Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 grudnia 2013 r.
17:18
Edytuj ten wpis

Ponad 2 miliardy euro dla woj. lubelskiego. Na co pójdą pieniądze?

0 22 A A
Propozycja podziału funduszy <br />
europejskich w latach 2014–20 na regiony <br />
(w milionach euro) (Infogr
Propozycja podziału funduszy
europejskich w latach 2014–20 na regiony
(w milionach euro) (Infogr

Ponad 2 miliardy euro otrzyma województwo lubelskie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Jesteśmy wśród regionów, które dostaną najwięcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejne rozdanie unijnych funduszy będzie różniło się od tego prowadzonego w latach 2007–2013. W Lubelskim dominować mają trzy główne kierunki.

– Chcemy postawić na rozwój przedsiębiorczości. Chodzi o dotacje dla firm i pieniądze dla samorządów, które tę przedsiębiorczość mają pobudzać. Ponadto stawiamy na odnawialne źródła energii oraz na komercjalizację wyników badań realizowanych na lubelskich uczelniach – wylicza marszałek województwa Krzysztof Hetman.

W ramach RPO Województwa Lubelskiego w najbliższych latach realizowane będą projekty "twarde”, związane z infrastrukturą (budowa dróg, oczyszczalni ścieków, kanalizacji itp.), ale też "miękkie”, polegające na inwestowaniu w człowieka. Chodzi tu głównie o podnoszenie wiedzy i kompetencji mieszkańców regionu oraz wsparcie zatrudnienia i zakładanie nowych firm.

Istotny ma być gospodarczy rozwój regionu i tworzenie miejsc pracy. Na pomoc będą mogły liczyć nie tylko nowe firmy. Wsparcie otrzymają także przedsiębiorstwa korzystające z nowych technologii, dysponujące wysokiej jakości produktem ale niewidoczne na regionalnym, krajowym, czy zagranicznym rynku.
W ostatecznej wersji RPO 2014–2020 uwzględnione zostaną efekty przeprowadzonych niedawno konsultacji społecznych.

– Zorganizowaliśmy 11 spotkań, w których uczestniczyli samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, rektorzy uczelni wyższych i mieszkańcy – mówi Paweł Florek z oddziału informacji i promocji RPO w Urzędzie Marszałkowskim. – W tym czasie wpłynęło do nas 520 uwag od 115 osób i instytucji. Teraz są analizowane, część zostanie wzięta pod uwagę.

Zdaniem ekspertów miliony euro wydane w latach 2004–2013 nie przyczyniły się znacząco do rozwoju gospodarczo-społecznego naszego regionu. Autorzy przygotowanego w ub. roku raportu na zlecenie władz województwa wytknęli skupienie się na projektach związanych z infrastrukturą. Zabrakło zaś inwestycji pozwalających na zwiększenie produkcji i tworzenie miejsc pracy.

– Być może trzeba było zapłacić frycowe, aby wyeliminować luki i bariery, tak aby w drugim rozdaniu wydać unijne pieniądze w sposób bardziej produktywny – mówi prof. Grzegorz Gorzelak, dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego. – Warto skupiać się nie tylko na podnoszeniu poziomu życia, ale też na projektach prorozwojowych oraz lepiej wiązać ze sobą poszczególne ośrodki regionalne, aby podejmowały wspólne działania.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Josef / 17 grudnia 2013 o 11:45

Niech ktoś z władzy np Hetman  lubelski wyjaśni:1/najwięcej dostajemy pieniędzy,a woj.lubelskie na końcu w kraju,2/najwięcej dostajemy pieniędzy i proporcjonalnie do otrzymanych województwo się zadłuża,3/najwięcej dostajemy pieniędzy,a bezrobocie rośnie. Może pieniądze nie idą tam gdzie trzeba? Może jedna władza daje pieniądze ,a druga okrada??? Co się dzieje?Przyznacie ,że to nie jest normalne???Ale skoro swego czasu członek zarządu województwa /z PO/ wziął sobie,swojej spółce/ dofinansowanie 1,5 mln zł/fundusze mu podlegały,a zarząd zxatwierdzał/,a wszechmocna p.Pitera zaleciła mu wziąć z żoną rozdzielność majątkową i wszystko pozostało ok.,to mam prawo sądzić,że władza zwyczajnie nas okrada!!!

