poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ponad 2 miliardy euro dla woj. lubelskiego. Na co pójdą pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2013, 17:18

Propozycja podziału funduszy <br />
europejskich w latach 2014–20 na regiony <br />
(w milionach euro) (Infogr
Propozycja podziału funduszy
europejskich w latach 2014–20 na regiony
(w milionach euro) (Infogr

Ponad 2 miliardy euro otrzyma województwo lubelskie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Jesteśmy wśród regionów, które dostaną najwięcej.

Kolejne rozdanie unijnych funduszy będzie różniło się od tego prowadzonego w latach 2007–2013. W Lubelskim dominować mają trzy główne kierunki.

– Chcemy postawić na rozwój przedsiębiorczości. Chodzi o dotacje dla firm i pieniądze dla samorządów, które tę przedsiębiorczość mają pobudzać. Ponadto stawiamy na odnawialne źródła energii oraz na komercjalizację wyników badań realizowanych na lubelskich uczelniach – wylicza marszałek województwa Krzysztof Hetman.

W ramach RPO Województwa Lubelskiego w najbliższych latach realizowane będą projekty "twarde”, związane z infrastrukturą (budowa dróg, oczyszczalni ścieków, kanalizacji itp.), ale też "miękkie”, polegające na inwestowaniu w człowieka. Chodzi tu głównie o podnoszenie wiedzy i kompetencji mieszkańców regionu oraz wsparcie zatrudnienia i zakładanie nowych firm.

Istotny ma być gospodarczy rozwój regionu i tworzenie miejsc pracy. Na pomoc będą mogły liczyć nie tylko nowe firmy. Wsparcie otrzymają także przedsiębiorstwa korzystające z nowych technologii, dysponujące wysokiej jakości produktem ale niewidoczne na regionalnym, krajowym, czy zagranicznym rynku.

W ostatecznej wersji RPO 2014–2020 uwzględnione zostaną efekty przeprowadzonych niedawno konsultacji społecznych.

– Zorganizowaliśmy 11 spotkań, w których uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, rektorzy uczelni wyższych i mieszkańcy – mówi Paweł Florek z oddziału informacji i promocji RPO w Urzędzie Marszałkowskim. – W tym czasie wpłynęło do nas 520 uwag od 115 osób i instytucji. Teraz są analizowane, część zostanie wzięta pod uwagę.

Zdaniem ekspertów miliony euro wydane w latach 2004–2013 nie przyczyniły się znacząco do rozwoju gospodarczo-społecznego naszego regionu. Autorzy przygotowanego w ub. roku raportu na zlecenie władz województwa wytknęli skupienie się na projektach związanych z infrastrukturą. Zabrakło zaś inwestycji pozwalających na zwiększenie produkcji i tworzenie miejsc pracy.

– Być może trzeba było zapłacić frycowe, aby wyeliminować luki i bariery, tak aby w drugim rozdaniu wydać unijne pieniądze w sposób bardziej produktywny – mówi prof. Grzegorz Gorzelak, dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego. – Warto skupiać się nie tylko na podnoszeniu poziomu życia, ale też na projektach prorozwojowych oraz lepiej wiązać ze sobą poszczególne ośrodki regionalne, aby podejmowały wspólne działania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Josef
Jam nie z Puław
Adam
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Josef
Josef (17 grudnia 2013 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech ktoś z władzy np Hetman  lubelski wyjaśni:1/najwięcej dostajemy pieniędzy,a woj.lubelskie na końcu w kraju,2/najwięcej dostajemy pieniędzy i proporcjonalnie do otrzymanych województwo się zadłuża,3/najwięcej dostajemy pieniędzy,a bezrobocie rośnie. Może pieniądze nie idą tam gdzie trzeba? Może jedna władza daje pieniądze ,a druga okrada??? Co się dzieje?Przyznacie ,że to nie jest normalne???Ale skoro swego czasu członek zarządu województwa /z PO/ wziął sobie,swojej spółce/ dofinansowanie 1,5 mln zł/fundusze mu podlegały,a zarząd zxatwierdzał/,a wszechmocna p.Pitera zaleciła mu wziąć z żoną rozdzielność majątkową i wszystko pozostało ok.,to mam prawo sądzić,że władza zwyczajnie nas okrada!!!

Rozwiń
Jam nie z Puław
Jam nie z Puław (16 grudnia 2013 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na dzisiejszy dzień, rozwój itp, to stolicą województwa powinny być Puławy.

Rozwiń
Adam
Adam (16 grudnia 2013 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oczywiście jeszcze powinno się Izbę Celną przenieść z miasta powiatowego Biała Podlaska do Lublina - to jest zasadne

Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2013 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Województwo lubelskie nie ma, niestety, żadnej przyszłości, choćby tu wpompowano i 50 mld euro to i tak nie ma szans z województwami z zachodniej Polski. A po wejsciu Ukrainy do UE to wogóle przestanie już cokolwiek znaczyć.

Rozwiń
ju
ju (16 grudnia 2013 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oczywiście, jak to bywa z Lublinem. Większoć kasy pójdzie w najbliższe okolice Lublina. 

Niestety Lublin jest bardzo zachłanny, np. kiedy likwidoiwano Urząd Wojewódzki w Białej Podlaskiej, to zabierano z niego dosłownie wszystko nie mówię tu o komputerach ale o czajnikach elektycznych i starych!!! - Żenada. Żałuję że nasze miasto należy do Lubleskiego :excl: .

Myślisz, że w innym województwie byłoby Ci lepiej? Spójrz na Radom, który dawniej górował nad Kielcami a obecnie ginie w cieniu Warszawy. Jeśli marzysz o województwie siedleckim to pamiętaj, że Siedlce są jeszcze bardziej wygłodzone i połkną Was.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!