niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Poradź się prawnika za darmo (adresy)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2009, 14:47

W Parczewie porad pokrzywdzonym będzie udzielał Bogdan Piwoni, szef wydziału kryminalnego, w Chełmie czas znajdzie dla nich Krzysztof Grzesiuk, szef miejscowej prokuratury. A w Lublinie mecenas Andrzej Banaszkiewicz, jeden z najbardziej znanych adwokatów.

Udzielanie porad w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw rozpocznie się dziś i będzie trwało do piątku. Ministerstwo Sprawiedliwości akcję przeprowadza już od kilku lat. Chce w ten sposób pomóc ofiarom przestępstw w dochodzeniu swoich praw.

Do tej pory większość interesantów przychodziła z problemami dotyczącymi sporów sąsiedzkich, spraw cywilnych. Niekiedy zgłaszały się nawet osoby z wyrokami. Z drugiej strony, niektóre wizyty zwłaszcza w prokuraturach kończyły się złożeniem doniesień o popełnionych przestępstwach, co potem doprowadzało do ukarania sprawców.

- Tydzień adresowany jest do osób skrzywdzonych przez przestępców - mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - Będą się mogli dowiedzieć, jakie mają uprawnienia.

Porady będą udzielane w budynkach prokuratur i sądów rejonowych oraz w niektórych kancelariach adwokackich. Nawet tam będą bezpłatne.

- Trzeba się zgłosić w wyznaczonych godzinach i zaznaczyć, że chce się skorzystać z porady w ramach akcji - mówi Jerzy Koszel, zastępca sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej.

Adwokaci będą dyżurować w kancelariach w Lublinie, Kraśniku i Biłgoraju. - Przystąpienie do Tygodnia było dobrowolnie i właśnie w tych miastach zgłosiły się kancelarie - dodaje mecenas Koszel.

W tym roku nowością jest włączenie się w udzielanie porad przedstawicieli organizacji pozarządowych, które na co dzień zajmują się taką pomocą.

- W Sądzie Okręgowym specjaliści z organizacji będą dyżurować przez cztery dni, piątego porad będą udzielać asystenci sędziów - mówi Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

W pierwszych latach, kiedy prowadzone były akcje, w sądach porad udzielali sędziowie wspierani przez aplikantów. Potem pojawiły się wątpliwości, że może się to kłócić z zasadą bezstronności sędziowskiej. W tym roku w całym okręgu lubelskim porad będą udzielać tylko dwaj sędziowie z Ryk: Justyna Baduchowska i Mariusz Jaroszyński. W pozostałych sądach dyzury będą mieć kuratorzy sądowi, asystenci sędziów oraz cała gama wyspecjalizowanych organizacji, które zajmują się pomaganiem pokrzywdzonym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
AAA
SARA
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

AAA
AAA (21 października 2010 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może ktoś z Was oceni moją sytuację

Pracuję na umowę-zlecenie, w której nie ma nic na temat ponoszenia odpowiedzialności karnej.
Ktoś nas okradł, a szef wymaga od nas-pracowników zwrotu kosztów skradzionego towaru.
Dla mnie logiczne jest, że nie powinnam oddawać tych pieniędzy...
Rozwiń
SARA
SARA (8 sierpnia 2009 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
akurat napisał:
Nikt nikomu nie pomoże za darmo.A napewno nie kurator.Nie mam poczucia ani bezpieczeństwa,ani sprawiedliwości w tym kraju,jak większa cząśc społeczeństwa.Tak zle jeszcze nigdy nie było.Życie w ciągłym stresie,wszechwładza urzędników,polowanie na obywatela przez wiele instytucji,oto obraz teo kraju.Stąd wiele tragedii,samobójstw itp.Wstając rano zastanawiam się kto dziś zechce mi zaszkodzic.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2009 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uniwersytecka Poradnia Prawna
Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
Katolicki Uniwersytet Lubelski

dyżury studentów:ul. S. Staszica 3, I p., pokój nr 67
Lublin

tel.: 081 532 67 99 e-mail: upp_kul@kul.lublin.pl

poniedziałek:
środa:
piątek:
14:00 - 16:00
14:00 - 16:00
14:00 - 16:00

Poradnia udziela pomocy prawnej osobom ubogim.
Zakres przedmiotowy świadczonej pomocy jest następujący: prawo karne, cywilne, rodzinne, lokalowe, ubezpieczeń społecznych, administracyjne i prawo uchodźców.

Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna
Wydział Prawa i Administracji
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Dom Studencki "Babilon"

ul. I. Radziszewskiego 17, pok. 3
20-036 Lublin

tel./fax: 081 537 58 22 wew. 102

poniedziałek:
wtorek:
środa:
czwartek:
piątek:
10:00 - 13:30
10:00 - 13:30
12:00 - 15:30
10:00 - 13:30
10:00 - 13:30


Poradnia udziela pomocy prawnej jedynie osobom ubogim, których nie stać na korzystanie z odpłatnej pomocy prawnej. Zakres przedmiotowy świadczonej pomocy jest następujący: prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo pracy , prawo finansowe (zwłaszcza podatkowe), sprawy z zakresu przemocy w rodzinie.

Fundacja Academia Iuris punkt udzielania bezpłatnych porad prawnych.

ul. Krakowskie Przedmieście 1 (wejście bramą od ul. Świętoduskiej)

Zgłoszenia i zapisy pod nr tel.: 081 532 13 95

wtorek:
środa:
czwartek:
18:00 - 20:00
18:00 - 20:00
18:00 - 20:00

Pomoc skierowana jest do osób, których nie stać na profesjonalną pomoc prawną. Udziela porad osobom chorym, potrzebującym, będącym w trudnej sytuacji materialnej, emerytom (których świadczenia tytułu emerytury nie przekraczają 800 zł), bezrobotnym i bezdomnym.
Rozwiń
kalina
kalina (24 lutego 2009 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
akurat napisał:
Nikt nikomu nie pomoże za darmo.A napewno nie kurator.Nie mam poczucia ani bezpieczeństwa,ani sprawiedliwości w tym kraju,jak większa cząśc społeczeństwa.Tak zle jeszcze nigdy nie było.Życie w ciągłym stresie,wszechwładza urzędników,polowanie na obywatela przez wiele instytucji,oto obraz teo kraju.Stąd wiele tragedii,samobójstw itp.Wstając rano zastanawiam się kto dziś zechce mi zaszkodzic.Jednym słowem bardzo potrzebna jest pomoc prawnika ,tylko większości z nas na to nie stać.!!!

Podobno studenci ostatniego roku PRAWA chętnie pomagają .
Czy ktoś wie jak ich znależć ?
Rozwiń
luiza
luiza (23 lutego 2009 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
luiza napisał:
MASZ BARDZO DUŻO RACJI............

O zwykłego człowieka , który w dodatku ma mało kasy , nikt nie dba. Jego nic nie chroni. Taki tydzień bezpłatnych porad jest bardzo potrzebny .
Chociaż parę spraw uda się załatwić .
Mnie osobiście od dawna "chodzi" po głowie taka myśl - aby GDZIEŚ w mieście stworzyć takie biuro naprawdę tanich porad prawnych .
Są bardzo sprytni , mądrzy , młodzi prawnicy , którzy mogliby w tej materii zdziałać wiele dobrego za opłatą na miarę biednych kieszeni......

Uważam , że warto i należy rozwinąć ten temat . Warto podzielić się swoimi sugestiami , informacjami itp.Chciałam jeszcze dodać , że żyjemy w takich czasach , kiedy nawet drobiazgu nie da się załatwić bez prawnego wsparcia . Na każdym kroku czyhają na nas różnego rodzaju pułapki . Biedny człowiek w tym gąszczu zawiłości nie ma żadnych szans ......

BARDZO POTRZEBNE JEST TAKIE WSPARCIE !!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!