wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Posady do wzięcia od zaraz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2007, 18:25

Niemcy potrzebują pastuchów. Płacą 5,6 euro za godzinę. Cypryjczycy - kelnerów i kucharzy. Dają nawet 8 euro.

Amerykanie - pracowników kasyna na Florydzie. Płatne 8 dolarów. Mieszkańcy Lubelszczyzny w ofertach pracy mogą przebierać.

Krzysztof Staniszewski, student z Lublina, w ostatnich dwóch latach pracował w wakacje w Niemczech. - Na budowie, za 6 euro na godzinę. Tygodniowo wychodziło mi nawet 300 euro, czyli grubo ponad tysiąc zł - podlicza. - W Polsce nie jestem w stanie zarobić takich pieniędzy.
Dlatego w tym roku Krzysztof znowu wybiera się na zachód. - Rozglądam się za ofertami - mówi. - A w lutym i marcu jest już w czym wybierać.
- Jeśli ktoś planuje zarabiać w wakacje poza Polską, powinien się zacząć tym interesować jak najszybciej, najlepiej już teraz - potwierdza Janusz Sokół, zastępca komendanta Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie.

Od tego roku to hufce pośredniczą w szukaniu pracy sezonowej. Wcześniej zajmowały się tym wojewódzkie urzędy pracy. - U nas można znaleźć przede wszystkim oferty zatrudnienia na dłuższy okres i dla lepiej wykwalifikowanych pracowników - wyjaśnia Agnieszka Postępska z Wydziału Pośrednictwa Pracy lubelskiego WUP.
- Choć zdarzają się też oferty sezonowe - dodaje. Np. teraz na tablicy ogłoszeń urzędu są oferty pracy wakacyjnej na Cyprze dla kucharzy, kelnerów czy barmanów. Wkrótce można się też spodziewać ofert z Włoch i Hiszpanii.
Znacznie więcej propozycji jest już w centrach edukacji i pracy młodzieży w czterech największych miastach regionu (to one, z ramienia OHP, pośredniczą w poszukiwaniu pracy sezonowej). - W naszej bazie jest już ok. stu ofert. Na razie głównie z Niemiec, m.in. do pracy w rolnictwie i gastronomii - wyjaśnia Zbigniew Sprycha, dyrektor CEiPM w Lublinie. - Ale ofert będzie coraz więcej, i to z całej Europy.
Z kolei dla tych, którzy w wakacje chcą pracować w Stanach Zjednoczonych, gotową ofertę mają już biura pośredniczące w programie "Work & Travel”. - Mamy kilkaset propozycji, w różnych zawodach, na terenie całych Stanów - mówi Anna Szeląg z biura Youth Travel w Lublinie. - Im wcześniej zainteresowani się zgłoszą, tym szybciej będą mieli za sobą całą procedurę, zwłaszcza wizową. Pierwsi mieszkańcy naszego regionu będą mogli polecieć do pracy w Ameryce już w maju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!