piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Poród bez bólu? W Lubelskiem to fikcja. Od lipca tylko 12 ze znieczuleniem


Po zmianie sposobu refundacji, znieczuleń przy porodzie naturalnym miało być więcej. Tymczasem od lipca w całym naszym województwie wykonano zaledwie 12 takich zabiegów

Od 1 lipca za każde znieczulenie zewnątrzoponowe NFZ płaci szpitalom ok. 416 zł. Miało to zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pacjentek.

Mimo to, w województwie lubelskim takich zabiegów nadal wykonuje się bardzo mało. W lipcu i sierpniu było ich tylko 5, do października ta liczba wzrosła do 12. Dla porównania w województwie mazowieckim ze znieczuleniem rodziło 1155 kobiet, w małopolskim – 553, a w dolnośląskim – 402 (dane za wakacje).
Dlaczego, to co jest już standardem na Mazowszu i Dolnym Śląsku, w Lubelskiem wciąż należy do wyjątków? Główny powód to brak odpowiedniej liczby anastezjologów.

– Nasz personel przeszedł już odpowiednie szkolenia. W tym momencie przygotowujemy pion dyżurowy dla anestezjologów. Być może jeszcze w tym miesiącu pacjentki będą mogły korzystać z takiego znieczulenia – zapowiada Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala „papieskiego”.

– Mamy odpowiednią kadrę, ale nie mamy pieniędzy na opłacenie ich pracy. Wystąpiliśmy do NFZ o zwiększenie środków na ten cel. 13 października mamy spotkanie w tej sprawie – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mogli zwiększyć liczbę takich świadczeń. Na razie rzeczywiście są to jednostkowe przypadki – przyznaje.

– Żeby anestezjolog mógł wykonywać znieczulenie zewnątrzoponowe musi mieć odpowiedni certyfikat – tłumaczy Dariusz Oleński, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. – U nas ma go jeden anestezjolog, drugi jest w trakcie szkolenia. Dlatego w tym momencie wykonujemy niewiele takich znieczuleń. Planujemy przeszkolenie kolejnych osób, żeby to zmienić.

Pani Ania z Lublina będzie rodzić w lutym. – Naprawdę się boję. Dlaczego kobieta nie może rodzić bez bólu, chociaż NFZ przeznaczył na to dodatkowe pieniądze? – pyta. – Za granicą są zupełnie inne standardy. Mojej koleżance, która mieszka w Irlandii, lekarz sam zaproponował takie znieczulenie, nie musiała się o to upominać.

Beata Pieniążek-Osińska z centrali NFZ informuje, że znieczulenia i porody należą do świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że fundusz zapłaci za wszystkie wykonane procedury. – Trzeba jednak pamiętać, że decyzję o podaniu znieczulenia podejmuje lekarz – dodaje Pieniążek-Osińska
– W listopadzie planujemy przeprowadzić kontrole oddziałów położniczo-ginekologicznych w tym zakresie – zapowiada Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

Czytaj więcej o: lubelskie zdrowie szpital poród
Podróżnik85
lotosik
Podróżnik85
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Podróżnik85
Podróżnik85 (14 kwietnia 2016 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba część osób wypowiadających się w tym temacie to albo stare zgredziałe opuszczone przez wszystkich osoby, albo osoby niezrównoważone psychicznie. Skoro kobieta może czuć się lepiej podczas porodu, to czemu miałoby być inaczej? Więcej na tematy ginekologiczne można poczytać tutaj - http://www.forumginekologiczne.pl/dzial/antykoncepcja/221/1.htmli nie widzę tam żadnej informacji na temat tego, że znieczulenie jest złe. Trochę się zastanówcie, co piszecie...

Rozwiń
lotosik
lotosik (27 grudnia 2015 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlatego też bardzo się boję porodu. Ból może być nie do zniesienia, wiem, że nawet część środków przeciwbólowych nie pomaga. Sama zastanawiam się czy w ciązy można wykonywać badania dopplerowskie Warszawa ? Moja znajoma dostała takie skierowanie :)

Rozwiń
Podróżnik85
Podróżnik85 (12 grudnia 2015 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

edit.

Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2015 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Droga Tere, wywal pralkę i pierz na tarze, wywal proszek i szoruj szarym mydłem prześcieradła, nie używaj kuchenek gazowych, telefonów - po co? Odpier .... Ci?

Chcesz wygody? No co ty, to fanaberie!!!

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

rodziłam 2 i nie było znieczulenia. Teraz tym nowiczesnym mamusiom odpier.....
znieczulenie, miejsce parkingowe pod drzwiami marketu, specjalna kasa.
Kurfa ciąza to nie choroba. Mamy 2 takie w firmie, ledwo wstały po stosunku już L4 PRZYNIOSŁY.
NIe chcesz bólu- nie zachodz w ciązę tylko kup sobie kota.

Wiesz to ma taka nazwe,zaraz zaraz jak to bylo a juz wiem - postep i cywilizacja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!