Niech ktoś z władzy np Hetman  lubelski wyjaśni:1/najwięcej dostajemy pieniędzy,a woj.lubelskie na końcu w kraju,2/najwięcej dostajemy pieniędzy i proporcjonalnie do otrzymanych województwo się zadłuża,3/najwięcej dostajemy pieniędzy,a bezrobocie rośnie. Może pieniądze nie idą tam gdzie trzeba? Może jedna władza daje pieniądze ,a druga okrada??? Co się dzieje?Przyznacie ,że to nie jest normalne???Ale skoro swego czasu członek zarządu województwa /z PO/ wziął sobie,swojej spółce/ dofinansowanie 1,5 mln zł/fundusze mu podlegały,a zarzą... rozwiń

Avatar
Jam nie z Puław / 16 grudnia 2013 o 20:40

Na dzisiejszy dzień, rozwój itp, to stolicą województwa powinny być Puławy.

Avatar
Adam / 16 grudnia 2013 o 18:03

Oczywiście jeszcze powinno się Izbę Celną przenieść z miasta powiatowego Biała Podlaska do Lublina - to jest zasadne

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 17:07

Województwo lubelskie nie ma, niestety, żadnej przyszłości, choćby tu wpompowano i 50 mld euro to i tak nie ma szans z województwami z zachodniej Polski. A po wejsciu Ukrainy do UE to wogóle przestanie już cokolwiek znaczyć.

Avatar
ju / 16 grudnia 2013 o 16:34

Oczywiście, jak to bywa z Lublinem. Większoć kasy pójdzie w najbliższe okolice Lublina. 

Niestety Lublin jest bardzo zachłanny, np. kiedy likwidoiwano Urząd Wojewódzki w Białej Podlaskiej, to zabierano z niego dosłownie wszystko nie mówię tu o komputerach ale o czajnikach elektycznych i starych!!! - Żenada. Żałuję że nasze miasto należy do Lubleskiego :excl: .

Myślisz, że w innym województwie byłoby Ci lepiej? Spójrz na Radom, który dawniej górował nad Kielcami a obecnie ginie w cieniu Warszawy. Jeśli marzysz o województwie siedleckim to pamiętaj, że Siedlce są jeszcze bardziej wygłodzone i połkną Was.

Myślisz, że w innym województwie byłoby Ci lepiej? Spójrz na Radom, który dawniej górował nad Kielcami a obecnie ginie w cieniu Warszawy. Jeśli marzysz o województwie siedleckim to pamiętaj, że Siedlce są jeszcze bardziej wygłodzone i połkną Was.

rozwiń
Avatar
ju / 16 grudnia 2013 o 16:30

ZLIKWIDOWAĆ WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE!

Pajac!

Avatar
sara / 16 grudnia 2013 o 15:03

Nie liczcie we wszelkich Włodawach i innych peryferyjnych miejscowościach , że przyjdzie jakiś duży inwestor, bo nie przyjdzie! I nie pomogą tu żadne pieniądze! Inwestor szuka działek z dostępem do dobrych dróg, bo transport to podstawa. Szuka większych miejscowości z zapleczem kadrowym i pełną infrastrukturą. A tych warunków Włodawa nie spełnia, bo jest niestety na końcu świata.Mogą skorzystaś Puławy, Lublin i może jeszcze 2-3 miasta. Lubelskie jest na wschodniej ścianie, daleko od Europy i to jest problem! Może nas ratować lokalny przemysł, ale i tu brakuje inwestorów z pieniędzmi.

