poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Pogoda Lubelskie: Dziś upały i burze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2014, 09:49

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Niemiec, jedynie początkowo krańce północno-wschodnie pozostają na skraju kina wyżu znad Finlandii. Z południa napływa nadal gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe.

We wtorek na krańcach wschodnich przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z burzami, przelotnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25 st.C, 28 st.C na północnym wschodzie do 33 st.C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy na północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, burze oraz przelotne opady deszczu, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów deszczu do 20 mm, tylko na Dolnym Śląsku do 40 mm. Temperatura minimalna od 16 st.C na północnym wschodzie do 20 st.C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W środę tylko na północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami burze, przelotne opady deszczu, miejscami grad. Strefa burz przemieszczać się będzie z południowego zachodu na północny wschód. Przewidywana wysokość opadów deszczu do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 st.C, 25 st.C na południu i południowym zachodzie do 26 st.C, 29 st.C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 70 km/h, przeważnie z kierunków południowych.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 30 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura minimalna 18 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W środę zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 29 st.C. Wiatr umiarkowany, wschodni. W czasie burzy porywy wiatru do 65 km/h.

We wtorek w południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Hubert
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hubert
Hubert (8 lipca 2014 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przy okazji każdego ekstremalnego zjawiska pogodowego, takiego jak powódź albo susza, ludzie pytają, czy było ono spowodowane przez globalne ocieplenie. Niestety, nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Pogoda z natury jest bardzo zmienna, a zjawiska ekstremalne zdarzały się zawsze. Wykrywanie trendów wymaga czasu, zwłaszcza gdy dane obserwacyjne są rzadkie, a dla niektórych rejonów – nie istnieją. Oczekuje się, że wraz z postępującym globalnym ociepleniem wzrośnie częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk, gdyż wzrost temperatury na wiele sposobów wpływa na procesy pogodowe. Zmiany te już obserwujemy, co więcej - przybywa również dowodów na ich związek z działalnością człowieka.

Wzrost temperatur może w różny sposób wpływać na czynniki kształtujące pogodę. Na przykład:

Zwiększa tempo ewapotranspiracji, czyli łącznego parowania wody z gleby, roślin i zbiorników wodnych. Może to mieć bezpośredni wpływ na częstość i intensywność susz. Cieplejsza atmosfera może pomieścić więcej pary wodnej. W wyniku wzrostu temperatury w atmosferze znajduje się obecnie o 4% więcej pary wodnej niż 40 lat temu. To zwiększa ryzyko występowania katastrofalnych opadów. Zmiany temperatur powierzchni oceanu powodują zmiany w cyrkulacji atmosferycznej i opadach, co zaobserwowano w przypadku niektórych susz, zwłaszcza tropikalnych.

Procesy te zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk ekstremalnych. Można to porównać do fałszowania kostek do gry poprzez dociążenie jednej ścianki, dzięki czemu konkretna liczba oczek zaczyna wypadać częściej. W kontekście globalnego ocieplenia oznacza to, że zwiększanie temperatury zwiększa szanse na wystąpienie ekstremalnych zjawisk.

 

Więcej na stronie Nauka o klimacie.pl - Mit: Ekstremalne zjawiska pogodowe nie wiążą się z globalnym ociepleniem

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!