piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Regionalizm czuje się świetnie w Krzczonowie

Sztuka ludowa może być magnesem przyciągającym fundusze unijne. W Krzczonowie, który jest zagłębiem pisankarstwa, hafciarstwa i rzeźby ludowej są już tego efekty.
Remont domu kultury Krzczonowie został podzielony na kilka etapów. Teraz na salę konferencyjną adaptowana jest sala widowiskowa. Robotnicy wymieniają podłogi, kompletują wyposażenie.
- Mogliśmy sobie pozwolić na remont ośrodka dzięki funduszom unijnym - zdradza Teresa Gutek, kierownik Regionalnego Ośrodka Kultury. - Dlaczego dostaliśmy pieniądze unijne? Ze względu na regionalizm.Tu w Krzczonowie jest zagłębie sztuki ludowej. Okazało się to decydującą wartością. Opracowaliśmy dobry program i pieniądze przyszły.

- Sztuka ludowa zaczęła interesować młodych ludzi - wyjaśnia Elżbieta Noga, jedna z pracownic biblioteki. - Dziś najmłodszy członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych ma 24 lata. Prowadzimy warsztaty z wielu dziedzin - pisankarstwa, haftu, rzeźby. Jest bardzo uczestników. Właśnie w tym celu będziemy wykorzystywać nową salę konferencyjną.
Wiele osób chce brać udział w warsztatach nie tylko z powodów patriotyzmu lokalnego, lecz także z chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wyroby ludowe wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Na dodatek pisanki, stroiki, suche bukiety chętnie kupowane są w innych krajach unii.
Biblioteka ośrodka od siedemnastu lat prowadzi katalog materiałów regionalnych. Są tu duże zbiory o wadze historycznej, choć najcenniejsze księgi i kroniki z 1400 roku znajdują się w miejscowej kancelarii parafialnej.

- Ksiądz nam pozwolił zrobić kopię kroniki kościelnej - mówi jedna z bibliotekarek. - Są tam fascynujące zapiski o początkach Krzczonowa, o obiektach, których już od wieków nie ma, o mieszkańcach, którzy byli naszymi przodkami. To wszystko spisane od początków XV wieku.
Na półkach jest kilka setek opracowań, monografii, starych fotografii, które studiują osoby interesujące się regionem krzczonowskim.
- Coraz więcej osób zaczyna pisać wspomnienia i pamiętniki, i utożsamiają się z ziemią krzczonowską - przyznają w ośrodku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!