piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Każdego dnia przed zakładem przetwórczym w Milejowie stoi kilkadziesiąt ciężarówek i ciągników z przyczepami załadowanymi pomidorami. Rolnicy mówią, że czas oczekiwania na sprzedaż wynosi nawet dobę. - To dlatego, że dostawcy przyjeżdżają wcześniej niż to ustaliliśmy - tłumaczą pracownicy skupu.

Kolejka z przyzakładowego placu zawija się aż na sąsiednią ulicę Klarowską. - Stoję już dziesięć godzin. Ale to i tak mało. Bywa, że spędzam tu nawet całą dobę - mówi pan Waldemar, który przywiózł osiem ton pomidorów z Ciechanek Łęczyńskich. Aby nie tracić czasu, rolnicy zatrudnili go do transportu, a sami wrócili do zbiorów.
- Gdyby zakład mieścił się w mieście to rolnicy sparaliżowaliby ruch - mówi Marek Stańczak, dyrektor ds. produkcji "Fructo Maj” w Milejowie. - Mimo że dostawy są rozpisane na godziny, to dostawcy przyjeżdżają wcześniej.
To nie jedyna bolączka rolników. - Chociaż w tym roku jest nieurodzaj, a ceny paliwa poszły ostro w górę, to cena pomidorów się nie zmieniła - narzeka pan Sylwester, który przywiózł swoje 4 tony.
Grzegorz Tokarski z Górnego, jeden z większych plantatorów w powiecie łęczyńskim, z 9 ha plantacji przywozi po 15 - 20 ton pomidorów. - Jak mogę być zadowolony z ceny, która nie pokrywa nawet kosztów produkcji, oprysków czy zatrudnienia ludzi - macha ręką zniechęcony. Kilogram pomidorów sprzedaje po ok. 18 groszy. Do tego dostaje ok. 12 - 13 groszy unijnej dopłaty. Warzywa sprzedaje za pośrednictwem zrzeszenia producentów, które bierze od niego 1 grosz od sprzedanego kilograma.
- I tak już 3 lata mamy tę samą cenę. Niech sobie ta unia dopłatę zabierze, byle wróciła normalna cena pomidorów - denerwuje się Zbigniew Dąbski z kol. Trębaczów.
Zakład w Milejowie planował skupić 9-10 tysięcy ton pomidorów. Uda się może dwie trzecie tego. - To trudny rok. Pomidorów jest mniej i są gorszej jakości. My bierzemy wszystkie - nie kryje dyr. Stańczak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!