trwała od godz. 10 do 14. Na jej zakończenie do wsi przyjechał wojewoda lubelski Wojciech Żukowski oraz podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Piętak. - Akcja wypadła bardzo dobrze. Będziemy prosili inne gminy w województwie, aby organizowały podobne - mówi Małgorzata Trąbka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
Stare dowody osobiste są ważne jeszcze tylko do końca roku. Po tym terminie każdy kto nie będzie miał nowego dokumentu, nie dostanie np. kredytu w banku, nie wyrobi paszportu czy też nie odbierze poleconego listu. W naszym województwie dowodów nie wymieniło jeszcze ok. 625 tys. osób.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!