poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Poślizgnąłeś się na śliskiej nawierzchni? Walcz o odszkodowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2010, 08:56
Autor: Paweł Puzio

Jeśli upadłeś na śliskiej nawierzchni w miejscu publicznym i złamałeś nogę lub zwichnąłeś kostkę, należy Ci się odszkodowanie. W obecnych warunkach pogodowych takie kontuzje zdarzają się często.

Zimą rośnie liczba ofiar upadków na śliskich nawierzchniach dróg, chodników, parkingów, czy placów.

– Nie zawsze przyczyna leży po stronie poszkodowanego. Często jest to wynikiem zaniedbań właściciela tych nieruchomości lub osoby, przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za ich właściwy stan – mówi Krzysztof Budzik, specjalista ds. ubezpieczeń.

– Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy dostać odszkodowanie, to na nas jako poszkodowanych leży obowiązek wykazania, że do nieszczęścia doszło nie wskutek naszej nieuwagi, ale z powodu zaniedbań innych - dodaje.

Aby to wykazać, musimy zgromadzić maksymalną liczbę dowodów potwierdzających naszą rację z okoliczności i miejsca, w której szkoda powstała.

Właściciel drogi

Najwięcej wypadków zdarza się na drogach i chodnikach. Pamiętajmy, że nie ma dróg niczyich i odpowiedzialność za ich właściwe utrzymanie ponosi właściciel.

W przypadku dróg krajowych jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich – urząd wojewódzki, powiatowych – starosta, gminnych – wójt, burmistrz, prezydent miasta, wewnętrznej – właściciel danego terenu np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota, firma, osoba prywatna.

Za chodniki bezpośrednio przy posesji odpowiada właściciel posesji. Za te, które są otoczeniem drogi publicznej – jej zarządca, a przy przystanku – firma komunikacyjna, która go użytkuje.

Niezbite dowody

Ofiara upadku musi działać. – Przede wszystkim należy zebrać dowody określające, że zdarzenie miało miejsce w konkretnym miejscu i czasie, np. przedstawić zdjęcie z miejsca zdarzenia. Można dołączyć notatkę policyjną, oświadczenia świadków, czy kartę informacyjną ze szpitala – podkreśla Budzik.

Trzeba także ustalić, kto odpowiada za zaistniałą szkodę.

– To my musimy udowodnić, że osoba lub firma, instytucja zaniedbała swoje obowiązki z tytułu należytego utrzymania nawierzchni – dodaje Budzik. Po stronie poszkodowanego leży także obowiązek zebrania wszystkich faktur, rachunków związanych z leczeniem, rehabilitacją, opieką i innymi kosztami za m.in. zakup leków, przejazdy, pralnię lub zakup nowego ubrania.

Pozostaje sąd
Poszkodowany musi w miarę dokładnie wyliczyć kwotę poniesionej szkody, wystąpić o odszkodowanie do odpowiedzialnego za zaniedbanie lub do towarzystwa, w którym ma on wykupione ubezpieczenie.

– Jeśli odszkodowanie nie zostanie nam przyznane, wtedy pozostaje wniesienie sprawy do sądu o naprawienie szkody związanej ze zdarzeniem. W przypadku niekorzystnego wyroku, pozostaje odwołanie do wyższej instancji – podpowiada Krzysztof Budzik.

– Możemy również skorzystać z usług profesjonalnej firmy odszkodowawczej, która co prawda odliczy sobie prowizję od uzyskanej kwoty odszkodowania, ale zaoszczędzi nam nerwów i czasu. Zazwyczaj wypłacona kwota jest dużo wyższa od tej, o którą sami byśmy się starali i w pełni rekompensuje potrąconą prowizję - dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kata-g
ka
wyłudzacz
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kata-g
kata-g (2 grudnia 2010 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czepiasz sie zdjecia, pewnie jakis amator robil
Rozwiń
ka
ka (2 grudnia 2010 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie znajomość rzeczy Panowie Redaktorzy i proszę czytelników nie wprowadzać w błąd. Proszę zajrzeć do ustawy o drogach publicznych, kto jest zarządca drogi (art. 19); drogi krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd województwa, powiatowych - zarząd powiatu, gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta)
Rozwiń
wyłudzacz
wyłudzacz (2 grudnia 2010 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzisiaj sie wywrócę przy media markcie a jutro przed leclerkiem
Rozwiń
burak
burak (2 grudnia 2010 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
koszmarne paint zdjęcie, kunsztem przypominające te rodem z nk...:D:D:D
Rozwiń
burak
burak (2 grudnia 2010 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
koszmarne paint zdjęcie.... fotomontarz rodem z nk:D:D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!