czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Powódź na Lubelszczyźnie: 12,5 mln zł dla powodzian z naszego regionu - relacja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2010, 11:31

Opadająca w Wiśle woda powoli odsłania szkody, które wyrządziła. Ludzie, którzy byli w Wilkowie mówią, że widzieli tam martwe zwierzęta pływające w wodzie.

WIDEO

15:26 Papież Benedykt XVI przekazał 50 tys. euro na rzecz powodzian. Trafią one do diecezji, które najbardziej ucierpiały. Pieniądze wpłynęły za pośrednictwem Papieskiej Rady "Cor Unum” na konto Episkopatu i zostaną przekazane Caritas Polska.

15:10 Na terenie województwa lubelskiego ewakuowano w sumie ponad 1,5 tys. osób. Powodzianie znajdują się m.in. w szkołach w Karczmiskach, Dobrem, Rogowie, Opolu Lubelskim, w remizach OSP we Wrzelowie (gm. Wilków) i w Basonii (gm. Józefów nad Wisłą) oraz w świetlicach w Rybitwach (gm. Józefów nad Wisłą) i w Basonii.

15:01 W powiecie opolskim w dalszym ciągu trwa umacnianie wałów i likwidowanie podsiąków. Liczne przesiąki wałów występują również na terenie gmin nadwiślańskich powiatu puławskiego. Stan techniczny wału w Parchatce (gmina Kazimierz Dolny) określany jest jako zły. W Kolonii Brześce (gm. Janowiec) wał od strony Wisły obsunął się na długości ok. 10 metrów.

14:51 Jak informuje sanepid w gminie Wilków zostało zatopionych m.in. 20 sklepów spożywczych i 2 piekarnie. Pod wodą znajdują się też dwa cmentarze w Wilkowie i Zagłobie. Sanepid wydał też decyzje zakazu sprzedaży artykułów spożywczych w sklepach w Świeciechowie.

14:23 Polski Czerwony Krzyż w Lublinie informuje, że w ramach pomocy dla powodzian uruchomił możliwość wysyłania SMS-ów o treści POMOC pod numer 7364. Koszt SMS-a wynosi 3 zł + Vat, z czego organizator otrzyma 3 zł na cele zbiórki publicznej.

13:46 13-letnia dziewczynka utopiła się dzisiaj w Wiśle. Weszła na tzw. podciąg mostowy nowego mostu na Wiśle, poślizgnęła się i wpadła do rzeki. Strażacy już znaleźli jej ciało

12:58 Poseł Janusz Palikot podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o działaniach jakie podejmują działacze PO w związku z powodzią. Wczoraj rozdawali m.in. ulotki numerami telefonów gdzie można uzyskać pomoc prawną.

Poseł zapowiedział też dzisiejszą wizytę w pow. opolskim Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. - Mam nadzieję, że ta wizyta przekona wszystkich, że gminie trzeba pomóc w sposób nadzwyczajny, ponieważ tam skala zniszczeń jest niebywała - powiedział Palikot.

12:27 Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otrzymał od Zarządu Województwa 1 mln 190 tys. zł m.in. na zakup materiałów i urządzeń, ale również na pokrycie bieżących wydatków, związanych z powodzią. W planach jest m.in. zakup dodatkowego miliona worków na piasek, 20 tys. mkw. specjalnej folii, 60 tys. mkw. geowłókniny, 20 tys. pochodni, a także rękawic, łopat, butów kół ratunkowych, siekier itp.

12:24 Harcerze z Hufca Lublin organizują w swojej siedzibie (ul. Lwowska 12 w Lublinie) punkt przyjmowania darów dla poszkodowanych. - Zbieramy środki czystości, trwałą żywność, odzież, koce, wodę pitną, słodycze, art. szkolne – infomują harcerze. Rzeczy można przynosić od wtorku do piątku do biura w godzinach jego otwarcia (wtorek, czwartek 8:30 - 18; środa 8:30 – 16; piątek 8:30 – 15).

Harcerze będą też organizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin powodzian z regionu województwa lubelskiego. - Szukamy firm, instytucji i osób prywatnych, które chciałyby przekazać środki finansowe na organizację wakacji na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Darowizny można wysyłać na konto LUKAS Bank S.A. 37 1940 1076 3048 2807 0000 0000 z dopiskiem "Powódź 2010" – informują harcerze.

12:09 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwiedzi dziś powiat opolski, w tym najbardziej dotkniętą skutkami powodzi gminę Wilków. Marszałek odwiedzi m.in. Szczekarków (ok. godz. 16:10 - 16:30) i Kępę Gostecką w gm. Łaziska.

12:03 IMGW prognozuje w nocy z środy na czwartek obfite deszcze na południu Polski. Nie powinny one stanowić zagrożenia pod względem wzrostu poziomu rzek, jednak mogą utrudnić prace ratowników - informuje IMGW.

11:48 - W tej chwili najbardziej potrzebne są rękawice i kalosze, ponieważ ludzie chcą wracać i porządkować swoje domy. A trzeba jakoś wejść w to bagno - mówi ks. Andrzej Głos, dyrektor Caritas w Lublinie. - Potrzebne są też środki przeciw komarom, bo nad wodą latają chmary tych owadów.

11:26 Osoby, które utraciły swój dowód osobisty w wyniku powodzi, otrzymają nowy dowód w pierwszej kolejności. Urzędy gmin będą priorytetowo rozpatrywać wnioski od powodzian - informuje MSWiA.

