niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Policjanci skazani

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2003, 21:22
Autor: (szer)

Sąd Rejonowy w Chełmie uznał winę obu oskarżonych. Mirosława G. skazał na dwa lata więzienia. Orzekł również zakaz wykonywania zawodu policjanta przez lat pięć i zasądził na rzecz żony ofiary 4 tys. zł.

Jego przełożonego Andrzeja B., dowódcę patrolu, skazał na rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo wykonanie kary na 4 lata. Przez 4 lata nie będzie on mógł również pracować jako funkcjonariusz w policji. Andrzej B. ma zasądzoną też grzywnę w wysokości 2 tys. zł. Oskarżeni policjanci solidarnie mają zapłacić również 3 tys. zł na rzecz żony ofiary, tytułem poniesionych przez nią kosztów sądowych oraz po 5 tys. zł na rzecz skarbu państwa.
Policjanci w styczniu 2001 roku na trasie Piaski-Chełm ścigali ukraińskiego kierowcę, który nie stanął do kontroli. Gdy w Chojnie Nowym udało się go zatrzymać, doszło do szamotaniny. Padły dwa strzały. Jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie ranił mężczyznę. Świadkiem wydarzeń była będąca w ciąży żona zastrzelonego kierowcy.
W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że policjanci byli uczestnikami zdarzeń sprowokowanych przez uciekającego przed nimi kierowcę. Niemniej jednak uznał, że zachowanie Ukraińca w momencie zatrzymania nie usprawiedliwiało użycia broni palnej. Sąd zwrócił również uwagę na brak współdziałania dowódcy z jego podwładnym.
Obrona i oskarżeni już zapowiedzieli wniesienie apelacji. Z wyroku nie jest zadowolony również Anatolij Bryżatyj, wicekonsul Ukrainy. - Wystąpimy do władz polskich o finansową rekompensatę dla rodziny ofiary - zapowiedział.
Wyrok nie podoba się również kolegom oskarżonych policjantów. Młodszy inspektor Julian Sekuła, przewodniczący NSZZ "Policjantów” stwierdził, że uznanie ich za winnych jest niesprawiedliwe, nie tylko dla oskarżonych, ale również dla całego środowiska. - Taki wyrok to ostrzeżenie dla policjantów, żeby nie zatrzymywali osób zachowujących się nagannie.
Prokurator powiedział, że najprawdopodobniej nie będzie składał apelacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!