wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Poszukaj sobie lekarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2005, 20:43
Autor: Ewa Stępień

Lepiej sprawdź w swojej przychodni, gdzie zgłosić się z gorączką w nocy i święta. Może się okazać, że to na drugim końcu miasta. Mimo to lepiej nie wzywać karetki do domu. Pogotowie zapowiada, że nie będzie jeździć do błahych wezwań.

– Od 1 stycznia karetki pogotowia nie jeżdżą do każdego wezwania – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. – Przecież po to Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowy na nocną i świąteczną opiekę medyczną z wybranymi przychodniami i szpitalnymi izbami przyjęć, aby tam w razie czego szukać pomocy. Chodzi o to, by nie angażować pogotowia do błahych przypadków takich, jak katar, gorączka, ból głowy. Ludzie przyzwyczaili się, że cokolwiek im dolega, wzywają karetkę. A my jesteśmy od wypadków, porodów, zachorowań zagrażających życiu.
Dyrektor lubelskiego pogotowia radzi, aby każdy dowiedział się, gdzie po godzinach pracy swojego lekarza rodzinnego szukać pomocy. W każdej przychodni, w widocznym miejscu powinna wisieć taka informacja.
W Lublinie jest kilkanaście punktów wyznaczonych do pomocy w nocy i święta. To przychodnie, szpitalne izby przyjęć, a także stacjonarne ambulatoria pogotowia ratunkowego. Myli się jednak ten, kto myśli, że do każdego z nich może w razie choroby po prostu pójść. Nic z tego. Obowiązuje rejonizacja. – Pacjenci mają zabezpieczoną opiekę u konkretnych świadczeniodawców, w zależności od przynależności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – komunikuje Narodowy Fundusz Zdrowia. – Oznacza to, iż nie możemy korzystać z usług wszystkich, mających umowę z zakresu nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Korzystamy z opieki przychodni wskazanych przez naszego lekarza rodzinnego. Stosowna informacja powinna się znajdować w każdej przychodni, w miejscu widocznym nawet po zamknięciu placówki.
Może więc się zdarzyć, że mieszkaniec ulicy Weteranów w Lublinie, który ma pod nosem ambulatorium pogotowia ratunkowego, będzie musiał jechać na drugi koniec miasta, np. na ulicę Jaczewskiego, bo tam wykupiono dla niego opiekę w nocy i święta.

W przychodni lub w Internecie


Sprawdź w swojej przychodni, kto zabezpiecza nocną i świąteczną ambulatoryjną opiekę lekarską i pielęgniarską. Albo skorzystaj z wyszukiwarki internetowej www.nfz-lublin.pl, kliknij na „aktualności”, potem na „opieka medyczna w porze nocnej i dni ustawowo wolne od pracy”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!