poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Powódź na Lubelszczyźnie: Walka o wały w Kępie Gosteckiej i Soleckiej (relacja)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2010, 11:41
Autor: (tom) (pab)

Ponad tysiąc strażaków walczy o wały na Wiśle na terenie trzech powiatów: opolskiego, kraśnickiego i puławskiego. Już teraz wody w rzece jest więcej niż było dwa tygodnie temu.

WIDEO

Niedziela 6 czerwca

21:46 Malownicza dolina rzeki, łąki, pola. Tak wyglądały okolice Wilkowa jeszcze 24 kwietnia. - Zorganizowaliśmy spotkanie przy Pomnikach Przyrody w rejonie Skarpy Dobrskiej (trzy tygodnie przed zalaniem gminy Wilków). Wykonałem wówczas kilkadziesiąt zdjęć oraz film podczas przejazdu autokarem. Nie przypuszczałem, że moje zdjęcia będą stanowiły tak traumatyczny dokumentalizm - napisał do nas Dariusz Szafranek z Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj

- Jeżeli zdjęcia mogą być wykorzystane przez mieszkańców tych terenów np. do dokumentacji ubezpieczeniowej bardzo chętnie nieodpłatnie je przekażę - dodaje Szafranek

21:40 Wójt gm. Łaziska zarządził ewakuację ludności z terenów zagrożonych powodzią. Policjanci przez megafony ostrzegają mieszkańców.

20:42 Stan Wisły na Lubelszczyźnie o godz. 20:

Wisła w Annopolu 779 cm (+3 cm od godz. 17)
Wisła w Puławach 691 cm (+9 cm)
Wisła w Dęblinie 590 cm (+5 cm)

18:57 Tak wyglądała dzisiaj walka o wały w Kępie Gosteckiej - galeria zdjęć Powódź w Popowie i Kępie Gosteckiej

18:55 Przedstawiciele gmin nadwiślańskich będą musieli zmierzyć się z potężną plagą komarów na terenach zalanych wodą Chcą wysłać samoloty przeciw komarom na tereny powodziowe

17:34 Aktualny stan rzek na Lubelszczyźnie z godz. 17:

Wisła w Annopolu – 773 cm (+8 cm od godz. 14)
Wisła w Puławach – 682 cm (+7 cm od godz. 14)
Wisła w Dęblinie – 585 cm (+ 6 cm od godz. 14)
Bug w Strzyżowie - 805 cm (bez zmian)
Bud w Dorohusku - 409 cm (bez zmian)

16:29 Drugim najbardziej zagrożonym miejscem w powiecie puławskim są Brześce w gm. Janowiec. - Dużym zagrożeniem dla wałów w tym miejscu są bobry. Zwierzęta są już tak bezczelne, że kopią nory w wałach nawet na oczach ratowników. Tak było dzisiaj, kiedy strażacy z łodzi dostrzegli bobry niszczące wał - mówi strażak Krzysztof Morawski.

16:15 Do Parchatki fala kulminacyjna ma dotrzeć w poniedziałek w południe. - W tej chwili jest dość spokojnie, ale cały czas niebezpiecznie. Wały nie wyglądają najgorzej, bo postawiliśmy nacisk na likwidowanie wszelkich, nawet najmniejszych przepływów, pojawiających się w wale - mówi Krzysztof Morawski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Puławach.

W tej chwili na miejscu pracuje ok. 120 ratowników, którzy na bieżąco zajmują się wałem i likwidują przesiąki. - Najgorzej będzie w nocy - przewiduje Morawski.

Gdyby wał w Parchatce puścił, woda zalałaby nie tylko Parchatkę, ale również dużą część Puław, przede wszystkim osiedle domów jednorodzinnych Włostowice. Dlatego w celu zabezpieczenia miasta już w sobotę został ułożony wał poprzeczny między Puławami, a Parchatką. - Dzięki temu zabezpieczeniu, jeśli wał w Parchatce puści, będziemy mieli ok. 4 godzin na ewakuację mieszkańców Włostowic - mówi Morawski.

14:39 O godz. 14 Wisła w Annopolu miała już aż 765 cm. Poziom wody ciągle rośnie, w ciągu ostatnich trzech godzin o 9 cm. W Puławach rzeka ma 675 cm, w ciągu ostatnich trzech godzin poziom wzrósł o 6 cm.

14:29 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w przyszłym tygodniu od środy do soboty na terenie Polski mają się pojawić gwałtowne burze z deszczem, a nawet gradem.

13:39 Mieszkańcy jednego z domów w Kępie Gosteckiej jeszcze wczoraj bawili się na weselu córki. Dzisiaj przyjechali zobaczyć jak wygląda dom. Okazało się, że woda już podchodzi pod drzwi.

13:25 Felieton dziennikarza obywatelskiego MM Puławy na temat "turystyki powodziowej" Turystyka powodziowa

12:42 W Kępie Gosteckiej fala kulminacyjna jest spodziewana ok. 1 w nocy. Do tego czasu poziom wody może jeszcze wzrosnąć o ok. pół metra. Jeśli tak by się stało, woda przeleje się przez wał. Dlatego w dalszym ciągu trwają prace przy podwyższaniu umocnień.

Część mieszkańców Kępy Gosteckiej i Soleckiej postanowiło na wszelki wypadek ewakuować się z domów, które lada chwila mogą zostać zalane.

