wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pospiesz się z zeznaniem!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2007, 17:25

Jeszcze tylko w poniedziałek można składać PiT-y w urzędach skarbowych. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, rozliczając się z fiskusem.

W lubelskich urzędach skarbowych zeznania złożyło dopiero ok. 70 proc. podatników. W poniedziałek urzędy czeka więc prawdziwe oblężenie.
- Przyniosłam jeszcze zeznanie córki, ona dopiero teraz dostała informację o dochodach - tłumaczy zwłokę Marianna Mazurek, emerytka z Lublina, która przyszła do I US. - Zresztą nie spieszyłam się, bo nie mam zwrotu podatku i poza odpisem na Internet nie korzystałam z żadnych ulg.
Inni podatnicy, podobnie jak pani Marianna, nie mieli w tym roku problemów z odpisami od podatku.
- Powód jest prosty: ulg jest coraz mniej, a przede wszystkim zniknęła bardzo popularna ulga remontowa - wyjaśnia Katarzyna Bryl z I US w Lublinie.

Gdy pracowałem za granicą

Co sprawia podatnikom największe problemy przy wypełnianiu PIT-ów?
- Rozliczanie dochodów zagranicznych - nie ma wątpliwości Bryl.
Jeśli w 2006 roku pracowaliśmy także za granicą, musimy najpierw ustalić, co stanowi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta między RP a krajem, w którym osiągaliśmy dochody. Na tej podstawie dowiemy się, czy musimy rozliczać się za granicą, czy w polskim urzędzie skarbowym.
- Duża grupa naszych podatników pracowała i osiągała dochody w Anglii. Za 2006 rok muszą złożyć swój PIT w Polsce, tak stanowią przepisy - wyjaśnia Konrad Czubek z III US w Lublinie.

W poniedziałek ostatni dzwonek

Zeznania można składać osobiście we właściwych urzędach skarbowych lub wysłać pocztą w terminie do 30 kwietnia, do godziny 24.
- Liczy się data stempla pocztowego. Dobrze jest mieć potwierdzenie nadania przesyłki - zaznacza Paweł Malinowski, naczelnik US w Białej Podlaskiej.
Jeśli jednak wysyłamy swój PIT za pośrednictwem poczty z zagranicy, musi on dotrzeć do urzędu nie później niż 30 kwietnia. Wyjątek: data stempla będzie wiążąca, jeśli przesyłkę nadamy w urzędzie konsularnym.

Zapłać podatek w terminie

Podatnicy, którzy złożyli już swoje PIT-y, ale nie zapłacili należnego podatku, także muszą to zrobić do 30 kwietnia. Pieniądze można wpłacić w kasie urzędu skarbowego lub przelewem na konto urzędu.
A co się stanie, gdy nie zrobimy tego w terminie?
- Trzeba będzie zapłacić podatek z naliczonymi odsetkami ustawowymi. Możliwe jest też przeprowadzenie postępowanie karno-skarbowego - ostrzega Konrad Czubek.
Wszystkie urzędy skarbowe w województwie lubelskim będą czynne w poniedziałek (do godz. 18, a w Białej Podlaskiej do godz. 20).
Nie wszędzie jednak otwarte będą kasy, w których można będzie wpłacić podatek.
- Pieniądze muszą być tego samego dnia odpowiednio zabezpieczone, to wynika z ustawy o finansach publicznych, dlatego tam, gdzie nie ma takich zabezpieczeń, kasy będą nieczynne - tłumaczy Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. - Z tego wynika także wcześniejsze zamykanie kas. Podatnicy powinni wziąć to pod uwagę, jeśli chcą wpłacić pieniądze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!