Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 grudnia 2010 r.
8:56
Edytuj ten wpis

Poślizgnąłeś się na śliskiej nawierzchni? Walcz o odszkodowanie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 5 A A

Jeśli upadłeś na śliskiej nawierzchni w miejscu publicznym i złamałeś nogę lub zwichnąłeś kostkę, należy Ci się odszkodowanie. W obecnych warunkach pogodowych takie kontuzje zdarzają się często.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zimą rośnie liczba ofiar upadków na śliskich nawierzchniach dróg, chodników, parkingów, czy placów.

– Nie zawsze przyczyna leży po stronie poszkodowanego. Często jest to wynikiem zaniedbań właściciela tych nieruchomości lub osoby, przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za ich właściwy stan – mówi Krzysztof Budzik, specjalista ds. ubezpieczeń.

– Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy dostać odszkodowanie, to na nas jako poszkodowanych leży obowiązek wykazania, że do nieszczęścia doszło nie wskutek naszej nieuwagi, ale z powodu zaniedbań innych - dodaje.

Aby to wykazać, musimy zgromadzić maksymalną liczbę dowodów potwierdzających naszą rację z okoliczności i miejsca, w której szkoda powstała.

Właściciel drogi

Najwięcej wypadków zdarza się na drogach i chodnikach. Pamiętajmy, że nie ma dróg niczyich i odpowiedzialność za ich właściwe utrzymanie ponosi właściciel.

W przypadku dróg krajowych jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich – urząd wojewódzki, powiatowych – starosta, gminnych – wójt, burmistrz, prezydent miasta, wewnętrznej – właściciel danego terenu np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota, firma, osoba prywatna.

Za chodniki bezpośrednio przy posesji odpowiada właściciel posesji. Za te, które są otoczeniem drogi publicznej – jej zarządca, a przy przystanku – firma komunikacyjna, która go użytkuje.

Niezbite dowody

Ofiara upadku musi działać. – Przede wszystkim należy zebrać dowody określające, że zdarzenie miało miejsce w konkretnym miejscu i czasie, np. przedstawić zdjęcie z miejsca zdarzenia. Można dołączyć notatkę policyjną, oświadczenia świadków, czy kartę informacyjną ze szpitala – podkreśla Budzik.

Trzeba także ustalić, kto odpowiada za zaistniałą szkodę.

– To my musimy udowodnić, że osoba lub firma, instytucja zaniedbała swoje obowiązki z tytułu należytego utrzymania nawierzchni – dodaje Budzik. Po stronie poszkodowanego leży także obowiązek zebrania wszystkich faktur, rachunków związanych z leczeniem, rehabilitacją, opieką i innymi kosztami za m.in. zakup leków, przejazdy, pralnię lub zakup nowego ubrania.

Pozostaje sąd
Poszkodowany musi w miarę dokładnie wyliczyć kwotę poniesionej szkody, wystąpić o odszkodowanie do odpowiedzialnego za zaniedbanie lub do towarzystwa, w którym ma on wykupione ubezpieczenie.

– Jeśli odszkodowanie nie zostanie nam przyznane, wtedy pozostaje wniesienie sprawy do sądu o naprawienie szkody związanej ze zdarzeniem. W przypadku niekorzystnego wyroku, pozostaje odwołanie do wyższej instancji – podpowiada Krzysztof Budzik.

– Możemy również skorzystać z usług profesjonalnej firmy odszkodowawczej, która co prawda odliczy sobie prowizję od uzyskanej kwoty odszkodowania, ale zaoszczędzi nam nerwów i czasu. Zazwyczaj wypłacona kwota jest dużo wyższa od tej, o którą sami byśmy się starali i w pełni rekompensuje potrąconą prowizję - dodaje.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kata-g / 2 grudnia 2010 o 16:44
czepiasz sie zdjecia, pewnie jakis amator robil
Avatar
ka / 2 grudnia 2010 o 12:00
Nie znajomość rzeczy Panowie Redaktorzy i proszę czytelników nie wprowadzać w błąd. Proszę zajrzeć do ustawy o drogach publicznych, kto jest zarządca drogi (art. 19); drogi krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd województwa, powiatowych - zarząd powiatu, gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta)
Avatar
wyłudzacz / 2 grudnia 2010 o 11:05
dzisiaj sie wywrócę przy media markcie a jutro przed leclerkiem
Avatar
burak / 2 grudnia 2010 o 09:59
koszmarne paint zdjęcie, kunsztem przypominające te rodem z nk...:D:D:D
Avatar
burak / 2 grudnia 2010 o 09:56
koszmarne paint zdjęcie.... fotomontarz rodem z nk:D:D
Avatar
kata-g / 2 grudnia 2010 o 16:44
czepiasz sie zdjecia, pewnie jakis amator robil
Avatar
ka / 2 grudnia 2010 o 12:00
Nie znajomość rzeczy Panowie Redaktorzy i proszę czytelników nie wprowadzać w błąd. Proszę zajrzeć do ustawy o drogach publicznych, kto jest zarządca drogi (art. 19); drogi krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd województwa, powiatowych - zarząd powiatu, gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta)
Avatar
wyłudzacz / 2 grudnia 2010 o 11:05
dzisiaj sie wywrócę przy media markcie a jutro przed leclerkiem
Avatar
burak / 2 grudnia 2010 o 09:59
koszmarne paint zdjęcie, kunsztem przypominające te rodem z nk...:D:D:D
Avatar
burak / 2 grudnia 2010 o 09:56
koszmarne paint zdjęcie.... fotomontarz rodem z nk:D:D

