piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Jest pomoc dla ofiar wichur w Lubelskiem. Ale mało kto z niej skorzysta

Dodano: 2 lipca 2016, 20:42
Autor: Paweł Puzio

Dostawa nowych elementów do dachów możliwa będzie od około 11 lipca do 10 września
Dostawa nowych elementów do dachów możliwa będzie od około 11 lipca do 10 września

Urząd Marszałkowski daje materiały na dachy ofiarom wichur. Niestety – kryteria przyznania pomocy są na tyle ostre, że mało kto może z niej skorzystać

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W środę Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił program pomocy poszkodowanym w ostatnich nawałnicach. Chodzi o najuboższych mieszkańców kilku gmin, w których wichury zniszczyły dachy na budynkach mieszkalnych. – Programem zostały objęte gminy Bychawa, Gościeradów, Kraśnik, Modliborzyce, Potok Wielki, Szastarka, Trzydnik Duży, Wilkołaz, Zakrzew i Zakrzówek – wylicza Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa.

Pomoc ma polegać na dostawach bezpłatnej blachodachówki, folii paroprzepuszczalnej i gąsiorów kalenicowych z przeznaczeniem na prace dachowe w uszkodzonych budynkach. – Wartość pomocy szacuje się na ponad 550 tys. zł., co pozwala na wykonanie 100-120 nowych dachów. Realnie szacujemy, że w ramach tej akcji pomożemy od 10 do 20 rodzinom – ocenia Grzegorz Taradyś, dyrektor regionalnego biura zajmującego się m.in. odpadami azbestowymi. Biuro działa od 2014 roku w oparciu o fundusze szwajcarskie. Według danych powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, w powiatach janowskim, kraśnickim i lubelskim podczas ostatnich nawałnic ucierpiało aż 126 dachów na budynkach mieszkalnych.

Uczestnictwo w tym programie jest obwarowane rygorystycznymi wymaganiami. – Pomoc dotyczy dachów do 200 mkw. Tyle bezpłatnie możemy przekazać blachodachówki oraz folii paroprzepuszczalnej. Gąsiory kalenicowe dostarczane są w ilości do 50 metrów bieżących na jeden dach – dodaje dyrektor.

Kolejnym warunkiem otrzymania darmowego dachu jest...eternit. To właśnie ten materiał musiał leżeć przed wichurą na zniszczonym dachu. Ale i to nie koniec. Osoby ubiegające się o tę pomoc rzeczową muszą wykazać się też dochodem na członka rodziny nie wyższym niż 514 zł (lub 634 zł dla osób samotnie gospodarujących). Programy nie obejmuje budynków gospodarczych. – Warunki finansowe ustaliła strona szwajcarska, która chce, aby pomoc trafiła do najuboższych. Te kwoty są niezmienne – dodaje dyrektor Taradyś.

– I to jest największy problem. W naszej gminie może dwa, trzy gospodarstwa spełniają dwa pierwsze warunki. Po przeliczeniu areału gospodarstwa niestety dochód jest znacznie wyższy. Dlatego nikt nie zakwalifikował się do tego programu – mówi Maria Kędziora z Urzędu Gminy w Szastarce. W tej gminie wichury zniszczyły 37 dachów, w tym sporo na budynkach mieszkalnych. Podobne opinie usłyszeliśmy w Modliborzycach, Potoku Wielkim w innych gminach. – U nas wciąż pracuje komisja. Mam nadzieję, że kilka rodzin z naszej gminy skorzysta z tego programu – dodaje Grzegorz Lemiecha, wójt gminy Zakrzówek. 

Wnioski do programu są dostępne na stronie www.azbest.lubelskie.pl w zakładce „Do pobrania”. Można je składać w urzędach gmin do 4 lipca.

Czytaj więcej o: lubelskie Urząd Marszałkowski
uls
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

uls
uls (3 lipca 2016 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy biedni nie są, maszynki mają ziemie
a ci co napieprzą dzieci mają dużo więcej i to jeszcze za darmo
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2016 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rolnicy biedni nie są, maszynki mają ziemie
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2016 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szwajcarzy za ten mecz tak pomagają
Rozwiń
www
www (3 lipca 2016 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
użytkownik niezarejestrowany napisał:
i dobrze, wybrali pisirów to niech im wojewoda i premier dajo, podobno tak dobrze teraz w kraju i po pińcet wypłacili, brawo panie marszałku dość rozdawnictwa
ale te pińcet to nie liczy się do dochodu,  bo to jest na wódę i papierosy i inne uzywki. także pracujący za***ać za 1200 zł, bo mający dzieci po seksie musza sobie wziąść dawkę jakiejs używki 
Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2016 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ićta do szydło i długopisu. jak jarek pozwoli, to coś wam tam dadzom. A tak pocałujta w d....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!