Nie liczcie we wszelkich Włodawach i innych peryferyjnych miejscowościach , że przyjdzie jakiś duży inwestor, bo nie przyjdzie! I nie pomogą tu żadne pieniądze! Inwestor szuka działek z dostępem do dobrych dróg, bo transport to podstawa. Szuka większych miejscowości z zapleczem kadrowym i pełną infrastrukturą. A tych warunków Włodawa nie spełnia, bo jest niestety na końcu świata.Mogą skorzystaś Puławy, Lublin i może jeszcze 2-3 miasta. Lubelskie jest na wschodniej ścianie, daleko od Europy i to jest problem! Może nas ratować lokalny przem... rozwiń

Avatar
Dorota / 16 grudnia 2013 o 14:47

dlaczego województwa wielkopolskie i śląskie które są najbardziej rowinięte pod każdym względem dostają najwięcej?Przecież one w pierwszych latach pomocy euro dostały 75% a województwa na wschód od Wisły 25% to na następne lata dostają też najwięcej? To ze  jest tam większa ilość mieszkańców to nie jest żadne wytłumaczenie.Po prostu będzie się tak działo dopóki nie będzie w tym kraju demokratycznych wyborów do sejmu i z każdego województwa nie będzie wybieranych po tyle samo posłów.Dzisiaj mandatów poselskich z tamtych województw jest najwięcej to kto będzie myślał o całej Polsce?Do senatu są wybory demokratyczne bo jest taka sama ilość senatorów z każdego województwa.Nigdy nie odwiedzę ani Poznania ani Wrocławia choć to piękne miasta bo najwięcej ukradły euro Polsce za Wisły

dlaczego województwa wielkopolskie i śląskie które są najbardziej rowinięte pod każdym względem dostają najwięcej?Przecież one w pierwszych latach pomocy euro dostały 75% a województwa na wschód od Wisły 25% to na następne lata dostają też najwięcej? To ze  jest tam większa ilość mieszkańców to nie jest żadne wytłumaczenie.Po prostu będzie się tak działo dopóki nie będzie w tym kraju demokratycznych wyborów do sejmu i z każdego województwa nie będzie wybieranych po tyle samo posłów.Dzisiaj mandatów poselskich z tamtych województw jes... rozwiń

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 14:36

Super pomysł z tą kopalnią ! Na co czakasz zacznij kopać już dziś. Dzięki temu będziesz pierwszy i więcej nakopiesz.

Nie śmiej się, bo już nie długo ty lub twoje potomstwo będzie wiać z tego regionu...i módl się, żeby tylko do Warszawki albo Krakowa a nie na wyspy lub do niemca....sam zaczniesz kopać węgiel he he 

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 14:32

Zgoda. Tylko stare małe woj. lubelskie. Bez chełmofonów, hetmanów i białych podlask co to tylko wyciągają łapy żeby im dawać. A do roboty się zabrać a nie tylko płakać. I tak tylko plujecie na Lublin.

Włodawa nie pluje na lublin bo ma za daleko! A ty się ciesz, że masz jeszcze robotę bo i tak już nie długo przyjadą Niemcy i kupią nasze wszystkie ziemie...posadzą las a ty będziesz latać i naganiać im dziką zwierzynę. My na Lublin nie plujemy...tylko plujemy na takich jak ty wielkich mieszczuchów, których nic nie obchodzi reszta ludzi! 

Włodawa nie pluje na lublin bo ma za daleko! A ty się ciesz, że masz jeszcze robotę bo i tak już nie długo przyjadą Niemcy i kupią nasze wszystkie ziemie...posadzą las a ty będziesz latać i naganiać im dziką zwierzynę. My na Lublin nie plujemy...tylko plujemy na takich jak ty wielkich mieszczuchów, których nic nie obchodzi reszta ludzi! 

