środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Po kontroli inspekcji pracy na budowach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2008, 14:24

Brak odpowiedniego zabezpieczenia pracowników, w szczególności przy pracach na wysokości to częsta sytuacja na lubelskich budowach

- wynika z ogłoszonego dziś raportu Okręgowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy skontrolowali w ubiegłym roku 300 pracodawców prowadzących budowy, którzy zatrudniali ok. 4, 7 tys. osób.

- Najczęstsze nieprawidłowości to brak elementów zabezpieczających (na 171 budowach) i niewłaściwe zabezpieczenie stanowisk pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych na wysokości (na 119 budowach) - wylicza Zbysław Momot, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie.

Inne uchybienia w zakresie bezpieczeństwa to m.in. brak lub niestosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej, niewłaściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych zasilających urządzenia mechaniczne na placu budowy, brak niezbędnego zabezpieczenia budowy przed dostępem osób postronnych oraz oznakowania i zabezpieczenia stref niebezpiecznych na placu budowy.

W wyniku kontroli inspektorzy pracy skierowali do pracodawców 205 decyzji o wstrzymaniu prac ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. - Nałożyliśmy też 186 mandatów karnych na łączną kwotę 175 450 zł i skierowaliśmy 10 wniosków do sądu o ukaranie - dodaje Momot. - W 5 przypadkach w związku z brakiem poprawy warunków pracy w zakresie bhp, skierowaliśmy wnioski do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100 proc.
(mag)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
M.K
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

M.K
M.K (11 kwietnia 2008 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Inspektorzy pracy niech spojrzą jak łamią prawo u siebie. Trzech inspektorów z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu podstępnie zwabili do pokoju Okręgowego Inspektora swoją koleżankę prawniczkę i tam zgwałcili. Prawniczka złosiła ten fakt w prokuraturze. To są pokazane morale tych ludzi, którzy szukają u pracodawców nieprawidlowości i karają dużymi mandatami. Sami jacy są pokazali w Opolu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!