środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Porywczy ksiądz wraca do szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2003, 20:20
Autor: Zofia Sawecka

Ksiądz Roman K. od 12 marca znowu pracuje w gimnazjum w Strzyżowie po tym, jak 24 stycznia br. dyrektorka szkoły zawiesiła go w czynnościach z powodu pobicia ucznia. Wśród rodziców zawrzało, bo sprawa pobicia nie została jeszcze wyjaśniona.

W styczniu, w rozmowie z naszym dziennikarzem ksiądz wyznał, że go poniosło i że zamierza złożyć rezygnację z pracy w szkole. Od decyzji dyrektora o zawieszeniu ksiądz odwołał się jednak do Kuratorium Oświaty w Lublinie. Sprawa trafiła do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim. Jak poinformowała nas Zofia Źrałka, rzecznik tej komisji, uznano, że zawieszenie księdza odbyło się z naruszeniem przepisów Karty nauczyciela, zatem należy je unieważnić, czyli "odwiesić”. Dyrektorka szkoły mogła odwołać się od tej decyzji do Ministerstwa Edukacji, ale tego nie uczyniła. - To oznacza, że uznała decyzję komisji za słuszną i ksiądz powinien wrócić do pracy - stwierdziła Zofia Źrałka.
- Decyzję: odwoływać się czy nie, konsultowałam z rodzicami i z gronem pedagogicznym. Rodzice i uczniowie chcieli, żeby odbywały się normalnie lekcje religii. Tymczasem, mimo moich próśb, otrzymałam z Kurii Diecezjalnej pismo, że biskup nie może skierować kogoś innego do szkoły w zastępstwie księdza Romana. Religii powinien uczyć wyznaczony katecheta. W tej sytuacji już nie odwoływałam się. Uważam jednak, że decyzja o zawieszeniu księdza była zasadna. Podjęłam ją po rozmowach z uczniami - powiedziała nam dyrektor szkoły.
Wczoraj w Strzyżowie odbywały się rekolekcje i nie udało nam się skontaktować z księdzem Romanem K.
Tymczasem rzecznik dyscyplinarny przy zamojskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty w Lublinie, zakończył postępowanie wyjaśniające w sprawie pobicia ucznia. Co ustalono? Nie wiadomo. - Na tym etapie nie możemy nic powiedzieć - stwierdził Jerzy Korniluk, dyrektor delegatury.
Wniosek rzecznika o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec księdza trafił we wtorek do rąk Waldemara Godlewskiego, lubelskiego kuratora oświaty. - Kurator zażyczył sobie tygodnia na zapoznanie się z materiałami i zatwierdzenie wniosku. Jeśli go zatwierdzi, Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim musi się zebrać w ciągu 7 dni i zdecydować, czy wszcząć postępowanie. Może też podjąć inną decyzję - mówi Zofia Źrałka, rzecznik tej komisji.
Za kilka tygodni zakończy się śledztwo podjęte przez Prokuraturę Rejonową w Hrubieszowie po naszych publikacjach na ten temat. - Pozostało do przesłuchania 3 świadków i biegły, który wydawał opinię w sprawie doznanych przez ucznia obrażeń. Po tym prokurator prowadzący zdecyduje, czy przedstawi księdzu zarzuty - mówi Józef Pokarowski, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. •
Komentarz - strona 2
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!