rozwiń
Avatar
Josef / 17 grudnia 2013 o 11:45

Niech ktoś z władzy np Hetman  lubelski wyjaśni:1/najwięcej dostajemy pieniędzy,a woj.lubelskie na końcu w kraju,2/najwięcej dostajemy pieniędzy i proporcjonalnie do otrzymanych województwo się zadłuża,3/najwięcej dostajemy pieniędzy,a bezrobocie rośnie. Może pieniądze nie idą tam gdzie trzeba? Może jedna władza daje pieniądze ,a druga okrada??? Co się dzieje?Przyznacie ,że to nie jest normalne???Ale skoro swego czasu członek zarządu województwa /z PO/ wziął sobie,swojej spółce/ dofinansowanie 1,5 mln zł/fundusze mu podlegały,a zarząd zxatwierdzał/,a wszechmocna p.Pitera zaleciła mu wziąć z żoną rozdzielność majątkową i wszystko pozostało ok.,to mam prawo sądzić,że władza zwyczajnie nas okrada!!!

Niech ktoś z władzy np Hetman  lubelski wyjaśni:1/najwięcej dostajemy pieniędzy,a woj.lubelskie na końcu w kraju,2/najwięcej dostajemy pieniędzy i proporcjonalnie do otrzymanych województwo się zadłuża,3/najwięcej dostajemy pieniędzy,a bezrobocie rośnie. Może pieniądze nie idą tam gdzie trzeba? Może jedna władza daje pieniądze ,a druga okrada??? Co się dzieje?Przyznacie ,że to nie jest normalne???Ale skoro swego czasu członek zarządu województwa /z PO/ wziął sobie,swojej spółce/ dofinansowanie 1,5 mln zł/fundusze mu podlegały,a zarzą... rozwiń

Avatar
Jam nie z Puław / 16 grudnia 2013 o 20:40

Na dzisiejszy dzień, rozwój itp, to stolicą województwa powinny być Puławy.

Avatar
Adam / 16 grudnia 2013 o 18:03

Oczywiście jeszcze powinno się Izbę Celną przenieść z miasta powiatowego Biała Podlaska do Lublina - to jest zasadne

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 17:07

Województwo lubelskie nie ma, niestety, żadnej przyszłości, choćby tu wpompowano i 50 mld euro to i tak nie ma szans z województwami z zachodniej Polski. A po wejsciu Ukrainy do UE to wogóle przestanie już cokolwiek znaczyć.

Avatar
ju / 16 grudnia 2013 o 16:34

Oczywiście, jak to bywa z Lublinem. Większoć kasy pójdzie w najbliższe okolice Lublina. 

Niestety Lublin jest bardzo zachłanny, np. kiedy likwidoiwano Urząd Wojewódzki w Białej Podlaskiej, to zabierano z niego dosłownie wszystko nie mówię tu o komputerach ale o czajnikach elektycznych i starych!!! - Żenada. Żałuję że nasze miasto należy do Lubleskiego :excl: .

Myślisz, że w innym województwie byłoby Ci lepiej? Spójrz na Radom, który dawniej górował nad Kielcami a obecnie ginie w cieniu Warszawy. Jeśli marzysz o województwie siedleckim to pamiętaj, że Siedlce są jeszcze bardziej wygłodzone i połkną Was.

Myślisz, że w innym województwie byłoby Ci lepiej? Spójrz na Radom, który dawniej górował nad Kielcami a obecnie ginie w cieniu Warszawy. Jeśli marzysz o województwie siedleckim to pamiętaj, że Siedlce są jeszcze bardziej wygłodzone i połkną Was.

rozwiń
Avatar
ju / 16 grudnia 2013 o 16:30

ZLIKWIDOWAĆ WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE!

Pajac!

Avatar
sara / 16 grudnia 2013 o 15:03

Nie liczcie we wszelkich Włodawach i innych peryferyjnych miejscowościach , że przyjdzie jakiś duży inwestor, bo nie przyjdzie! I nie pomogą tu żadne pieniądze! Inwestor szuka działek z dostępem do dobrych dróg, bo transport to podstawa. Szuka większych miejscowości z zapleczem kadrowym i pełną infrastrukturą. A tych warunków Włodawa nie spełnia, bo jest niestety na końcu świata.Mogą skorzystaś Puławy, Lublin i może jeszcze 2-3 miasta. Lubelskie jest na wschodniej ścianie, daleko od Europy i to jest problem! Może nas ratować lokalny przemysł, ale i tu brakuje inwestorów z pieniędzmi.