10:18 Aktualny stan rzek na Lubelszczyźnie:

Wisła w Puławach opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 4 cm i jest na poziomie 654 cm. Przekracza stan alarmowy o 104 cm.
Poziom Wisły w Dęblinie wzrósł o 1 cm i wynosi 531 cm. Przekracza stan alarmowy o 31 cm.
Wisła w Annopolu opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 5 cm i jest na poziomie 664 cm. Przekracza stan alarmowy o 164 cm.

09:50 Zarząd Klubu Wisła Puławy podjął decyzję, że cały dochód z najbliższego ligowego spotkania Wisły z Wisłoką Dębica będzie przeznaczony na pomoc dla powodzian. Każdy kibic chcący obejrzeć mecz, będzie musiał kupić bilet w cenie 8 złotych. Oczywiście, to cena minimalna, reszta zależy od zasobności portfela - zachęca do udziału w meczu prezes klubu Andrzej Śliwa. Mecz odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Zwoleniu.

9:35 Jak informuje Urząd Marszałkowski wczoraj zorganizowano tam zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców gminy Wilków. W ciągu godziny udało się zebrać 4 tys. zł. Za te pieniądze zostały kupione dwie palety butelek z wodą i środków czystości. Kolejne dwie palety przekazała dyrekcja hipermarketu Makro. Wszystkie te dary do szkoły w Rogowie, gdzie mieści się sztab pomocy poszkodowanym mieszkańcom gminy Wilków zawieźli wczoraj marszałek województwa Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek Sławomir Sosnowski i członek zarządu województwa Marek Flasiński. Towarzyszył im poseł Janusz Palikot.

08:28 W Kępie Gosteckiej sytuacja się stabilizuje. - Woda już raczej nie zagraża wałom, chociaż wciąż pojawiają się drobne przesiąki - mówi Ireneusz Kotowski ze straży pożarnej w Opolu Lubelskim.

Niebezpiecznie jest wciąż w Szczerkowie i Dobrem. Tam dalej jest wysoki poziom wody na rzece Chodelce.

08:18 - Wczoraj dopłynęłam do swojego domu w Wilkowie - relacjonuje jedna z mieszkanek. - W wodzie widać mnóstwo utopionych zwierząt, potwornie śmierdzi - dodaje.

07:53 Stabilizuje się sytuacja na wałach w powiecie puławskim. - Ta noc była bardzo istotna jeśli chodzi o ryzyko, na szczęście było spokojnie. Mamy nadzieję, że teraz już będzie dobrze - mówi Krzysztof Morawski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Puławach.

Podkreśla, że strażacy nie przestaną monitorować stanu wałów m.in. w Parchatce do chwili opadnięcia wody do poziomu stanu alarmowego, czyli 5,5 metra.

07:32 Powoli opada woda w rzekach na Lubelszczyźnie. W ciągu minionej doby Wisła w Puławach opadła blisko pół metra. Dzisiaj o 5 rano miała 658 cm. Trochę wolniej opada stan wody w Annopolu. Dzisiaj ma 669 cm.


Poniedziałek 24 maja


21:02 Poziom wody w Wiśle powoli, ale cały czas się obniża. W ciągu 3 godzin poziom wody w rzece w Puławach spadł o 6 cm. Z kolei w Dęblinie poziom wody obniżył się o 3 cm, w Annopolu o 1 cm.


Relacja z poniedziałku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
czikita2222
wiedzący z lub.
Fakty i Mity
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czikita2222
czikita2222 (27 maja 2010 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
współczuje ludziom którzy stracili wszystko. teraz widac jak bardzo naszym polityka zależy na ludziach żyjących w Polsce przecież to jest paranoja ze nie ogłoszono klęski widać ze śpieszno im do wyborów !!!!ludzie nie dajcie sie oszukać to co wyprawiają w rządzie jest żałosne 16 arkuszów do wypłeniania bo dostać tylko 6 tys a ludzie ofiar w smoleńsku dostaja rente dożywotnia od zadu
Rozwiń
wiedzący z lub.
wiedzący z lub. (27 maja 2010 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znawcy zagadnienia twierdzą że Caritas nie prowadzi żadnej sprawozdawczości ani nikomu nie tłumaczy się co robi z zebranymi pieniędzmi.Wszystko jest tajne.Podobno około 30% wydają na pomoc a 70% zabierają biskupi dla siebie.Życzę sukcesów ludziom czekającym na pomoc z Caritas.
Rozwiń
Fakty i Mity
Fakty i Mity (25 maja 2010 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
weź się idioto najpierw zorientuj a później pisz bzdury o Caritasie.

30 procent idzie dla potrzebujących a 70 na obsługę tzw pomocy matołku. przeczytał byś coś więcej niż tylko nasz dziennik tłumoczku
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2010 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
weź się idioto najpierw zorientuj a później pisz bzdury o Caritasie.
Rozwiń
tacowy
tacowy (25 maja 2010 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile z zebranych pieniędzy z sms-ów i kwot na konto Caritas i wpłaconych na konto CAritasu trafi do powodzian?Ile pozostanie w Caritas i dlaczeg tak dużo?
Kiedy wreszcie Caritas zacznie robić coś BEZINTERESOWNIE tak jak Bóg przykazał
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!