12:04 W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce. W gminie Janowiec wójt prewencyjnie wydał zarządzenie o ewakuacji ludności, mienia i zwierząt z miejscowości będących najbardziej zagrożonych zalaniem tj. Brześce, Kolonia Brześce i Janowiec.

12:01 Jak informuje Urząd Wojewódzki po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa teren gminy Wilków. Obecnie woda dotarła do granic administracyjnych gminy i powoli wchodzi na tereny sąsiedniej – gminy Łaziska. W akcji ratowniczej na tym terenie uczestniczy ok. 600 osób.

11:37 W związku z sytuacją powodziową na terenie powiatu puławskiego wyłączona z ruchu została droga wojewódzka nr 824 na trasie Puławy - Parchatka - Kazimierz. Policjanci zorganizowali objazdy przez Końskowolę - Pożóg oraz Celejów.

11:31 Najnowsze dane o poziomie rzek z godz. 11:

Wisła w Annopolu - 756 cm (+8 cm od godz. 8)
Wisła w Puławach - 669 cm (+11 cm od godz. 8)
Wisła w Dęblinie - 573 cm (+ 4 cm od godz. 8)
Bug w Strzyżowie - 805 cm (bez zmian)

11:27 W trzech powiatach: kraśnickim, opolskim i puławskim pracuje dzisiaj ponad 1000 strażaków. Najwięcej oprócz Kępy Gosteckiej i Soleckiej w Parchatce koło Puław. Tam również non stop trwa monitoring i umacnianie wałów przeciwpowodziowych.

W gminie Annopol, gdzie rzeka utworzyła ok. 100-metrową wyrwę w wale stopniowo zalewane są gospodarstwa w miejscowościach Bliskowice, Świeciechów i Popów.

W gminie Wilków, gdzie również pękł wał w Zastowie Polanowskim woda dotarła już do Szczekarkowa, czyli tam gdzie znajdował się punkt koncentracyjny pomocy dwa tygodnie temu. Woda zalała już niemal tyle samo terenu gminy, co podczas pierwszej fali kulminacyjnej.

Trwa ewakuacja mieszkańców gminy. Około 500 osób zdecydowało się jednak na pozostanie w swoich domach. - Mamy w dyspozycji łodzie zarówno w celu ewakuacji ludności jak i dowożenia wody czy żywności - mówi Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

11:03 W tej chwili fala kulminacyjna na Wiśle jest w Annopolu. Za 2-3 godziny dotrze do Kępy Gosteckiej i Soleckiej. Tam trwa teraz walka o wały przez które woda już zaczęła się przelewać. Strażacy wciąż dokładają nowe umocnienia, ale wał jest nasiąknięty jak gąbka. - Jeśli puszczą wały w tym miejscu to będzie tragedia - mówią strażacy.

9:15 Reporterzy Dziennika Wschodniego są w Świeciechowie koło Annopola. Tam woda jest wprawdzie o pół metra niższa przed dwoma tygodniami, ale stale się podnosi. Zalane są gospodarstwa między drogą a Wisłą.

Ksiądz Marcin Dębski z kościoła polskokatolickiego ma zalaną całą plebanię. Wszystko co udało się uratować przeniósł do kościoła, do którego woda jeszcze się nie wdarła.

Na miejscu nie widać służb ratowniczych. Powód jest jeden - nie ma tu już co ratować. Wszystko zostało zniszczone po raz pierwszy dwa tygodnie temu.

9:00 Wisła w Annopolu o godz. 8 miała już 748 cm i cały czas przybiera. Przez ostatnią dobę o pół metra. W Puławach Wisła ma 658 cm.

Sobota 5 czerwca

21.00 Zbliżająca się fala powodziowa ma być wyższa od tej, która przeszła w maju. W ciągu ostatnich trzech godzin rzeka przybrała w Annopolu o 11 centymetrów i przekracza stan alarmowy już o 2 metry i 24 centymetry. Do Annopola czoło fali kulminacyjnej ma dotrzeć w niedzielę o godz. 8 rano. W Puławach rzeka podniosła się o 5 centymetry i przekracza stan alarmowy o prawie 90 centymetrów. W Dęblinie rzeka przybrała 6 centymetrów. Tu stan alarmowy przekroczony jest już o ponad pół metra.

Relacja z piątku i soboty
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
agnieszka23408
agnieszka23408
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 czerwca 2010 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WIECIE CO SIĘ DZIEJE W KĘPIE GOSTECKIEJ?
Rozwiń
agnieszka23408
agnieszka23408 (7 czerwca 2010 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może są w Opolu Lubelskim?
Rozwiń
agnieszka23408
agnieszka23408 (7 czerwca 2010 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękuję a wiadomo czy Piotr Margol albo Dariusz Gęborys są tam czy gdzie indziej. Jak indziej to gdzie w domach czy w Opolu Lubelskim?
Rozwiń
TG
TG (7 czerwca 2010 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strażacy są cały czas raz mniej raz więcej osób ale cały czas są, trzeba chylić głowę przed nimi bo gdyby nie oni to sami mieszkańcy dawno nie daliby rady
Rozwiń
agnieszka23408
agnieszka23408 (7 czerwca 2010 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wie ktoś czy strażacy są jeszcze w Kępie Gosteckiej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!