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

63 miliony dla lubelskich muzeów

63 miliony dla lubelskich muzeów 0

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Lubelskie otrzymają w sumie prawie 63 mln zł. Znaczna część środków pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 10,2 mln dokładamy z budżetu województwa

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia]
Pilne
galeria

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia] 4 0

Spore utrudnienia występują w okolicach skrzyżowania ulic Nadbystrzyckiej i Zana w Lublinie. Tuż przed godz. 17 doszło tam do zderzenia audi z fordem

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej 0

Nasz region to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój

Teraz naprawdę mamy LUZ!
galeria

Teraz naprawdę mamy LUZ! 0

LUZ to oficjalny kod Portu Lotniczego Lublin. Nadany został w czerwcu 2012 roku przez organizację IATA (International Air Transport Association – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych). Kod LUZ służy do oznaczenia portu lotniczego według używanego na całym świecie standardu. Wykorzystywany jest w rozkładach lotów, systemach rezerwacyjnych oraz na dokumentach podróży

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem 3 1

Rozpoczął się proces Andrzeja R. - oskarżonego o zabójstwo byłego starosty świdnickiego. Mężczyźni przyjaźnili się od lat. Do brutalnej zbrodni doszło podczas imprezy zakrapianej alkoholem

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie 0 1

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Trzeciego Urzędu Skarbowego. Agentów interesuje umarzanie podatków dużych firm

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]
galeria

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE] 3 0

Matematyka była stosunkowo prosta i znacznie łatwiejsza niż testy z ubiegłych lat - mówią uczniowie, którzy zdawali dziś egzamin

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego 0 12

Tzw. mały ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych, niższy podatek CIT dla małych i średnich firm, więcej pieniędzy na lokalne drogi i po 300 zł na szkolne wyprawki dla każdego dziecka

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie 1 0

Czy polityka ma wpływ na lokalne sprawy - na debatę o tej tematyce zaprasza Obywatelski Lubartów i i Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność?

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność? 1 0

Żyjemy w czasach, gdzie rzekomo nadmiar informacji, rozwój Internetu i mediów społecznościowych, a także spadek czytelnictwa miały spowodować ogromną społeczną zmianę – brak tolerancji dla dłuższych tekstów w sieci, czy ogólnie - kulturze. Do niedawna, w komunikacji marketingowej czy nawet brandingu, widać było ślady tych wizji – skracanie opisów, zamiana tekstu na ikony, czy nawet redukowania firmowych haseł do postaci jednowyrazowej. Wydaje się jednak, że jesteśmy świadkami zwrotu w tej sprawie. Długie teksty na stronach internetowych znów wracają do łask, a zjawisko to ma solidne, racjonalne, podstawy.

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia  w ruchu

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia w ruchu 2 1

Postępują prace przy budowie parkingu naprzeciwko urzędu miasta. Nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym miejscu.

Polskie Wesele w klubie Silence
21 kwietnia 2018, 21:00
galeria

Polskie Wesele w klubie Silence 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie Silence (Radziszewskiego 8) odbędzie się impreza z cyklu Polskie Wesele.

Klubowa impreza w Rivierze
21 kwietnia 2018, 21:00

Klubowa impreza w Rivierze 0 0

Klub Plażowy Riviera (ul. Zesłańców Sybiru 5) zaprasza na imprezę I House U, która odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 21.

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara 4 0

Rozmowa z Zofią Ślotałą, właścicielką marki Petite Maison, a prywatnie synową Riada Haidara ordynatora bialskiej neonatologii. Ślotała była gościem wydarzenia Aktywna Mama w Białej Podlaskiej.

Rudy się żeni - impreza w House of Sound
21 kwietnia 2018, 21:00

Rudy się żeni - impreza w House of Sound 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie House of Sound (ul. Peowiaków 6) odbędzie się impreza pt. Rudy się żeni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.