sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Ponad 180 rodzin otrzyma darmowy dostęp do Internetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2012, 21:51
Autor: Paweł Puzio

Już w maju ponad 180 rodzin z terenu gminy Opole Lubelskie otrzyma darmowy Internet. Projekt był realizowany od roku i zbliża się do finału. Cześć uczestników otrzyma także komputery.

"Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Opole Lubelskie” – tak brzmi nazwa projektu, którego celem jest umożliwienie dostępu do sieci osobom o mniejszych dochodach. – Inwestycja ta jest finansowana w zdecydowanej większości ze środków unijnych – mówi Marceli Dziechciarz z Wydziału Integracji Europejskiej i Promocji UM w Opolu Lubelskim.

Projekt trwa już prawie rok. Mieszkańcy gminy zakwalifikowani do programu już nie mogą się doczekać finału.

– Najbardziej na Internet czeka moja 11-letnia córka. W dzisiejszych czasach dostęp do sieci to rzecz nieodzowna dla rozwoju młodych ludzi. A u nas z sygnałem było kiepsko. Z tego, co wiem, mamy otrzymać także komputer wraz z oprogramowaniem. Córka już liczy dni do pierwszego kliknięcia – mówi Aneta Wrona, jedna z beneficjentek programu.

Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Poprzedni zakończył się w październiku ubiegłego roku. Miał na celu wyłonienie osób spełniających kryteria projektu.

– Wyłoniono ponad 180 rodzin, głównie z terenów wiejskich, które uzyskają darmowy dostęp do Internetu. Uczestnicy projektu przejdą też szkolenia komputerowe, a część z nich wyposażona zostanie w sprzęt komputerowy – dodaje Krzysztof Ryczek z Urzędu Miasta Opole Lubelskie.

W marcu tego roku rozpoczął się II etap. Wykonawca przystąpił do budowy masztu w miejscowości Ożarów II. Na maj zaplanowano dostarczenie serwerów, na których zostanie zainstalowane oprogramowanie umożliwiające zarządzanie siecią.

Kolejne kroki na drodze realizacji projektu to zakup i instalacja oraz uruchomienie bezprzewodowych stacji nadawczych, a także zakup i instalacja w gospodarstwach domowych beneficjentów urządzeń odbiorczych WiFi. – Na koniec przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu obsługi powierzonych urządzeń, konfiguracji sieci oraz podstaw korzystania z sieci – dodaje Krzysztof Ryczek.

Według zapewnień wykonawcy, całość zadania zostanie wykonana zgodnie z harmonogramem projektu, tj. do końca maja 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!