Nie liczcie we wszelkich Włodawach i innych peryferyjnych miejscowościach , że przyjdzie jakiś duży inwestor, bo nie przyjdzie! I nie pomogą tu żadne pieniądze! Inwestor szuka działek z dostępem do dobrych dróg, bo transport to podstawa. Szuka większych miejscowości z zapleczem kadrowym i pełną infrastrukturą. A tych warunków Włodawa nie spełnia, bo jest niestety na końcu świata.Mogą skorzystaś Puławy, Lublin i może jeszcze 2-3 miasta. Lubelskie jest na wschodniej ścianie, daleko od Europy i to jest problem! Może nas ratować lokalny przem... rozwiń

Avatar
Dorota / 16 grudnia 2013 o 14:47

dlaczego województwa wielkopolskie i śląskie które są najbardziej rowinięte pod każdym względem dostają najwięcej?Przecież one w pierwszych latach pomocy euro dostały 75% a województwa na wschód od Wisły 25% to na następne lata dostają też najwięcej? To ze  jest tam większa ilość mieszkańców to nie jest żadne wytłumaczenie.Po prostu będzie się tak działo dopóki nie będzie w tym kraju demokratycznych wyborów do sejmu i z każdego województwa nie będzie wybieranych po tyle samo posłów.Dzisiaj mandatów poselskich z tamtych województw jest najwięcej to kto będzie myślał o całej Polsce?Do senatu są wybory demokratyczne bo jest taka sama ilość senatorów z każdego województwa.Nigdy nie odwiedzę ani Poznania ani Wrocławia choć to piękne miasta bo najwięcej ukradły euro Polsce za Wisły

dlaczego województwa wielkopolskie i śląskie które są najbardziej rowinięte pod każdym względem dostają najwięcej?Przecież one w pierwszych latach pomocy euro dostały 75% a województwa na wschód od Wisły 25% to na następne lata dostają też najwięcej? To ze  jest tam większa ilość mieszkańców to nie jest żadne wytłumaczenie.Po prostu będzie się tak działo dopóki nie będzie w tym kraju demokratycznych wyborów do sejmu i z każdego województwa nie będzie wybieranych po tyle samo posłów.Dzisiaj mandatów poselskich z tamtych województw jes... rozwiń

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 14:36

Super pomysł z tą kopalnią ! Na co czakasz zacznij kopać już dziś. Dzięki temu będziesz pierwszy i więcej nakopiesz.

Nie śmiej się, bo już nie długo ty lub twoje potomstwo będzie wiać z tego regionu...i módl się, żeby tylko do Warszawki albo Krakowa a nie na wyspy lub do niemca....sam zaczniesz kopać węgiel he he 

Avatar
Gość / 16 grudnia 2013 o 14:32

Zgoda. Tylko stare małe woj. lubelskie. Bez chełmofonów, hetmanów i białych podlask co to tylko wyciągają łapy żeby im dawać. A do roboty się zabrać a nie tylko płakać. I tak tylko plujecie na Lublin.

Włodawa nie pluje na lublin bo ma za daleko! A ty się ciesz, że masz jeszcze robotę bo i tak już nie długo przyjadą Niemcy i kupią nasze wszystkie ziemie...posadzą las a ty będziesz latać i naganiać im dziką zwierzynę. My na Lublin nie plujemy...tylko plujemy na takich jak ty wielkich mieszczuchów, których nic nie obchodzi reszta ludzi! 

Włodawa nie pluje na lublin bo ma za daleko! A ty się ciesz, że masz jeszcze robotę bo i tak już nie długo przyjadą Niemcy i kupią nasze wszystkie ziemie...posadzą las a ty będziesz latać i naganiać im dziką zwierzynę. My na Lublin nie plujemy...tylko plujemy na takich jak ty wielkich mieszczuchów, których nic nie obchodzi reszta ludzi! 

rozwiń