poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ponad tysiąc nielegalnych obcokrajowców w lubelskim. Niewielu stara się o abolicję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2012, 20:40
Autor: rp

Według szacunków urzędników wojewody, w naszym województwie przebywa nielegalnie 1200 – 1500 obcokra
Według szacunków urzędników wojewody, w naszym województwie przebywa nielegalnie 1200 – 1500 obcokra

Tylko 75 obcokrajowców zgłosiło się w naszym województwie, żeby zalegalizować swój pobyt. Tymczasem urzędnicy szacują, że w Lubelskiem jest nawet półtora tysiąca "nielegalnych”.

Obywatele innych państw mogą legalizować swój pobyt w Polsce od stycznia. Dostaną zezwolenie na pobyt w naszym kraju ważne przez dwa lata. W tym czasie mogą pracować na podstawie umowy o pracę oraz starać się np. o status uchodźcy czy polskie obywatelstwo. Z abolicji mogą skorzystać również ludzie, którzy nie spełniają kryteriów, ale chcą legalnie wyjechać z Polski – pogranicznicy nie wbiją im pieczątki, że są osobą niepożądaną u nas i w całej strefie Schengen.

Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i jego delegatur do końca ubiegłego tygodnia trafiło 75 abolicyjnych wniosków. Najwięcej jest obywateli Armenii (20) oraz Ukrainy (28). Legalizować pobyt chcą również ludzie z Gruzji, Wietnamu, Rosji oraz pojedyncze osoby z Azerbejdżanu, Pakistanu, Egiptu i Algierii.
Według szacunków urzędników wojewody, w naszym województwie przebywa nielegalnie 1200 – 1500 obcokrajowców.

– Teraz dziennie trafia do nas czasem jeden, czasem kilka wniosków, a na początku roku było ich nawet osiem dziennie. Zwykle najwięcej osób zgłasza się na początku i na końcu – mówi Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody. I dodaje: Na pewno spodziewamy się większej liczby zgłoszeń niż przy poprzednich abolicjach.

W styczniu w całym kraju o legalizację pobytu wystąpiło 2,3 tys. osób. Najwięcej – bo 1,8 tys. – wniosków zostało złożonych do wojewody mazowieckiego. Najliczniej o abolicję występują obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii. Wnioski będą przyjmowane do 2 lipca włącznie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!